- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Apie sąnarių, raiščių ir raumenų bėdas

Autorius: veidas.lt | 2010 07 07 @ 16:17 | Sveikata | 1 Comment

"Veido" archyvas

Vasara – metas, kai vienų rankose kauptukas ir kastuvas, kiti stato ir remontuoja namus, treti sportuoja… Todėl šiuo metų laiku padaugėja traumų: patempimų, sumušimų, sąnarių skausmų. Be to, paūmėja ir senos stuburo ligos – osteochondrozė, išvaržų sukeliami audinių pažeidimai ir kt.

Saugokite stuburą

Ligos jaunėja! Neseniai kardiologai paskelbė liūdną atradimą, jog ateroskleroze (liga, kai kalkėja kraujagyslės) serga net mokyklinio amžiaus vaikai. O “kompiuterinių” berniukų ir mergaičių, leidžiančių laisvalaikį ne gamtoje ar sporto aikštelėje, o prie rašomojo stalo, stuburas primena šešiasdešimtmečių. Tokią išvadą pagarsino kolegos, ištyrę į vasaros stovyklą susirinkusių mokinių sveikatą ir fizinius gebėjimus.

Tad saugoti stuburą, o susižeidus ar pasitempus tinkamai jam padėti, turėtų ir senas, ir jaunas.

Išsaugoti sveikatą nesportuojant, gyvenant pasyviai, neįmanoma. Žmogus taip sukurtas, kad kiekvienas kūno judesys yra ir stuburo bei sąnarių judesys. Kai žmogus nejuda, priverstinai atostogauja ir jo stuburas bei sąnariai. Tada ir pradeda senti tarpslanksteliniai stuburo diskai, kurie dėl savo anatominių ypatybių maitinami prasčiau nei kiti audiniai. Tik žmogui judant stuburo diskai gauna pakankamai jiems reikalingų medžiagų. O “nemaitinami” jie sensta, praranda elastingumą, tvirtumą, o tuomet dėl staigesnio kryptelėjimo ar judesio susiformuoja disko išvarža ar net kelios išvaržos. (Nepamirškite, kad mažai judančiųjų silpni ir raumenys, o juk būtent  jie yra stuburą prilaikantis “korsetas”).

Išvaržos ima spausti aplinkinius audinius ir nervų receptorius. O diskus supantys audiniai lyg tyčia gausiai aprūpinti receptoriais, todėl padirbėjęs, aktyviau pasportavęs pacientas pajunta nugaros ar sprando raumenų skausmą.

Kas gali padėti?

Jei staiga suskaudo nugarą, pasistenkite suaktyvinti pažeistos vietos audinių kraujotaką. Kuo geriau audiniai bus maitinami, tuo greičiau vyks sveikimo procesas. Pravers uždegimą, skausmą malšinantys tepalai.

Mat kuo ilgiau žmogui skauda, tuo greičiau įsisuka ydingas ratas: dėl staigaus neprognozuoto dirgiklio stuburas refleksiškai įsitempia, į tai raumenys atsako chaotiškai įsitempdami, į šį procesą įtraukiami skirtingų funkcijų ir pajėgumo raumenys. Tai lyg ir organizmo savigyna: jis stengiasi fiksuoti pažeistą stuburą ir apsaugoti nuo didesnių traumų. Tačiau dėl nesimetriško raumenų įsitempimo žmogaus galva, kaklas fiksuojami priverstinėje nenatūralioje padėtyje, o dėl krūtinės, kaklo, pečių juostos srityje jaučiamų skausmų judesiai dar labiau apribojami. Organizmas pats “susigipsuoja, o “nusiimti gipso” nemoka. Todėl chaotiškas vienos pusės raumenų įsitempimas ir negydomas minkštųjų audinių uždegimas problemą gali tik pagilinti.

Apie kaklo skausmus

Kaklo skausmai, kylantys dėl kaklinės dalies stuburo slankstelių pažeidimų, gali pasireikšti priepuoliais. Kartais kaklą perveria staigūs skausmai, kartais vargina ilgai tunkantis arba su judesiais susijęs maudimas. Cervikalgija – tai gręžiantis ar bukas kaklo, krūtinės skausmas, paūmėjantis atliekant tam tikrus judesius. Bet dažniausiai skausmai kyla rytais, ypač išmiegojus ant nepatogios pagalvės. Po to keletą valandų ar iki vakaro lydi jausmas, kad kaklas tarsi sustingęs, jį sunku judinti. Šie skausmai suintensyvėja statinio ir dinaminio įtempimo metu: keliantis iš lovos, dirbant prie rašomojo stalo, vairuojant automobilį greitkelyje ir mieste (pastarajame labiau), dirbant prie konvejerio.

Paaštrėjus osteochondrozei, skausmą dar labiau sustiprina įtempti kaklo raumenys. Cervikalgijai besikartojant, žmogus ima skųstis kaklo slankstelių traškėjimu. Kartais skausmas plinta į kaklinę ir krūtininę stuburo dalį arba tarp menčių.

Raumenų skausmas

Nėra žmogaus, kuris nežinotų, ką reiškia raumenų skausmas. Kartais pačiam kenčiančiajam sunku nustatyti, ką iš tiesų skauda, mat gali gelti ne tik raumenis, bet ir juos supančius jungiamuosius audinius – raiščius, sausgysles.

Būtina įsidėmėti, kad dažniausia raumenų skausmo priežastis – tai per didelis fizinis krūvis, įtampa (per intensyvus ar per dažnas raumens naudojimas), sumušimai ir kitos traumos – patempimas, įtrūkimas. Raumenis skaudėti gali dėl daugelio ligų  – infekcijos, uždegimo, gripo, tonzilito, sinusito, reumatinių ligų, Laimo ligos, taip pat dėl netaisyklingos laikysenos, depresijos, lėtinio nuovargio sindromo.

Jei persistengėte

Norint išvengti raumenų skausmų ir jų traumų, patartina fizinę veiklą paskirstyti tolygiai, nedaryti didelių pertraukų tarp treniruočių, treniruotę ar fizinį darbą patartina pradėti po trumpo apšilimo, prieš treniruojantis atlikti raumenų tempimo pratimus. Venkite staigių judesių dirbdami ar treniruodamiesi, sušilę saugokitės skersvėjo, nepatartina sunkiai fiziškai dirbti vilkint pernelyg lengvais drabužiais.

Trigeriniai taškai

Kartais atrodo, kad skausmas kyla be priežasties. Žmogus arba gydytojas, masažuotojas netikėtai užčiuopia skausmingus raumenų sukietėjimus, primenančius tarsi standžias virvutes ar mazgelius. Tai – susitraukusios raumenų skaidulos, arba vadinamieji trigeriniai taškai. Masažuotojui stipriau spustelėjus trigerinį tašką, žmogus net gali pašokti iš skausmo. Šių taškų neliečiant, skausmas nėra aštrus, tai greičiau ilgalaikis neva be priežasties atsiradęs maudimas.

Trigeriniai taškai susidaro dėl raumenų traumų, fizinio persitempimo, netaisyklingos sėdėsenos ir laikysenos, skeleto asimetrijos ir kitų veiksnių.

Kas atsitiko?

Jei netikėtai ėmė gelti ar mausti minkštuosius audinius, pamėginkite išsiaiškinti šios nemalonios būsenos priežastį.

Jei aštrus skausmas pervėrė staiga, tai yra fiziškai dirbant ar treniruojantis, galima spėti, kad įvyko minkštųjų audinių trauma (raumens patempimas, raiščio įplyšimas ar nuplyšimas). Nedelsdami nutraukite fizinę veiklą ir pamėginkite susivokti: ar skausmas riboja judesius, ar aplink pažeistą vietą tinsta audiniai (tai gali būti ir raumens, ir raiščių patempimo, pažeidimo požymiai). Ar skausmas atlėgsta uždėjus šaldomąjį kompresą, ar nepraeina ilgiau nei 48 valandas. Jei skausmas nepraeina per dvi paras, jei skauda ne raumenis, o sąnarius, pažeista galūnė tirpsta, jaučiamas jos silpnumas, būtina kreiptis į medikus. Dažniausiai patempiami kelio ir čiurnos sąnario raiščiai.

Kaip sau padėti

  • Jei patempėte raumenį ar raištį, skaudamą vietą patartina nedelsiant atšaldyti (tam tiks šaltas kompresas, įvairūs gydomieji šaldomieji tepalai. Šildyti pažeistą vietą galima tik nuo antrosios paros.
  • Vietiškai patartina vartoti įvairius uždegimą ir skausmą malšinančius tepalus, gelius.
  • Kad išvengtumėte raumenų skausmo po intensyvios treniruotės, patartina po jos atlikti tempimo pratimus:pavyzdžiui, pusę minutės ar minutę pakabėti ant skersinio. Dalis sportininkų mėgsta  raumenis po treniruotės įtrinti vėsinamaisiais tepalais ar geliais, padeda raumenų masažas. Atsikratyti trigerinių taškų, tai yra atpalaiduoti pertemptus raumenis, taip pat padės masažas, įtrynimai gydomaisiais tepalais.
Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/apie-sanariu-raisciu-ir-raumenu-bedas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.