2014 Vasario 27

„Mars Lietuva“ vadovė A.Žemaitienė: nuo sekretorės iki generalinės direktorės

veidas.lt

Antrą vietą savaitraščio „Veidas“ organizuojamame Metų vadovo konkurse pelnė UAB „Mars Lietuva“ gen.direktorė Aušra Žemaitienė, vadovaujanti įmonei, į kurią mokytis pažangios vadybos paslapčių plūsta verslo atstovai iš visos Lietuvos.

Kiek daugiau nei prieš šimtą metų, 1911-aisiais, amerikietis Frankas C.Marsas nutarė imtis saldainių verslo ir kartu su žmona Ethel įkūrė pirmąją „Mars“ saldumynų gamyklą Takomoje (Vašingtono valstija). Tiesa, pirmasis Marsų šeimos verslas gana greitai žlugo, tačiau F.C.Marsas rankų nenuleido ir 1920 m. grįžęs į gimtąją Minesotos valstiją įkūrė kitą saldumynų gamyklą Mineapolyje, su kuria dabar ir siejamos visos „Mars“ koncerno – šiuo metu trečios didžiausios privačios įmonės JAV, kurios apyvarta 2012 m. siekė daugiau kaip 30 mlrd. JAV dolerių, ištakos. Didžiulė sėkmė F.C.Marsą aplankė jau 1923-iaisiais, kai į verslą įsitraukus ir jo sūnui buvo pristatytas šokoladinis batonėlis „Milky Way“, iš karto susilaukęs milžiniško populiarumo.

Tokia buvo pradžia, o šiandien „Mars“ koncernas yra per 70 tūkst. darbuotojų turinti įmonių grupė, gaminanti ir parduodanti visame pasaulyje populiarius saldumynus („Snickers“, „Bounty“, „Mars“, „M&M’s“), maistą naminiams gyvūnams („Whiskas“, „Pedigree“, „Chappi“) bei kitus maisto produktus („Uncle Ben’s Rice“ ir kt.), tačiau iki pat šių dienų vieninteliai koncerno akcininkai yra Marsų šeimos nariai. Šiuo metu korporacijos valdymą perima jau ketvirtoji šios šeimos karta, nors koncerno prezidento pareigas eina samdomas vadovas Paulas S.Michaelsas.

Vakarų Lietuvoje, Gargždų mieste netoli Klaipėdos, įkurta „Mars Lietuva“ gamykla yra tik mažas sraigtelis visame „Mars“ koncerne, bet labai svarbus Lietuvos ekonomikai. Per 20 mln. litų mokesčių į Lietuvos valstybės biudžetą kasmet sumokanti, daugiau nei 800 darbo vietų sukūrusi UAB „Mars Lietuva“ patenka į vertingiausių Lietuvos įmonių dešimtuką. Ši įmonė priskiriama prie aukštų vadybos standartų ir vakarietiškos organizacinės kultūros Lietuvoje vėliavnešių, o jos efektyvumo rodikliai išsiskiria net ir viso „Mars“ koncerno pasaulyje mastu. 44 metų klaipėdietė „Mars Lietuva“ generalinė direktorė Aušra Žemaitienė savaitraščio „Veidas“ organizuojamame Metų vadovo konkurse šiemet pelnė antrąją vietą.

Gamykla Gargžduose – pavyzdinė visame „Mars“ koncerne

Mars Lietuva“ gamykla Gargžduose gamina konservuotą ėdalą katėms, eksportuojamą į trisdešimt Europos šalių – už Lietuvos ribų iškeliauja daugiau kaip 90 proc. mūsų šalyje pagaminamos produkcijos. Dukterinė „Mars“ korporacijos įmonė Lietuvoje taip pat organizuoja kitų „Mars“ produktų – nuo maisto augintiniams iki šokoladinių batonėlių, gaminamų kitose gamyklose Europoje – pardavimus mūsų šalyje.

 

Vakarų Lietuvoje tai vienas geidžiamiausių darbdavių, nes šią įmonę drąsiai galima priskirti prie tų, kurios labiausiai rūpinasi savo darbuotojais. Todėl darbuotojai iš įmonės nebėga (metinė personalo kaita neviršija 5 proc.), o norinčiųjų dirbti „Mars Lietuva“ visada yra daug. Na, o nauda yra abipusė: darbuotojai čia nemiega, o yra iš tiesų motyvuoti, todėl dirba labai efektyviai. Pridėkime dar aukščiausios kokybės vadybą, kurią įmonėje įdiegė prieš pusšeštų metų generaline direktore paskirta A.Žemaitienė, nuolat diegiamas naujas technologijas, leidžiančias tobulinti gamybos procesus, ir tai bus atsakymas į klausimą, kodėl būtent Lietuvoje įkurta įmonė 2013 m. pasiekė aukščiausią gamybos efektyvumą tarp visų analogiškų „Mars“ gamyklų Europoje. Tai reiškia, kad „Mars Lietuva“ jau ne pirmi metai yra viena efektyviausiai dirbančių gamyklų visame „Mars“ koncerne.

Tai ir yra mūsų įmonės stiprybė – esame vieni efektyviausiai dirbančių ir diegiame nemažai inovacijų. Kai kurių dalykų, kuriuos mes sugebame pagaminti, kitos įmonės net nesiima, ir ne tik dėl sąnaudų, bet ir dėl greito naujovių įgyvendinimo. Tuo mūsų įmonė ir garsi, kad jeigu yra sukuriamas naujas receptas viename iš tyrimų ir plėtros padalinių Europoje, tai mes jį į gamybą įdiegiame per trumpiausią įmanomą laiką, palyginti su kitomis korporacijos įmonėmis Europoje“, – pasiekimais džiaugėsi A.Žemaitienė.

Svarbu tai, kad aukštus efektyvumo rodiklius „Mars Lietuva“ pavyksta išlaikyti net ir nuolat plečiantis gaminamos produkcijos asortimentui (šiuo metu gaminama per 400 skirtingų rūšių ir formatų produkcijos), nes kuo platesnis yra vadinamasis „prekių krepšelis“, tuo sudėtingiau yra gamybos procesus suvaldyti.

Lietuviškoji „Mars“ gamykla koncerno viduje jau senokai yra užsitarnavusi pripažinimą ir pasitikėjimą: daug pasako vien tas faktas, kad daugybė naujų „Mars“ produktų į Europos rinką paleidžiama būtent iš gamyklos Gargžduose, nes yra žinoma, kad lietuviai net ir visiškai naują produktą pagamins maksimaliai kokybiškai ir greičiau nei kas nors kitas. „Jeigu atsiranda kokios nors naujovės Jungtinės Karalystės ar Vokietijos rinkoje, tai yra didelė tikimybė, kad tas produktas bus pagamintas Gargždų fabrike“, – priduria A.Žemaitienė.

Gargždų gamykla gali pasigirti ir tuo, kad įmonės inžinierių komandos sukurta nauja pakavimo sistema ( kuri yra ir pigesnė, ir užimanti mažiau vietos gamybinėse patalpose nei anksčiau „Mars“ koncerne naudotos sistemos, bet ne mažiau efektyvi) dabar kaip naujas vidinis standartas naudojama diegiant naujas vienkartinės porcijos produkcijos maišeliuose gamybos linijas „Mars“ gamyklose ne tik Vakarų Europoje, bet ir kituose regionuose.

Kas lemia tokius „Mars“ gamyklos Lietuvoje pasiekimus? Įmonės vadovė A.Žemaitienė teigia, jog pagrindinis „Mars“ gamyklos Lietuvoje pranašumas, palyginti su analogiškomis koncerno gamyklomis kitose Europos šalyse, yra žmonės: „Viskas priklauso nuo darbuotojų – kokie geri bebūtų metodai ir įrengimai, jeigu neturėsi profesionalių darbuotojų, kurie sugebėtų su tais įrengimais dirbti ir dar dirbtų užsidegę, norėdami pasiekti geriausią rezultatą, pelnyti sėkmę būtų

praktiškai neįmanoma. Na, o gerai valdomi konkretūs žemiški gamybos reikalai kaip tik ir duoda puikų rezultatą. Mes, Rytų Europos gyventojai, vis dar esame išalkę darbo ir norintys pasiekti daugiau – mes skubame, lekiame, norime pasivyti tai, ką esame praradę per penkiasdešimt metų, o brandžiose rinkose į viską žiūrima lengviau, paprasčiau. Šie geri kultūriniai skirtumai ir yra mūsų išskirtinumo priežastis. Neveltui ir apie mūsų emigrantus neretai sakoma, kad jie labai darbštūs, daugiau stengiasi už vakariečius“, – sako pašnekovė.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...