- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Aušros Vartų koplyčios laiptus išardę paveldosaugininkai neteko atestatų

Autorius: veidas.lt | 2010 04 26 @ 16:52 | Lietuva | 1 Comment

Trys specialistai neteko nekilnojamųjų kultūros paveldo apsaugos specialisto atestatų dėl pažeidimų, padarytų rekonstruojant Aušros Vartų koplyčią Vilniuje.

Kultūros paveldo departamento (KPD) Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų atestavimo komisija praėjusią savaitę nutarė panaikinti bendrovės “Archinova” direktoriaus Antano Gvildžio, architekto Iljos Makarovo ir architekto restauratoriaus Virgilijaus Spudo nekilnojamųjų kultūros paveldo apsaugos specialisto atestatų galiojimą, pirmadienį pranešė KPD.

Konstatuota, kad Aušros Vartų galerijos tvarkybos darbų projektas (projekto vadovas A.Gvildys, projekto dalies vadovas – I.Makarovas) parengtas neatlikus KPD Vilniaus teritorinio padalinio sąlygose nurodytų reikalavimų.

V.Spudas, atlikęs paveldosaugos specialiąją ekspertizę, pažeisdamas teisės aktus, klaidingai nurodė, kad projekto sprendiniai atitinka apsaugos reikalavimus, pasiūlė projektą derinti ir pagal jį išduoti leidimą, teigia departamentas.

Minėti asmenys gali apskųsti komisijos sprendimą dėl nekilnojamųjų kultūros paveldo apsaugos specialisto atestatų galiojimo panaikinimo.

Specialistas, kurio atestato galiojimas panaikintas, gali pateikti prašymą komisijai jį atestuoti ne ankščiau kaip po trejų metų nuo atestato galiojimo panaikinimo dienos.

KPD yra nustatęs, kad atliekant Vilniaus Aušros Vartų koplyčios remontą, buvo sunaikintos vertingosios koplyčios savybės.

Pasak KPD direktorės Dianos Varnaitės, remontas koplyčioje vykdytas ne pagal jų parengtą ir su departamentu suderintą projektą – esą nuo projekto savavališkai nukrypta.

Žalą tyrusios komisijos įvertino valstybės saugomam objektui padarytus nuostolius 22 tūkst. litų.

Pasak D.Varnaitės, sužaloti tokie autentiški kultūros paminklo elementai kaip grindų dangos keraminės plytelės, laiptų pakopų dangos, grindjuostės, demontuoti senoviniai porankiai ir laiptų pakopos, išardytos medinės durys, sugadintas sienų mūras ir tinkas, pakeistos palangės, užmūryta niša ir kita.

“Darbų metu pažeistas paminklo autentiškumas – objekto išraiška, forma, medžiagos, suplanavimas ir atlikimo technologijos”, – sakė D.Varnaitė.

Anot KPD, šiame kultūros paminkle galėjo būti vykdomi tik restauravimo darbai.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/ausros-vartu-koplycios-laiptus-isarde-paveldosaugininkai-neteko-atestatu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.