- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kokia gimdyvių noro pasikliauti tik savo intuicija ir Dievu kaina?

Autorius: veidas.lt | 2013 03 12 @ 16:00 | Sveikata | 13 Comments


Tarpukario Lietuvoje daugelis moterų ignoravo gydytojų pagalbą, nes labiau pasitikėjo nehigieniškais, magija apipintais gimdymo ritualais. Dabar dalis moterų taip pat spjauna į šiuolaikinę mediciną ir savo bei kūdikio gyvybę patiki pribuvėjoms ar net gudriems manipuliatoriams, siūlantiems gimdymo metu pasikliauti antgamtinėmis jėgomis.

Lietuvos pareigūnai pusantrų metų tiriantys atvejus, kuomet buvo neteisėtai teikiama pagalba gimdančioms namuose moterims, praėjusią savaitę atskleidė, kad nėščiosios yra viliojamos į kursus, kurių metu įtiki juos vedančių asmenų šventumu. Tad besąlygiškai pasitikėdamos tokiais guru, nebesivadovauja blaiviu protu ir net neabejoja, kad kūdikis į pasaulį sklandžiai atkeliaus be medikų pagalbos, nes taip moterys gimdė nuo seniausių laikų. Be to, pareigūnų duomenimis, gimdymo namuose judėjimo dalyviai, įsitikinę, kad vaikai net iki 15 min. po gimdymo gali išbūti po vandeniu. Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla neabejoja, kad tai sektos požymiai.
Beje, ikiteisminio tyrimo metu, kuris buvo pradėtas 2011 m. vasarą vieno namuose gimusio kūdikio mirties priežasčiai nustatyti, paaiškėjo, kad iš 400 žinomų gimdymo namuose atvejų, šeši vaikai mirė, ne viena moteris patyrė žymių sveikatos sutrikimų. Mat daugiau nei dvidešimt metų gimdyvėms padėdavo moterys, kurios ne tik neturėjo licenzijos verstis medicinine praktika, bet net ir medicininio išsilavinimo.
Apibendrindamas žinomus ikiteisminio tyrimo faktus, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas teigia, kad gimdoma buvo rizikingai ir taip pažeidžiama vaiko teisė gimti saugiai bei augti sveikam. Mat kvalifikuotos medicininės pagalbos teikimas gimdymo metu yra būtinas saugiam gimdymui.
Taigi, kuo moteris rizikuoja, kai sąmoningai atsisako šiuolaikinės, modernios medicinos paslaugų ir pasikliaudamos tik intuicija bei Dievu, gimdo savo lovoje ar vonioje? Kam tenka atsakomybė, kai norėdama pajusti harmoniją su gamta, gimdyvė nukraujuoja ar net praranda kūdikį?

Jokia rizika nepateisinama

Šie klausimai aktualūs ne tik mūsų šalyje, isteriškų klykavimų fone, kad moteris turi teisę pasirinkti, kur gimdyti, bet ir Vakarų Europoje, nors ten gimdymas namuose reglamentuotas jau ne vieną dešimtmetį – konkrečiai įvardyta, kokiai moters sveikatos būklei esant to daryti negalima, koks turi būti atstumas nuo namų iki ligoninės, kas turi apmokėti extra daktarų pagalbą ir kiti dalykai.
Jungtinėje Karalystėje diskusijos apie galimą žalą kūdikio sveikatai ir mamos atsakomybę paaštrėjo po praėjusiais metais visą šalį sukrėtusio tragiško gimdymo namuose, kuris baigėsi kūdikio mirtimi.
Jungtinėje Karalystėje leidžiamo medicinos etikai skirto žurnalo „Journal of Medical Ethics” redaktorius Julianas Savulescu pabrėžia, kad moterys, kurios nusprendžia gimdyti namuose turi įvertinti ne tik tai, jog rizikuoja savo bei naujagimio gyvybe, bet nepamiršti ir vaiko neįgalumo visam gyvenimui rizikos. J.Savulescu atvejus, kai gimdymo namuose metu prasideda komplikacijos ir gimdyvės nespėjama laiku atvežti į ligoninę, vadina tyliosiomis tragedijomis. Pavyzdžiui, kai vaikas lieka neįgalus dėl hipoksinio smegenų pakenkimo, kurį gali sukelti placentos atšokimas, virkštelės iškritimas, gimdos plyšimas ar ūminis nukraujavimas. Pasak J.Savulescu, jeigu neįgalumo galima išvengti, jokia rizika nepateisinama, nes akušerijos mokslas tam ir sukurtas, kad būtų užkirstas kelias nelaimėms.
Tiesa, net ir gimdant ligoninėje, aprūpintoje moderniausia aparatūra bei prižiūrint specialistams, turintiems kelių dešimtmečių praktiką, taip pat įvyksta skaudžių nelaimių. Lietuvos akušerių ginekologų draugijos atstovė, gydytoja Daiva Brogienė sako, kad akušerija-ginekologija medicinoje pati rizikingiausia sritis. Prasidėjus nesklandumams ir stengiantis išvengti skaudžių pasekmių svarbi kiekviena minutė, o gimdant namuose net ir profesionalei akušerei laiku pastebėjus pirmuosius komplikacijų požymius, yra gaištamas laikas vykti į ligoninę. Pavyzdžiui, prasidėjus kraujavimui, užtenka vos kelių minučių, kad gimdyvė netektų net dviejų litrų kraujo.
„Gausus kraujavimas – viena dažniausiai pasitaikančių komplikacijų gimdymo metu. Taip pat gali neatsidalinti placenta, gimdoje likti jos likučių. O skaudžiausia komplikacijų pasekmė, kai dėl deguonies stygiaus miršta kūdikis“, – atskleidžia VUL Santariškių klinikų Moters fiziologijos ir patologijos centro direktorius doc. Jonas Ališauskas.
D.Brogienė priduria, kad net jeigu nėščioji priklauso mažos rizikos grupei, tačiau yra labai trumpa virkštelė, gimdymas gali pasibaigti kūdikio mirtimi. Užsitęsus gimdymo sąrėmiams po įtrūkimų placentoje vaisiaus vandenų dalys per gimdos venas gali patekti į motinos kraujotaką. Ši komplikacija, jeigu laiku nesuteikiama pagalba, baigiasi moters mirtimi.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-11-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kokia-gimdyviu-noro-pasikliauti-tik-savo-intuicija-ir-dievu-kaina

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.