- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Ispanijoje įsigaliojo draudimas rūkyti

Autorius: veidas.lt | 2011 01 02 @ 16:35 | Aktualijos | No Comments

Ispanijos baruose ir restoranuose rūkaliai sekmadienį išpūtė paskutinį legalų dūmą ir užgesino savo cigaretes – šioje šalyje įsigaliojo vienas griežčiausių Europoje įstatymų dėl rūkymo.

Po vienos dienos “amnestijos”, suteiktos pirmajai Naujųjų metų dienai, sekmadienio nakties vidurnaktį įsigaliojo įstatymas, draudžiantis rūkyti visuose baruose, restoranuose ir viešose vietose, net ir kai kur po atviru dangumi.

Tai sukėlė šoką daugeliui ispanų, kuriems kavinių kultūra – cigaretė su keliais draugais mėgaujantis gėrimu ir užkandžiais – buvo labai svarbi kasdienio gyvenimo dalis.

“Tai jau baigta. Nunešėme visas pelenines. Žiūrėdamas sveikatos klausimo sutinku, bet taip pat galvoju, kad turėtų būti ir minimali zona, kur būtų leidžiama rūkyti”, – sakė 22 metų rūkanti padavėja Elena de Lucia (Elena de Lusija), dirbanti bare “Variety Tavern” Madrido centre.

Kita baro darbuotoja, 22 metų nerūkanti Cristina Madrid (Kristina Madrid), sveikino naująjį įstatymą: “Tikrai, galiausiai daug rūkydavau kaip pasyvi rūkalė, o kitą dieną tau tai atsiliepia”.

Ispanijoje rūkymą varžantys įstatymai galiojo nuo 2006-ųjų sausio, bet jų poveikis buvo beveik nepastebimas. Tie įstatymai draudė rūkyti darbo vietoje, viešajame transporte ir parduotuvėse, tačiau leido barų, restoranų ir kavinių savininkams spręsti, ar leisti rūkyti jų įstaigose. Dauguma jų, susidūrę su verslo problemomis, nusprendė leisti klientams rūkyti.

Naujuoju įstatymu draudžiama rūkyti visose uždarose viešose vietose, tarp jų – baruose, restoranuose, naktiniuose klubuose. Be to, draudžiama rūkyti vaikų parkuose, mokyklų ir ligoninių teritorijose.

Viešojo maitinimo sektorius nerimauja, kad tai atsilieps verslui.

Ispanijos viešbučių ir viešojo maitinimo asociacijos viceprezidentas Jose Luisas Guerra (Chosė Luisas Gera) sakė, kad barai ir restoranai pastaruosius pustrečių metų ir taip kentėjo dėl ekonominės krizės. Jo apskaičiavimu, naujasis draudimas gali dar 5 proc. sumažinti pardavimą restoranuose, maždaug 10-čia proc. – baruose ir 15 proc. – naktiniuose klubuose.

Madrido kokteilių bare “Capucho” dirbantis 60-metis Juanas Manuelis Casado (Chuanas Manuelis Kasadas), kuris pats anksčiau rūkydavo, prognozavo, kad verslas kiek nukentės tik iš pradžių: “Tačiau paskui žmonės pripras, kaip priprato Italijoje, Graikijoje, Airijoje, visose šalyse. Norėdamas išeiti su draugais išgerti, turėsi eiti į barą, o norėdamas parūkyti, turėsi išeiti į gatvę”.

Nė vienas šio baro darbuotojas nerūko, sakė J.M.Casado ir pridūrė: “Bus puiku”.

Ispanijoje, kur kasmet su rūkymu susiejama 50 tūkst. mirties atvejų, kovos su rūkymu aktyvistai džiūgauja.

“Šiemet, 2011-aisiais, galiu pasakyti, Trys karaliai atnešė Ispanijai puikią dovaną: šio naujo įstatymo išleidimą”, – sakė šeimos gydytojas Jose Luisas Diazas-Maroto Munozas (Chosė Luisas Diasas-Marotas Munjosas).

Pasak jo, naujasis įstatymas padės vaikams neįgyti šio žalingo įpročio, o rūkaliams – jo atsisakyti, be to, sudarys sąlygas “mums visiems kvėpuoti dūmais neužterštu oru”.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/ispanijoje-isigaliojo-draudimas-rukyti

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.