- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Gydytoją kviesti – ne gėda

Autorius: veidas.lt | 2010 04 27 @ 16:36 | Tėvai ir vaikai | No Comments

“Kai mano pusantrų metukų sūnelis suserga, kad ir nelabai sunkiai, aš tuoj pat skambinu gydytojai. Namiškiai mane gėdina, esą neretai tau darau be reikalo. Todėl norėčiau sužinoti, kokiais atvejais reikia gydytoją kviesti nedelsiant?“ – teiraujasi Luko mama.

Gydytojai lanko pacientus ir namuose, tad nedvejokite jų kviesti, jei:

1. Pakilo aukšta temperatūra. Jeigu karščiuojančiam mažyliui sugirdėte temperatūrą mažinančių vaistų, bet ji nekrinta, vaikas verkia, zirzia ar neįprastai elgiasi, reikėtų kreiptis į medikus. Itin reiktų sunerimti, jeigu karščiuojančiam vaikui atsirado hemoraginis bėrimas (labai smulkus, mažais ploteliais, paspaudus  neišnyksta) – tai gali nurodyti meningitą ir kitas pavojingas ligas.

2.Vaikui skauda ausį, nes ausų uždegimas gali komplikuotis mastoiditu (smilkinkaulio speninių ląstelių uždegimu) ar net galvos smegenų uždegimu.

3. Atsirado traukuliai, kurie gali apimti visą kūną arba atskiras galūnes arba pasireikšti tiesiog sustingimu ar akių “užvėrimu”.

4. Vaikas patyrė traumą (ypač galvos), nejudina arba akivaizdžiai bijo pajudinti kurią nors galūnę.

5. Mažylis lyg lodamas kosi. Tai reiškia, kad jam prasidėjo stenozuojantis laringitas, kai dėl gerklų gleivinės paburkimo ir spazmo pasunkėja mažylio kvėpavimas, jis pradeda dusti. Tai pavojinga būklė, todėl į gydytoją kreipkitės kuo greičiau. Dieną vaikas gali jaustis neblogai, bet dažniausiai naktį jam pradeda blogėti, vaikas kalba užkimusiu balsu (net verkia lyg užkimęs), lyg lodamas kosi, oda apie lūpas pamėlsta. Negydoma liga sunkėja, vaiko veidas blykšta, jis darosi abejingas aplinkai. Laiku nesuteikus pagalbos, mažylis praranda sąmonę, kvėpavimas pasidaro vos girdimas.

6. Viduriuoja dažniau nei tris kartus per parą arba bent vieną kartą, bet išmatose yra gleivių, kraujo ar pūlių. Dažniausiai viduriavimą sukelia bakterijos ir virusai. Viduriuojantis vaikas kartu su skystomis išmatomis netenka vandens ir mikroelementų, dėl to kenčia visas organizmas, ypač inkstai. Inkstų pažeidimai gali būti nepataisomi, o staigus ir didelis skysčių netekimas gali sukelti šoko būseną, pavojingą gyvybei. Viduriuojančiam mažyliui skysčius reikia pradėti duoti dar iki apsilankant gydytojui.

7. Vaikas vemia. Jeigu vėmimas nesiliauja ilgiau kaip valandą, kreipkitės į gydytoją, nes ilgesnį laiką vemiant vaikams sutrinka vandens ir elektrolitų (natrio, kalio, chloridų ir kt.) pusiausvyra organizme. Dėl sutrikusios medžiagų apykaitos ima gamintis ketoninių medžiagų, kurios skatina tolesnį vėmimą, taigi susidaro užburtas ratas. Dėl vandens ir elektrolitų kiekio sumažėjimo organizme sutrinka smegenų veikla, mažylis gali prarasti sąmonę, krinta arterinis kraujospūdis, pakyla temperatūra, vaiko būklė gali pasidaryti labai sunki. Todėl jam reikalinga neatidėliotina medikų pagalba.

8. Jei skauda pilvą, kreipkitės į gydytoją, nes būtina išsiaiškinti negalavimo priežastį. Pilvo skausmus sukelia įvairios priežastys – nuo nevirškinimo iki gripo ar apendicito. Kuo skubiau kreipkitės į gydytoją, jei skausmas nenurimsta ilgai, jei dingo apetitas, vaikas vemia žaliai, viduriuoja. Jei skausmas toks stiprus, kad vaikas negali vaikščioti, susiriečia iš skausmo, nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą arba vykite su vaiku į gydymo įstaigą, kur vaiką galėtų apžiūrėti vaikų chirurgas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/gydytoja-kviesti-%e2%80%93-ne-geda

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.