- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Lietuvą vėl atrado užsienio turistai

Autorius: veidas.lt | 2010 07 05 @ 08:00 | Visuomenė | No Comments

Lietuva tampa užsienio turistams patrauklia šalimi. Ir tam, pasirodo, reikėjo ne kažkokių ypatingų renginių, ne Vilniui suteikto Europos kultūros sostinės vardo, ne įspūdingų nuolaidų turistams ir net ne mūsų tūkstantmečio jubiliejaus auros, o viso labo to, kad į Lietuvą imtų sklandžiai ir dažnai skraidyti lėktuvai, o jų bilietų kainos nesikandžiotų.

"Veido" archyvas

Vien tai, kad pigių skrydžių kompanija “Ryanair” padidino skrydžių krypčių skaičių iš Kauno (ir į jį) nulėmė, jog laikinojoje sostinėje užsienio turistų šiemet dukart daugiau nei pernai

Tarkime, vien tai, kad pigių skrydžių kompanija “Ryanair” padidino skrydžių krypčių skaičių iš Kauno (ir į jį) nulėmė, jog laikinojoje sostinėje užsienio turistų šiemet dukart daugiau nei pernai ir gerokai daugiau nei ankstesniais metais. Tiesą sakant, kauniečiai net neatsimena, kada jų mieste buvo tiek užsieniečių.

Beje, užsieniečiai nenusivylė Kaunu: jiems ypač patinka labai palankus čionykštis paslaugų ir kainų santykis. Kauno regiono turizmo informacijos centro direktorius Sigitas Sidaravičius informavo, kad daugiausia į šį miestą atvyksta vokiečių, nuo jų neatsilieka ir ispanai, suomiai, lenkai. Panašus kontingentas ir Klaipėdoje, kuri 2010 m. balandį ir gegužę tiek pavienių turistų, tiek kruizinių laivų keleivių sulaukė kone penktadaliu daugiau nei pernai tuo pat metu.

Daugiau nei pernai turistų šiemet ir Vilniuje. Ir vėlgi aišku kodėl – juk vien Vilniaus oro uosto keleivių šių metų gegužės mėnesį padaugėjo kone penktadaliu, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Daugiau šiemet ir iš Lenkijos atvykstančių autobusų.

Beje, turistų į Lietuvą šiemet atvyksta iš įvairesnių šalių: sostinės Pilies, Didžiojoje ar Vokiečių gatvėje dabar dažnai galima sutikti ispanų, italų, japonų, britų, amerikiečių ar skandinavų. Pernai jų buvo labai reta. Tačiau sostinėje, pasak Vilniaus turizmo informacijos centro direktorės Jolantos Beniulienės, labiausiai turistų padaugėjo iš Rusijos ir tų šalių, iš kurių yra tiesioginis susisiekimas su Vilniumi.

Valstybinio turizmo departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos turizmo informacijos centruose apsilankė kone 15 tūkst. turistų iš užsienio šalių (daugiausia iš Rusijos, Vokietijos ir Lenkijos). Pernai per tą patį laikotarpį jų buvo apie 13,6 tūkst.

Tiesa, viešbučiai didžiulio užsienio turistų antplūdžio nefiksuoja. J.Beniulienė tokį paradoksą aiškina tuo, kad vis daugiau jų apsigyvena privačiame sektoriuje arba pas artimuosius, pažįstamus: “Nors krizė smarkiai pakoregavo viešbučių kainas, nemažai turistų jų paslaugų vengia”.

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos cento specialistė Lina Markauskienė taip pat pabrėžė, kad į uostamiestį atvykę turistai dažnai teiraujasi pigesnio apgyvendinimo svečių namuose, hosteliuose ar kempinguose.

Draugiški žmonės, įspūdinga architektūra

“Veidas” nusprendė pakalbinti keliolika užsienio turistų ir pasiteirauti, kokį įspūdį jie išsiveš iš mūsų šalies.

Vilniaus Pilies gatvėje pakalbinta pora – belgai Luna ir Jonas sakė Lietuvą pasirinkę todėl, kad nori susipažinti su naujomis šalimis ir kultūromis, kurios nėra labai žinomos pasaulyje. Beje, Vilnius jiems paliko puikų įspūdį, ypač viduramžius menanti Senamiesčio architektūra, jauki aplinka ir draugiški Lietuvos žmonės. Luną labai nustebino tai, kad Vilnius – itin švarus ir tvarkingas miestas. Pora tikino negalinti pasakyti nė vieno dalyko, kuris mūsų sostinėje juos būtų nuvylęs. Plačiai šypsodamiesi belgai džiaugėsi, kad čia jiems patinka absoliučiai viskas. Jonas pridūrė, kad po kelių dienų jie pirmą kartą aplankys ir mūsų kaimynes Latviją bei Estiją, tad jiems bus labai įdomu palyginti visas Baltijos šalis ir grįžus į Belgiją apie jas papasakoti draugams. Pora sakė dažniausiai pasirenkanti aktyvų poilsį, tad Vilniuje dažnai nuomojasi dviračius ir jais važinėja po miestą.

"Veido" archyvas

Luna ir Jonas: “Labai norėjome pažinti dar neatrastus kraštus ir kultūras”

Išgirdus apie turistus, dažnam kyla asociacijos su fotoaparatais blyksinčiais ir vienodas kepures dėvinčiais japonais. Taip, Vilniaus senamiestyje jų galima sutikti tikrai nemažai. Nuolankiai besišypsanti ir dažnai galvą linksinti Takako į Lietuvą atvyko iš Latvijos, prieš tai aplankiusi Estiją. Su draugėmis išmaišiusi kone pusę pasaulio, šįkart ji ryžosi leistis į kelionę, kurios tikslas – mažai žinomos ir dar neištyrinėtos šalys.

“Pirmiausia nuskridome į Maskvą ir nuo jos pradėjome savo kelionę. Iš Vilniaus važiuosime į Kauną, po to į pajūrį. Tada mūsų laukia Lenkija, Čekija ir kitos Vidurio Europos šalys. Kol kas viskas palieka didelį įspūdį, Vilniaus senamiestis labai įdomus ir gražus, be to, čia tiek daug erdvės”, – įspūdžiais dalijosi Takako.

Pakalbinome ir gintaro suvenyrų pirkusį Thomą, kuris į Lietuvą atvyko iš Viskonsino valstijos (JAV). Jis pasakojo skridęs į Kauną kartu su bažnyčios bendruomene kaip evangelijos misijos narys, o į Vilnių atvykęs autobusu, nes girdėjęs apie Lietuvos sostinę nemažai gražių atsiliepimų.

“Man patinka, kad lietuviai – labai draugiški ir paslaugūs žmonės, gatvės švarios, o pastatuose užkoduota šalies istorija. Į atmintį itin įstrigo tiek Kauno, tiek Vilniaus senamiesčiai. Amerikoje nieko panašaus nėra!” – dėstė Thomas.
Tiesa, jam skaudu matyti, kad Lietuvoje toks ryškus socialinis atotrūkis tarp labai turtingų žmonių ir skurstančiųjų.

Nors ši problema aktuali ir JAV, Lietuvoje, pasak pašnekovo, ji daug pastebimesnė. Thomo draugas Jimas iš Aidaho valstijos pridūrė, kad lietuviai ne tik draugiški ir malonūs, bet ir labai kultūringi, gausiai lankantys įvairius kultūrinius renginius. Abu vaikinai pastebėjo, kad Lietuva – išskirtinio grožio ir ypač žalia šalis, sugebėjusi išsaugoti gamtą ir ją suderinti su tik mūsų šaliai būdinga architektūra. Paklaustas apie kainas Lietuvoje, Jimas juokdamasis pripažino, kad jos irgi nuteikia maloniai, o kartais net juokingai.

Dar vienas pašnekintas turistas atskrido iš Atlantos miesto Džordžijos valstijoje. Tai antra jo viešnagė Lietuvoje. Nors abu kartus Jeffas vyko verslo reikalais, jis džiaugiasi galimybe pasimėgauti, jo žodžiais tariant, mūsų nuostabia šalimi: “Esu visiškai įsimylėjęs Lietuvą. Ypač Vilniaus senamiestį, architektūrą, žmones, maistą. Esu išragavęs visą lietuvišką virtuvę: nuo cepelinų iki šaltibarščių. Skanavau visų lietuviško alaus rūšių – lietuviškas alus kone geriausias iš mano ragautų”.

"Veido" archyvas

Jeffas tikino tiesiog įsimylėjęs Lietuvą, ypač Vilniaus senamiestį

Vieniems pramogos, kitiems – bažnyčios

Vaikštant Vilniaus senamiesčiu galima įsitikinti, kad užsienio svečių mūsų sostinėje ne tik apstu, bet ir atvyksta įvairių tautų atstovų. Štai Rotušės aikštėje esančiame lauko restorane sėdinti jaunų vyrukų iš Italijos kompanija aplinkinius tiesiog užburia puikia nuotaika ir juoku. Raiškiai gestikuliuodami ir be proto daug bei garsiai kalbėdami specialiame ekrane jie stebi pasaulio futbolo čempionato rungtynes. Alus liejasi laisvai. Pakalbintas Massimo iš Milano prisipažino į Lietuvą atvykęs iš draugų išgirdęs gerų atsiliepimų. Esą draugai į Lietuvą buvo atvykę net ne vieną kartą, o du iš jų čia susiradę antrąsias puses. “Draugai nemelavo – tai fantastiškas kraštas. Myliu jūsų alų, nors cepelinai labai riebūs. O moterys – dieviško grožio!” – džiūgavo vaikinas. Kompanija sakėsi kas vakarą aplankanti vis kitus restoranus, o naktis leidžianti naktiniuose klubuose.

Santūriau nusiteikusi prie Aušros vartų besižegnojanti Magda iš Torunės. Retą dieną šioje vietoje nepamatysi gausaus būrio turistų iš Lenkijos. Magda į Vilnių atvyko autobusu ir tikino, kad varginančią kelionę atpirko Lietuvos sostinės grožis, o ypač viena už kitą įspūdingesnės bažnyčios. “Daugelis mano pažįstamų jau yra buvę Lietuvoje. Esame kaimynai, todėl turime draugauti ir plėtoti tarpusavio ryšius”, – dėstė pašnekovė. Kartu su seserimi atvykusi moteris sakė į šios kelionės maršrutą įtraukusios ir Kryžių kalną šalia Šiaulių, apie kurį sužinojusios internete.

Pabaigai galima pridurti, kad, turizmo informacijos centrų vadovų pastebėjimu, turistai įprastai lanko tradicinius objektus – tai, ką siūlo turistiniai gidai ir internetas. Tiek Vilniuje, tiek Kaune, tiek Klaipėdoje dažniausiai apžiūrimi senamiesčiai, bažnyčios, muziejai (beje, ypatingo užsieniečių susidomėjimo sulaukia Genocido aukų muziejus Vilniuje ir Jūrų muziejus Klaipėdoje). Pastebima tendencija, kad turistai atranda ir mūsų SPA centrus, o išsiaiškinę kai kurių sveikatos paslaugų (pvz., odontologijos) kainas dažnas ryžtasi specialiai dar sykį leistis į sveikatingumo kelionę. Gana palankiai užsieniečiai atsiliepia ir apie lietuvišką virtuvę. Pasak J.Beniulienės, retas išvyksta iš Lietuvos nesusipažinęs su mūsų tautiniu koloritu.

Jaunesni turistai dažnai ieško pramogų – nuomojasi dviračius, riedžius, išbando skrydžius oro balionu, lankosi baruose ir naktiniuose klubuose. Vyresni renkasi prabangius restoranus, domisi kultūriniais renginiais ir neskubėdami “zonduoja” visus mūsų senamiesčių gatvelių kampelius.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/lietuva-vel-atrado-uzsienio-turistai

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.