- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Atsisveikinti su prezidentu A. M. Brazausku plūsta šimtai žmonių

Autorius: veidas.lt | 2010 06 30 @ 13:16 | Lietuva | No Comments

Andrius Ufartas / BFL

Trečiadienį nuo pat ryto šimtai žmonių plūsta į Prezidentūrą, kad atsisveikintų su šeštadienį mirusiu pirmuoju Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidentu Algirdu Mykolu Brazausku.

Iš ryto gyva eilė nusidriekė per Universiteto gatvę iki Skapo gatvės kampo. Ji sutrumpėjo, kai žmonės buvo pradėti leisti į Prezidentūros kiemelį ir Kolonų salę, kur pašarvotas velionis. Tačiau norint atiduoti pagarbą prezidentui eilėje vis tiek reikia palaukti maždaug pusvalandį.

Daugelis atėjusiųjų rankose laikė baltų gėlių žiedus.

Nenutrūkstama grandine į Kolonų salę eina ir organizuotos įvairių institucijų, organizacijų, įstaigų grupės.

Pasak prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovo spaudai Lino Balsio, laidotuvių organizatoriams padeda ir savanoriai. Skautai padeda tvarkyti gėles, kuriomis nuklotos visos Kolonų salės prieigos. Įvairių meno kolektyvų atstovai gieda giesmes, dainuoja patriotines dainas.

Drauge su visuomenės atstovais gedi ir A.M.Brazausko artimieji – sutuoktinė Kristina Brazauskienė, dukros Laima Mertinienė ir Audrodė Usonienė, žentai, vaikaičiai. K.Brazauskienė, neslėpdama jausmų, trečiadienio rytą ilgai stovėjo prie karsto, lyg kalbindama mirusį vyrą.

Andrius Ufartas / BFL

“Tai žmogus iš didžiosios raidės (…) Atsisveikinome su neeiliniu žmogumi, kuris nuveikė nepaprastai daug mūsų valstybei įvairiuose laikotarpiuose”, – atidavęs pagarbą prezidentui, ekspremjerui trečiadienį žurnalistams sakė Vilniaus universiteto (VU) rektorius Benediktas Juodka.

Jis teigė, kad A.M.Brazauskas VU yra padaręs nepaprastai daug, nors pats baigė Kauno politechnikos institutą.

“Kai universitetas šventė 400 metų jubiliejų, jis vadovavo jubiliejinei Vilniaus universiteto komisijai, atsakingai už renovaciją. Vien to užtenka, kad atiduotume didžiulę pagarbą žmogui, kuris “pramušė” tiek pinigų – 20 mln. rublių – iš Maskvos Vilniaus universiteto ansamblio renovavimui. Jeigu didžiuojamės savo universiteto ansambliu, didele dalimi jis toks yra prezidento A.M.Brazausko dėka”, – teigė B.Juodka.

Rektorius prisiminė, kad A.M.Brazauskas ateidavo rugsėjo 1 dieną į naujų mokslo metų šventę. “Tai yra tikras ne tik Vilniaus universiteto, išvis akademinės bendruomenės draugas, kuris suprato mokslo, studijų rolę valstybės pažangai”, – tvirtino B.Juodka.

Ansamblio “Lietuva” meno vadovas Giedrius Svilainis, su kolektyvu atėjęs pagerbti velionio, prisiminė, kaip šis prieš penkerius metus buvo atvykęs į ansamblio 65 metų jubiliejų.

“Turime atsiminimų kaip žmogaus, kuris mus mylėjo ir gerbė”, – sakė jis.

Su šeima ir draugais atsisveikinti atėjęs plastinės chirurgijos profesorius Kęstutis Vitkus A.M.Brazauską, su kurio šeima jis draugauja, apibūdino kaip didelę charizmą turėjusį žmogų.

“Palyginčiau jį su R.Reiganu (JAV prezidentu Ronaldu Reaganu – BNS). Tai žmogus, kuris sugeba pavergti kitą žmogų ir traukia, kuris gali kalbėtis su inteligentijos atstovais, su sportininkais, su medžiotojais, su bet kuriais mūsų aplinkos žmonėmis. Tai didelė asmenybė, kuri pakeitė visą mūsų gyvenimą, visą valstybę”, – kalbėjo K.Vitkus.

Jis teigė nesuprantąs Katalikų bažnyčios sprendimo aukoti Šv.Mišias už mirusįjį be jo karsto Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.

“Katalikų bažnyčia – 2000 metų klaidų ir tokių dalykų, kurių gailėsis tikriausiai. Aš to dalyko net nenoriu priimti. Manau, monsinjoras K.Vasiliauskas, J.Boruta, R.Doveika to nepadarytų, – svarstė K.Vitkus. – Nežinau, kiek tūkstančių žmonių nusisuks nuo Katalikų bažnyčios ir gali pereiti į kitą religiją. Man tokie dalykai nesuvokiami.”

Su A.M.Brazausku buvusioje Statybos ministerijoje drauge dirbusi Jelena Kopylova A.M.Brazauską prisiminė kaip protingą ir tolerantišką vadovą. “Jis niekada nieko neįžeidė. Kai per rinkimų kampaniją visi pylė purvą vieni ant kitų, jis nepasakė nė vieno blogo žodžio”, – sakė moteris.

Jai ypač įstrigo mėgstamas prezidento kreipinys “mieli, žmonės”. Jos manymu, jam iš tiesų visi žmonės buvo tokie.

A.M.Brazauskas bus laidojamas ketvirtadienį Antakalnio kapinėse Vilniuje.

77 metų A.M.Brazauskas po sunkios ligos mirė šeštadienį savo rezidencijoje

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/atsisveikinti-su-prezidentu-a-m-brazausku-plusta-simtai-zmoniu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.