- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kūrybingose įmonėse – darbuotojams įrengti žaidimų kambariai

Autorius: veidas.lt | 2012 05 01 @ 17:00 | Karjera | 7 Comments


Efektyvi motyvavimo priemonė šiandien gali būti ne tik piniginės premijos, bet ir neformali darbo aplinka. Tai suprasdamos kūrybingos Lietuvos įmonės biuruose įrenginėja stalo teniso erdves, kompiuterinių žaidimų kambarius ir poilsio zonas.

Pirmadienį po pietų praveriame modernaus biuro duris. Iš pirmo žvilgsnio jis niekuo neišsiskiriantis: ilgas koridorius, iš kurio matyti už stiklinių pertvarų prie kompiuterių palinkę darbuotojai. Tačiau paėjėję koridoriumi tolyn netrukus patenkame į erdvę, anaiptol neprimenančią kabineto: jokių rašomųjų stalų, kompiuterių ar spausdintuvų. Kambario centre stovi teniso stalas, prie kurio energingai žaidžia keturi vyrukai. Už jų matyti į sieną įmontuotas didelis akvariumas su spalvotomis žuvytėmis, slepiantis dar vieną – kompiuterinių žaidimų erdvę.
Tolėliau kampe – stalo futbolas, prie kurio netrukus ateina dar viena spontaniškai gimusi komanda, o balkone pakabinta smiginio lenta. Ši neįprasta erdvė – žaidimų kambarys, kuriame darbuotojai bet kuriuo metu gali atsipūsti po įtempto darbo. Ir visa tai – ne „Google“ biure JAV, o Vilniuje, J.Jasinskio gatvėje, įsikūrusioje IT bendrovėje „Adform Lithuania“. Įmonėje, kuriančioje interneto reklamos kampanijų valdymo sistemą, dirba per šimtą darbuotojų.
„Dauguma darbuotojų – programuotojai, taip pat yra ir klientų aptarnavimo skyrius. Darbai sunkūs, užduočių daug, jų srautai didžiuliai, todėl reikia sklaidyti rutiną. Mūsų kompanijos tikslas – rutiną išsklaidyti motyvaciniais dalykais ir siekti, kad darbuotojas turėtų galimybę atsipalaiduoti. Pas mus nėra griežto reikalavimo sėdėti darbo vietoje. „Adform“ vadovaujasi principu, kad mūsų darbo ir atmosferos prioritetas – komandos jausmas“, – įmonės organizacinę kultūrą pristato „Adform Lithuania“ klientų aptarnavimo skyriaus vadovė Birutė Jurkšienė.
Užsukti į poilsio zoną darbuotojai gali bet kada, o populiariausias žaidimas – stalo futbolas. B.Jurkšienė atskleidžia, kad darbuotojai organizuoja savaitę trunkančius stalo futbolo turnyrus, kuriuose dalyvauja visas kolektyvas. O įprastą pavakarę norint pažaisti ne visada pavyks rasti laisvą vietą. „Adform Lithuania“ vadovai rūpinasi ir kompiuterinių žaidimų atnaujinimu – kartą per metus darbuotojai pildo anketą, kurioje kiekvienas įrašo savo pageidavimus.
Beje, žaidimų kambarys – ne vienintelė šioje įmonėje pasitelkiama priemonė nevaržomai atmosferai darbe kurti. Pirmadienio rytais administratorė visus darbuotojus į virtuvėlę pakviečia paskanauti šviežių saldžių bandelių, antradieniais – sumuštinių, trečiadieniais – bandelių su sūrio įdaru, o ketvirtadienis – vaisių diena. Tad kai vaikštinėdamas po biurą pamatai šlepetėmis avintį darbuotoją, supranti, kad įmonė savo tikslą sukurti namų aplinką darbe iš tiesų pasiekė.

Neformalią aplinką kuria IT ir reklamos įmonės

Idėja, kad biuras gali būti tarsi antrieji namai ir vieta, kurioje pavargęs žmogus truputį pailsėtų, užkąstų ir pabendrautų, Lietuvoje ima sulaukti vis daugiau šalininkų. Diegti išskirtinę organizacinę kultūrą imasi sparčiai augančios jaunos įmonės, siekdamos sukurti kūrybišką aplinką, pritraukti ir išlaikyti gabiausius specialistus.
„Pastaruoju metu didelės bendrovės pradėjo pirkti stalo teniso, stalo futbolo, kompiuterinius žaidimus. Vis dažniau įmonės prašo 50–60 kvadratinių metrų dydžio patalpoje įrengti darbuotojų poilsio zoną su sėdmaišiais, akvariumu“, – naują tendenciją pastebi biurams patalpas nuomojančios bendrovės „MG Valda“ nuomos skyriaus vadovė Monika Sabaliauskaitė.
Ši tendencija ateina iš užsienio bendrovių, kurių biurai jau tapę atskirais miesteliais su įvairiausiomis darbuotojams teikiamomis paslaugomis. Pavyzdžiui, „Google“ korporacijos biure JAV įrengti sporto aikštynai, nemokamai dalijamas maistas, veikia kirpykla, SPA centrai. Kita vertus, šios motyvacinės priemonės turi ir antrąją pusę: darbas įtemptas, terminai trumpi, tad darbuotojas, norėdamas pasinaudoti šiomis pramogomis, įmonėje turi kone apsigyventi.
M.Sabaliauskaitė susidarė įspūdį, kad dažniausiai įdomesniu biuro interjeru ar darbuotojų atsipalaidavimo būdais Lietuvoje pasirūpina IT ir reklamos įmonės, ypač priklausančios tarptautiniams tinklams. Štai IT bendrovės „Exigen Services“ kolektyvas po darbo susirungia stalo teniso varžybose, „Baltic Orbis“ biure įrengta pirtis, didelėse patalpose dirbantys „Blue Bridge“ darbuotojai važinėja paspirtukais, o jau minėtos „Adform“ įmonės kabinete darbuotojai prisėda ne tik ant kėdžių, bet ir ant sėdmaišių arba didžiulių kamuolių.
Prekių ženklų apsaugos internete bendrovės „MarkMonitor“ vienas kambarys taip pat skirtas darbuotojų poilsiui: čia žaidžiamas stalo tenisas, stalo futbolas, yra televizorius su žaidimų kompiuteriu. „IT versle plinta mintis, kad žmogus negali visą dieną sėdėti prie kompiuterio, todėl sukurta erdvė, kurioje galima atsipalaiduoti, pasigauti idėjų ir grįžti į darbo vietą. Žaidimų kambarys skirtas tam, kad žmogus sėkmingai pasiektų rezultatą, kurio iš jo tikimasi. Tai ne priemonė laikui praleisti, o galimybė leisti protui pailsėti“, – idėją aiškina „MarkMonitor“ direktorius Aurimas Bakas.
Įdomu, kad užėjęs į šią neformaliai atmosferai didelį dėmesį skiriančią įmonę pirmiausia pamatysi ne administratorės stalą, o daugybę dviračių, kuriais darbuotojai atmynė į darbą. Kiekvienas čia dirbantis žmogus gali susikurti pageidaujamą asmeninę erdvę, todėl prie vienos darbo vietos pamatysi Dartho Vaderio figūrą, o prie kitos – origamių kolekciją.
Tiek reklamos, tiek IT srityje dirbanti Lietuvos interneto sprendimų bendrovė „Gaumina“ taip pat teikia pirmenybę neformaliai darbo atmosferai. Programavimo skyriuje stovi improvizuotas teniso stalas, kūrybos skyriuje – sofa, o aplink mėtosi įvairiausi daiktai, nuo motorinio paspirtuko iki prakartėlės. Biure įprasta sutikti darbuotojo keturkojį, o penktadienis – oficiali bandelių diena.
„Šiltuoju metų laiku geriausias atsipalaidavimas vyksta prie Neries, ten renkamės ne tik pietauti, bet ir į darbinius susitikimus. Be to, kiekvienas žmogus turi asmeninių pomėgių – viską leidžiame įgyvendinti agentūros erdvėje. Rezultatai neblogi: turime daug gražių fotografijų, sienos ir šaldytuvas nukabinėti šedevrais. Biure praleidžiame daug laiko, todėl svarbu, kad aplinka būtų draugiška ir nenuobodi“, – įsitikinęs „Gauminos“ direktorius Darius Bagdžiūnas.
Tad nenustebkite „Gauminos“ biure pamatę laikraščiais išklijuotą darbo vietą, ūsuotą lempą ar akimis spiginančią šiukšlių dėžę.

Reklamos agentūra – privačiame name su kiemeliu

Reklamos agentūrų biurų sienos taip pat slepia netikėtų dalykų. Žiniasklaidos planavimo agentūros „Media House“ patalpose stovi ne tik futbolo stalas, bet ir masažinis fotelis, o reklamos agentūros „Lowe Age“ keturiolikos žmonių kolektyvas dirba privačiame name su sodeliu ant Tauro kalno. Jų kiemą prižiūri ir gėlynu rūpinasi sodininkas. „Turime savo kiemą, kuriame vasarą pasistatome lauko baldus. Darbuotojai gali išsinešti kompiuterius ir dirbti lauke. Taip pat kartais per pietų pertrauką, kartais po darbo išsikepame kepsnių“, – išsinuomotame name įrengto biuro pranašumus dėsto „Lowe Age“ direktorius Adomas Pladis.
Kaip ir dera šiuolaikinei reklamos agentūrai, biure stovi futbolo stalas, o antrame aukšte įrengta pirtelė ir sūkurinė vonia. „Mums, kūrybinės industrijos atstovams, reikia stimuliuoti kūrybiškumą, o žaisminga aplinka – viena tokių galimybių. Negali tikėtis, kad idėjos gims niūriame darbiniame biure“, – neabejoja A.Pladis.
O štai tradicinių sektorių bendrovės pasirinkusios šiek tiek kitokią strategiją: atsipalaiduoti darbuotojams jos siūlo po darbo ir buria įvairias sporto komandas. Įmonių grupė „Viči“ turi darbuotojų futbolo komandą „Vici“, krepšinio komandą „Banzai“, kasmet organizuoja žūklės varžybas. Bankas DNB turi ne tik darbuotojų krepšinio, bet ir prieš septynerius metus įsteigtą grindų riedulio komandą.

Gudruoliai greitai išryškėja

Dažnam Lietuvos vadovui išgirdus siūlymą įrengti darbuotojams žaidimų kambarį vis dar pasišiauštų plaukai – juk darbuotojai visai nuo vadžių atitrūks, kiaurą dieną pražais ir visą verslą sužlugdys. Tačiau neformalią aplinką darbe kuriantys vadovai pabrėžia, kad taip neatsitiko: atvirkščiai, komandiniai žaidimai suburia darbuotojus, o neformali aplinka skatina lojalumą.
A.Bako tvirtinimu, įmonė neseka, kiek laiko darbuotojas praleidžia žaidimų kambaryje, nes vertinamos ne išdirbtos darbo valandos, bet pasiektas rezultatas. Dėl to nemažai darbuotojų „MarkMonitor“ bendrovėje dirba neoficialiu grafiku: užduotis turi būti atlikta, tad pažaidęs valandą po pietų darbuotojas pasilieka ilgiau padirbėti. A.Pladis dėl to taip pat nemato problemų ir pabrėžia, kad darbuotojai sąmoningi, o reklamos agentūra – ne vinių fabrikas.
B.Jurkšienės tvirtinimu, piktnaudžiaujančiųjų žaidimais nepasitaiko, nes komandiniame darbe tokie gudruoliai greitai išryškėtų: „Mūsų įmonės darbas komandinis: turi užduotis, tikslus, todėl jei visą dieną pražaisi, tai greitai išlįs ir komandai toks žmogus bus nereikalingas.“
O geriausias įrodymas, kad išskirtinės organizacinės kultūros kūrimas atsiperka, – šių įmonių darbo rezultatai. Daugybę prestižinių apdovanojimų pelniusi „Gaumina“ jau seniai išaugo iš lietuviškų marškinėlių ir aktyviai veikia Airijoje, Didžiojoje Britanijoje bei daugelyje kitų šalių, o „MarMonitor“ 2010 m. pripažinta sėkmingiausiai dirbančia jauna aukštųjų technologijų įmone.

Užsienio įmonių darbuotojų pramogos

Virtualių fermų, miestų ir kitų žaidimų kūrėjų „Zynga“ būstinėje JAV darbuotojai per pertrauką gali nueiti pasisemti įkvėpimo į piešimo pamokas, atsipalaiduoti masažo salone, užsukti į sporto klubą. Jiems taip pat nemokamai siūlomi pietūs bei įvairiausi užkandžiai.

„Google“ būstinė – tarsi atskiras miestelis, kuriame veikia vienuolika nemokamų kavinių, daugybė užkandžių kambarių, skalbykla, boulingas, krepšinio, teniso bei kitų sporto šakų aikštelės lauke.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kurybingose-imonese-%e2%80%93-darbuotojams-irengti-zaidimu-kambariai

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.