- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

5 mitai apie Rusijos karą Sirijoje

Autorius: veidas.lt | 2015 12 02 @ 14:37 | Užsienis | No Comments

BFL / K.Vanago nuotr.

Kova su Islamo valstybės (ISIS arba “Daesh”) teroristais ir pasaulio išgelbėjimas pasaulio nuo teroro – tai yra pagrindinė Kremliaus žinia tiek vidinei, tiek užsienio auditorijai, kalbant apie rusų kariuomenės dalyvavimą Sirijos konflikte. Bet ar tikrai?

Hugo Spauldingas, ekspertas iš  Karo studijų instituto, teigia, kad Rusija turi kitų tikslų. Businessinsider.com svetainėje analitikas įvardina 5 mitus apie Rusijos karinę operaciją Sirijoje.

1-as mitas: Rusija siekia sunaikinti ISIS.

Šis mitas Rusijai leido suskaldyti Vakarus, kurie siekė nušalinti Sirijos vadovo Bassado al-Assado režimą, bei išlaikyti savo karinę įtaką Artimuosiuose Rytuose. Be to, kalbos apie tarptautinę koaliciją prieš terorizmą leido išsivaduoti Rusijai iš tarptautinės izoliacijos dėl Krymo anekcijos ir konflikto Ukrainos rytuose eskalavimo.

Maskvos noras operaciją Sirijoje parodyti, kaip atsaką ISIS, yra Rusijos refleksinės kontrolės doktrinos pavyzdys: skleisti dezinformacija, kad pakeisti oponento požiūrį į įvykius ir imtis veiksmų, kurie labiausiai atitinka Rusijos interesus.

Rusijos karinės bazės įkurdinimas prie Viduržemio jūros kelia tiesioginę grėsmę NATO pietiniam flangui.

Rusija sutelkė visą savo karinę jėgą į taikinius, kurie kelia didžiausią pavojų B.Al-Assado režimui. Rugsėjo 30 d. pradėjusi oro atakų kampaniją Rusija susikoncentravo į opozicijos Sirijos režimui taikinius Šiaurės Vakarų Sirijoje, t.y. apie 50 km nuo ISIS kontroliuojamų teritorijų. Mat ten opozicijos pajėgos kėlė didžiausią grėsmę Sirijos režimui. Tik po to Rusija nukreipė savo pajėgas į Rytus, kur tuo metu ISIS pasiekė rimtų pergalių. “Reuters” karinių analitikų teigimu, keturi penktadaliai Rusijos atakų buvo prieš opoziciją, o ne ISIS. JAV valstybės departamento teigimu, pirmąją kampanijos savaitę ISIS teko tik 10 proc. visų Rusijos smūgių.

Rusijos karinės bazės įkurdinimas prie Viduržemio jūros kelia tiesioginę grėsmę NATO pietiniam flangui. Rusija ten augina savo karinę galią ir toliau įkurdindama naikintuvus, raketų sistemas ir karinius laivus – tai priemonės, kurios nėra efektyvios kovojant su ISIS (islamistai neturi avaicijos).

2-as mitas: Rusija taikosi į teroristų grupuotes.

Rusija bando ištrinti skirtumą tarp teroristų ir Sirijos opozicijos, kad legitimizuotų B.al-Assadą ir jo vykdomą kovą už išlikimą. Tuo pačiu atsakydama į kaltinimus, jog nekovoja su ISIS, Rusija teigia, kad naikina kitas teroristų grupuotes. Maskva net sugebėjo “išrasti” neegzistuojančias teroristų gruopuotes. Pavyzdžiui, “Sirijos Talibaną”.

3-ias mitas: Rusija nori bendradarbiauti su Sirijos opozicija.

Maskva teigia, kad nori įtraukti nuosaikias ir patriotiškas opozicijos grupes į politinį susitarimą su B.al-Assado režimu. Atvirkščiai, Rusija siekia delegetimizuoti tarptautiniu mastu Sirijos opoziciją, kad išsaugotų B.al-Assado režimą. Tokie diplomatiniai veiksmai, kaip ir kariniai Rusijos smūgiai, gali paskatinti atskiras opozicijos grupuotes prisijungti prie islamo radikalų.

4-as mitas: Rusija siekia suburti koaliciją kovai su terorizmu.

Rusijos bandymas įtraukti į savo vadovaujamą koaliciją tokius svarbus regiono veikėjus, kaip Egiptas, Irakas, Jordanija ir Izraelis, tėra tik noras sumažinti Vašingtono įtaką regione. Įkurdama bendrą Irano-Sirijos-Irako koordinacijos centrą Bagdade Rusija parodė, kad siekia išstumti JAV iš žaidimo. Rusija taip pat ne kartą siūlėsi Irake pradėti aviacijos kampaniją prieš ISIS ir tai tiesiogiai atsilieptų JAV vykdomai kovos su islamistais operacijai šioje šalyje. Kartu Maskva gali pasinaudoti ISIS korta, kad dislokuotų savo pajėgas Egipte ar Irake.

5-as mitas: Vakarų bendradarbiavimas su Rusija sunaikins ISIS ir pabaigs pilietinį karą Sirijoje.

Dabartiniai Rusijos veiksmai rodo, kad kova su ISIS nėra Rusijos prioritetas. Jai svarbiausia – Sirijos režimo išsaugojimas. Šio prioriteto nepakeitė nei išpuoliai Paryžiuje, nei Rusijos keleivinio lėktuvo susprogdinimas, už kurį atsakomybę taip pat prisiėmė ISIS.

 

Visą originalų tekstą skaitykite čia

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/5-mitai-apie-rusijos-kara-sirijoje

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.