- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Gero gydytojo konsultacijos pacientai ryžtasi laukti keturis mėnesius

Autorius: veidas.lt | 2012 12 22 @ 14:00 | Sveikata | 1 Comment


Visose sveikatos priežiūros įstaigose yra gydytojų, pas kuriuos patekti galima jau kitą dieną, o kitų tos pačios srities specialistų konsultacijos tenka laukti kelis mėnesius. Už ką pacientai vienus gydytojus dievina ir paverčia savotiškomis žvaigždėmis, o kitų vengia?

Vilnietė Asta Paškovskė su vyru bei dviem vaikais daugiau kaip ketverius metus lankosi pas tą pačią šeimos gydytoją, nes nė karto nesuabejojo jos nustatyta diagnoze, nenusivylė bendravimu. Taip pat visada sulaukia išsamaus paaiškinimo apie ligą, sužino, kodėl skiriami būtent tokie tyrimai ar vaistai.
Moteris su mažamečiais vaikais pas gydytoją Eglę Markovski važiuodavo kone per visą miestą, o kai reikėdavo specialisto konsultacijų, vykdavo į dvi ar tris skirtingas gydymo įstaigas, nes medikė dirbo nedidelėje privačioje klinikoje, tačiau patogesnių variantų neieškojo. Kai gydytoja pradėjo dirbti Vilniaus Centro poliklinikoje, Paškovskių šeima vien dėl jos tapo šios sveikatos priežiūros įstaigos pacientais. „Nuo vasaros vidurio mūsų gydytoja išvykusi į užsienį, tačiau kitos specialistės neieškom ir laukiam, kol ji grįš. Jeigu E.Markovski pakeis darbo vietą, mes ir vėl keisim polikliniką. Daugelis gydytojos pacientų taip pat keliauja paskui ją“, – sako A.Paškovskė.
Ir priduria dar kartą įsitikinusi, kad verta laukti, kol grįš jų šeimos gydytoja, kai šį rudenį dvejų metukų dukrai per keturis mėnesius teko sugirdyti net tris antibiotikų dozes, o liga vis tiek nesitraukė. „Iš šeimos gydytojų, pas kurias patekdavom Centro poliklinikoje, kai dukrytei pakildavo aukšta temperatūra, vis išgirsdavom plaučių uždegimo diagnozę. Pastarąjį kartą gydytoja pasiteisino neturinti net pagaliuko, reikalingo gerklei apžiūrėti, ir vėl nustatė plaučių uždegimą. Be to, iš vieno vaiko nusiskundimo, kad skauda šlapinantis, įtarė inkstų uždegimą ir nusiuntė į Santariškių klinikas, – pasakoja A.Paškovskė. – Paaiškėjo, kad dukrai ryklės uždegimas. Santariškių klinikų gydytojai buvo nustebę, kad poliklinikoje, kuri turi visą reikiamą aparatūrą, nebuvo atlikti tyrimai plaučių rentgenu ir echoskopu, o iškart buvo siunčiama į ligoninę.“
Beje, per šį pusmetį apsilankiusi ne pas vieną mediką, moteris nusivylė ne tik jų kompetencija nustatyti diagnozę, bet ir bendravimo stiliumi. Įpratusi, kad E.Markovski kiekvienąkart su vaikais pajuokauja ir paplepa, o išgirdusi, kad mažylius atvedęs tėtis kosi, apžiūri dar ir jį, iš kitų gydytojų A.Paškovskė nieko panašaus nesulaukė.
Taigi kodėl vieniems gydytojams pavyksta rasti laiko ne tik išrašyti receptą, bet ir pasakyti nuoširdų žodį pacientui, o kiti per dešimt minučių konsultacijos net galvos nuo popierių nepakelia?

Populiarumą pelno nuoširdžiu bendravimu ir kompetencija

Vilniaus Šeškinės poliklinikos direktorius Jonas Kairys neabejoja, kad labiausiai pacientus paperka nuoširdus gydytojo bendravimas. „Poliklinikose tos pačios srities gydytojai naudojasi vienoda aparatūra, taiko panašius gydymo metodus, tačiau pas vienus galima patekti ir tą pačią dieną, o vizito pas kitus reikia laukti iki dviejų savaičių. Ar gydytojas žmogui išsamiai paaiškina jo problemas, ar bendrauja valdiškai, priklauso nuo jo asmeninių savybių“, – mano J.Kairys.
„Medikas arba apdovanotas gebėjimu šiltai bendrauti, arba ne. Kaip ne kiekvienas gali dirbti chirurgu, nors, atrodo, taip pat atlieka pjūvį, bet ne toks dailus išeina kaip kolegai, taip ne visiems pavyksta ir pacientui tinkamų žodžių parinkti“, – antrina LSMU Kauno klinikų Centrinės konsultacinės poliklinikos vedėja Viktorija Dalia Molejienė.
Gydytoja terapeutė pastebi, kad pacientai veržiasi, o ir kitiems rekomenduoja eiti pas tuos gydytojus, kurie dalykiškai aptaria problemą, smulkiai atsako į visus ligoniui kylančius klausimus. Tuomet žmogus nebijo eiti pas specialistą, jaučia, kad gydytojui jo problemos yra svarbios.
V.D.Molejienė pabrėžia, kad pacientai dabar apsiskaitę, turi daug informacijos apie įvairias ligas ir dažnai pas gydytoją ateina patys nusistatę diagnozę, todėl svarbu, kaip specialistas geba pagrįsti vienus ar kitus faktus.
Vis dėlto pagrindinis dalykas, iškeliantis vienus gydytojus visa galva aukščiau už kitus – teisinga ligos diagnozė ir tinkamo gydymo parinkimas. „Visi gydytojai gali suklysti, tačiau darbštūs, nuolat žinias atnaujinantys, konferencijose dalyvaujantys specialistai išsiskiria kompetencija. Yra tokių gydytojų, kurie kvalifikaciją kelia kartą per penkerius metus, kaip numatyta įstatymuose, o kiti tą daro nuolat, – dėsto Gydytojų sąjungos pirmininkas Liutauras Labanauskas. – Jie gilinasi į sudėtingus ligų atvejus, dalyvauja gydytojų konsiliumuose, o vėliau tą patirtį panaudoja. Taip užsitarnauja populiarumą tarp pacientų.“

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-51-2012m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/gero-gydytojo-konsultacijos-pacientai-ryztasi-laukti-keturis-menesius

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.