- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kaip vertinamas verslas

Autorius: veidas.lt | 2014 08 13 @ 07:54 | Aktualijos | 1 Comment


Danguolės Pranckėnienės, UAB „Moore Stephens Vilnius“ direktorės, atestuotos auditorės, komentaras

„Bet kokios akcijos, obligacijos arba verslo vertė šiandiena yra nustatoma pagal gautus ir išleistus pinigų srautus, kurie, tikėtina, realizuosis per likusį tam tikro turto gyvenimą, perskaičiuotus į dabartinę vertę pagal tam tikrą diskonto normą.“
Johnas Burras Williamsas, 1938 m.

Minėta diskonto norma būtų pinigų kaina. Paprasčiausia ją suprasti kaip tam tikrą palūkanų normą. Po metų 105 Lt gali būti verti 100 Lt šiandien, jeigu galima šiandien padėti 100 Lt į banką už 5 proc. metines palūkanas. Skirtingi verslai turi skirtingą riziką ir todėl skirtingą pinigų kainą. Skirtingi investuotojai skirtingai vertina riziką ir pinigų kainą, darant prielaidą, kad visi turi tokią pat informaciją apie verslą. Dėl šių priežasčių verslo vertinimas yra arčiau meno, nei mokslo. Rinkoje neatitikimai tarp verslo kainos ir vertės būna dėl skirtingos informacijos turėjimo ar neturėjimo bei nevienodo jos interpretavimo.
Jeigu tam tikrais metais ar keletą metų verslas generuoja nuostolį ir labai sunku prognozuoti ateities pelną, tada galima bandyti įvertinti, kiek akcininkai gautų pinigu įmonę likvidavus – pardavus visą turtą ir grąžinus visas skolas. Skamba paradoksaliai, bet kartais „miręs“ verslas būna vertingesnis nei „gyvas“.
Įvertintas verslo vertes apvalinome, kad nesusidarytų klaidingas tikslumo jausmas. Reikia prisiminti, kad čia tik eksperto įvertinimas, o ne absoliuti tiesa.
Kadangi visi turtuoliai turi beveik visišką savo įmonių kontrolę, vertindami verslus atsižvelgėme į tai ir vertinome su kontrolės premija.
Praėjo dar vieni metai, ir juokais galima sakyti, kad Lietuva vėl yra Europos Sąjungos valstybė. Prieš metus vienų metų EURIBOR palūkanų norma buvo dvigubai mažesnė nei vienų metų VILIBOR palūkanų norma, o šiemet jos daugmaž tokios pačios kaip prieš trejus metus – 2011-aisiais. Kaip matome, nuotaikos ekonomikos srityje per metus gali pasikeisti radikaliai, net jeigu metų palūkanų norma yra 1 proc. – ji gali sumažėti per pusę, iki 0,5 proc.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 292014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-29-2014-m

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kaip-vertinamas-verslas-2

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.