- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Britanijos karalienės vizitas Airijoje

Autorius: veidas.lt | 2011 05 17 @ 17:00 | Užsienis | No Comments

Scanpix

Karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) antradienį taps pirmąja Didžiosios Britanijos monarche, apsilankysiančia Airijoje nuo šios šalies nepriklausomybės paskelbimo.

Istorinis karalienės vizitas, kuris gali būti labai svarbus Londono ir Dublino susitaikymui po taikos atkūrimo Britanijos valdomoje Šiaurės Airijoje, truks keturias dienas.

Prieš 85 metų monarchės ir vėliau įvyksiantį JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) vizitą Airijos saugumo pajėgose paskelbta aukščiausioji parengtis.

10 tūkst. saugumo pajėgų narių bus dislokuoti per iki šiol didžiausią šioje šalyje surengtą saugumo operaciją, atsižvelgiant į maištingų respublikonų sukarintų organizacijų, nusistačiusių prieš bet kokį britų pareigūnų lankymąsi Airijoje, grasinimus.

Antradienį policija pranešė, kad Airijos pareigūnai neutralizavo sprogstamąjį užtaisą, rastą viename autobuse netoli Dublino apylinkėse.

“Detonavimui paruoštas sprogstamasis užtaisas buvo rastas vakar vakare viename autobuse Meinute” netoli Dublino, sakė policijos atstovas. Jis pridūrė, kad pareigūnai apie sprogmenį buvo informuoti telefonu nežinomo asmens.

Nuosaikusis respublikonų judėjimas “Sinn Fein”, kuris yra nebeveikiančios Airijos respublikos armijos (IRA) politinis sparnas, taip pat neigiamai vertina Elizabeth II ir jos vyro princo Philipo (Filipo) viešnagę.

“Sinn Fein” lyderis Gerry Adamsas (Džeris Adamsas) šeštadienį pavadino šį vizitą “per ankstyvu ir nejautriu”.

Tačiau šiam ledus abiejų šalių santykiuose laužančiam žingsniui pritaria dauguma Airijos žmonių: neseniai atlikta apklausa rodo, kad karalienės vizitą palaiko 81 proc. respondentų.

Airijos premjeras Enda Kenny (Enda Kenis) pareiškė, jog šis įvykis taps “daugelį metų trukusio susipriešinimo pabaigos ir iš esmės naujų santykių pradžios simboliu”.

Airija tapo nepriklausoma nuo Britanijos 1922 metais, tačiau nei vienas britų monarchas joje nesilankė nuo dabartinės karalienės senelio, karaliaus Jurgio V, viešnagės 1911 metais.

Derinant šio vizito programą, nevengta prisiliesti prie pačių opiausių klausimų abiejų šalių santykiuose.

Po susitikimo su Airijos prezidente Mary McAleese (Meri Makalis), karalienė ir jos vyras padės vainikus Atminimo parke Dubline, pagerbdami žuvusius kovose dėl Airijos laisvės.

Trečiadienį Elizabeth II aplankys Krouk Parko stadioną, kuriame britų pajėgos 1920 metais nušovė 14 žmonių per baudžiamąją akciją. Šis incidentas tapo posūkio tašku Airijos kovoje dėl nepriklausomybės.

Į vizito programą taip pat įtraukta lengvesnių momentų, tokių kaip apsilankymai alaus darykloje “Guinness”, Airijos nacionaliniame žirgyne ir tradicinėje mugėje.

Abiejų šalių santykiai pastebimai pagerėjo per taikos derybas Šiaurės Airijoje, kurias vainikavo 1998 metų Didžiojo penktadienio sutartis, praktiškai nutraukusi kraujo liejimą šioje teritorijoje.

Didžioji Britanija yra didžiausia Airijos prekybos partnerė. Britai į Airiją eksportuoja daugiau negu į Kiniją, Indiją, Braziliją ir Rusiją kartu sudėjus.

Praėjus trims dienoms nuo karalienės vizito pabaigos į Airiją atvyks B. Obama. Be kita ko, JAV prezidentas aplankys kaimą, iš kurio XIX amžiuje į Ameriką emigravo vienas iš jo protėvių.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/britanijos-karaliene-vyksta-i-airija

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.