- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Japonijos atominėje jėgainėje antrąkart sprogo vandenilis

Autorius: veidas.lt | 2011 03 14 @ 13:02 | Aktualijos | No Comments

Japonijoje žemės drebėjimo ir cunamio nuniokotą Fukušima Daijiči (Fukušimos 1-ąją) atominę elektrinę pirmadienį sudrebino antras per pastarąsias dienas vandenilio sprogimas, sužalojęs 11 darbuotojų.

Po sprogimo virš jėgainės pakilo didelis dūmų stulpas, o praėjus kelioms valandoms JAV paskelbė atitraukusi toliau nuo Japonijos krantų savo lėktuvnešį, nes buvo užfiksuotas nedidelė radioaktyvioji tarša.

Lėktuvnešis “USS Ronald Reagan” užfiksavo radiacinio fono suintensyvėjimą, būdamas už maždaug 160 kilometrų nuo Japonijos krantų. JAV pareigūnai nurodė, kad laivo apšvita apytikriai prilygo mėnesinei, esant įprastam gamtiniam radiacijos fonui.

Kol kas neaišku, ar šis radiacijos nuotėkis įvyko dėl pirmadienį nugriaudėjusio sprogimo. Sprogimo banga buvo juntama už 40 kilometrų nuo elektrinės, tačiau jėgainę eksploatuojanti bendrovė pranešė, kad radiacijos lygis vis dar neviršija leistinos ribos.

Sprogimas jėgainės 3-ajame reaktoriuje, kurį karštligiškai mėginama atvėsinti, sugedus aušinimo sistemoms dėl smarkaus žemės drebėjimo ir cunamio, paskatino paskelbti nurodymą šimtams gyventojų neišeiti iš namų, pranešė ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas).

Inžinieriai žinojo, kad sprogimas gali įvykti mėginant sumažinti spaudimą reaktoriaus apsauginėje kapsulėje, tačiau tikriausiai nusprendė, kad kitos išeities nėra, siekiant išvengti šerdies išsilydymo. Išleidžiant dujas iš apsauginio kevalo, didelę jų dalį sudaręs vandenilis susimaišė su oro deguonimi ir sprogo.

Bendrovė “Tokyo Electric Power Co.” nurodė, kad 3-ajame jėgainės bloke radiacijos lygis buvo apie 10,65 mikrosivertų. Jėgaines eksploatuojančios įmonės vyriausybę įpareigotos informuoti tik tada, kai radiacijos lygis pasiekia 500 mikrosivertų.

Šeštadienį panašus sprogimas įvyko tos pačios elektrinės 1-jame bloke. Tąsyk buvo sužeisti keturi darbininkai ir pradėta masinė evakuacija.

Tuojau po pirmadienį driokstelėjusio sprogimo “Tokyo Electric” perspėjo netekusi galimybės aušinti 2-ojo bloko reaktoriaus. Bendrovės atstovė Takako Kitajima (Kakako Kitadžima) sakė, kad darbuotojai ruošiasi paleisti į bloką jūros vandenį, tačiau toks žingsnis taip pat gali sukelti sprogimą.

3-ojo reaktoriaus vidinė kapsulė, kurioje yra branduolinio kuro strypai, nebuvo pažeista, pridūrė R.Edano, stengdamasis išsklaidyti nerimą dėl pavojaus aplinkai ir žmonėms.

Televizijos reportažuose matoma, kad jėgainės 3-ojo bloko pastatui padaryta panaši žala, kaip ir šeštadienį nugriaudėjus pirmajam sprogimui: išorinės sienos buvo išgriautos; liko tik pastato karkasas.

Per pastarąsias dienas iš jėgainės apylinkių evakuoti daugiau nei 180 tūkst. žmonių, o iki 160 jų patyrė spinduliuotės poveikį.

Pareigūnai paskelbė nepaprastąją padėtį šešiuose Fukušimoje esančiuose reaktoriuose, kai dviguba gamtinė katastrofa sugadino jų pagrindines aušinimo sistemas ir atsarginius generatorius. Trys iš jų yra Fukušimos 1-ojoje, o kiti trys – netoliese esančioje Fukušimos 2-ojoje (Daini) elektrinėje.

Tačiau labiausiai nerimaujama dėl Dajiči jėgainės 1-ojo ir 3-ojo blokų. Inžinieriai į juos pumpuoja jūros vandenį, išnaudodami paskutinę galimybę ataušinti šiuos reaktorius. Jeigu jų šerdys išsilydytų, į aplinką gali pasklisti radioaktyvūs teršalai, kurie sukeltų didelio masto pavojų žmonių sveikatai.

Y.Edano sakė, kad nei vienam reaktoriui išsilydymas kol kas negresia. Pareigūnas pridūrė esantis įsitikinęs, kad blogiausio scenarijaus bus išvengta.

Užsienio mokslininkai sako, kad Japonijoje iškilo rimtas pavojus, tačiau mažai tikėtina, kad gali įvykti katastrofa, panaši į ištikusią Černobylio atominę jėgainę, mat pastaroji neturėjo apsauginės kapsulės.

“Manau, iš esmės neįmanoma, kad kiltų didžiulis gaisras kaip Černobylyje, arba kad į aplinką patektų daug (radioaktyvių teršalų) kaip Černobylyje”, – sakė Ilinojaus universiteto branduolinės energetikos profesorius Jamesas F.Stubbinsas (Džeimsas Stabinsas).

Tačiau kad ir kokie būtų oficialūs patikinimai, daugelis gyventojų sako esantys įbauginti susiklosčiusios padėties.

“Pirmiausiai nerimavau dėl žemės drebėjimo”, – sakė statybininkas Kenji Koshiba (Kendžis Košiba) gyvenantis netoli Fukušimos jėgainės. – Dabar man neramu dėl radiacijos.”

Šis vyras kalbėjo viename evakuacijos centre Korijamos mieste, esančiame už maždaug 60 kilometrų nuo didžiausią pavojų keliančių reaktorių ir už 190 kilometrų į šiaurę nuo Tokijo.

Kaip nurodo pareigūnai, šiame regione daugiau nei 1 500 žmonių buvo patikrinti dėl galimos apšvitos.

Tarptautinė branduolinės energetikos agentūra (TATENA) pranešė, kad sekmadienį nepaprastoji padėtis taip pat buvo paskelbta Onagavos atominėje jėgainėje, kurioje buvo užfiksuotas didesnis nei leidžiamas spinduliuotės fonas.

Tačiau agentūra pridūrė gavusi informacijos iš Japonijos vyriausybė, kad visų trijų šios jėgainės reaktorių būklė kontroliuojama.

Šiaurės rytų Japonijoje po žemės drebėjimo ir cunamių apie padarytus pažeidimus pranešė iš viso keturi branduoliniai kompleksai.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/japonijos-atomineje-jegaineje-antrakart-sprogo-vandenilis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.