- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Vieniems teroristė, kitiems – kankinė

Autorius: veidas.lt | 2010 08 06 @ 15:46 | Teisėsauga | 5 Comments

"Veido" archyvas

Teismas kol kas nesutinka E.Kusaitės paleisti į laisvę

Tirdami terorizmu kaltinamos Eglės Kusaitės bylą, VSD pareigūnai veikiausiai dirbo neprofesionaliai, prokurorai nesugebėjo bendrauti su visuomene, bet tai dar neįrodo teisiamosios nekaltumo, kaip to norėtų žmogaus teisių gynėjai.

Kuo tikėti E.Kusaitės byloje – saugumiečiais ir prokurorais, teigiančiais, kad į islamą atsivertusi dvidešimtmetė klaipėdietė ketino vykti į Rusiją ir ten įvykdyti teroro aktą, ar tais politikais, visuomenės veikėjais ir profesionaliais žmogaus teisių gynėjais, kurie tikina, jog gležna mergina tapo su Rusijos FSB susimokiusių Lietuvos saugumiečių provokacijos auka? Šį “Veido” klausimą išgirdęs asmuo, kuriam užimamos pareigos leido gana neblogai susipažinti su E.Kusaitės bylos tyrimu, atsakė trumpai: “Nei vienais, nei kitais iki galo tikėti negalima. Iškraipo tiesą savo naudai ir perlenkia lazdą kaltindami savo oponentus tiek vieni, tiek kiti”.

Prokurorų versija

Pernai spalio 29-ąją sulaikyta E.Kusaitė kaltinama pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę tiems, kurie būrė bendrininkų grupę teroro aktams vykdyti. Generalinės prokuratūros prokurorų teigimu, “E.Kusaitė įtariama tuo, kad ji nuo 2009 m. birželio mėnesio iki 2009 m. spalio 24 d., veikdama Lietuvos Respublikoje ir vykdydama Rusijos Federacijoje veikiančių islamistinių teroristinių grupuočių narių nurodymus, teroro ir visuomenės įbauginimo dėl religinių įsitikinimų tikslu, siekdama kaip savižudė sprogdintoja nenustatytoje vietoje Rusijoje šių asmenų nurodymu susisprogdinti, taip sukeliant pavojų daugelio žmonių gyvybei ir sveikatai, vykdė parengiamuosius veiksmus šio sunkaus nusikaltimo padarymui: mokėsi gaminti sprogmenis ir juos detonuoti, gavusi iš Rusijoje veikiančių nenustatytų asmenų lėšų kelionei į Rusiją teroro aktui vykdyti, tuo tikslu įsigijo Lietuvos pasą E.Kusaitės vardu, kreipėsi į Rusijos ambasadą vizai gauti ir šią vizą gavusi 2009 m. spalio 24 d. pasikėsino išvykti į Rusiją teroro akto susisprogdinant vykdymui, tačiau buvo Valstybės saugumo departamento pareigūnų sulaikyta”.

Šiuo metu Rusijos teisėtvarka taip pat yra sulaikiusi du čečėnus – Apti Magmadovą ir Aišat Magmadovą, kurie, kaip teigiama, turėję pasitikti E.Kusaitę ir nuvežti ją į teroristų rengimo stovyklą.

Tokia yra oficiali VSD ir Generalinės prokuratūros versija, kurią dabar Vilniaus apygardos teisme įrodinėja kaltinimą palaikantys prokurorai. Jie tai daro, švelniai sakant, taip šiurkščiai, kad naujajam generaliniam prokurorui Dariui Valiui teko nušalinti iš pradžių kaltinimą palaikiusį prokurorą Justą Laucių dėl šio išpuolių prieš E.Kusaitę ginančius visuomenininkus ir žmogaus teisių gynėjus. Dabar byla perduota kitam rezonansinėse bylose pagarsėjusiam prokurorui Mindaugui Dūdai. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad teismas, nekreipdamas dėmesio į gausių E.Kusaitės visuomeninių gynėjų spaudimą, nesutiko su kaltinamosios advokatų prašymu ir nepaleido jos į laisvę už užstatą. Teigiama, esą tai padaryta todėl, kad byloje yra “geležiniai” vaizdo ir garso priemonėmis gauti įrodymai, patvirtinantys kaltinimo versiją.

Žmogaus teisių gynėjų versija

Bet yra ir kita bylos versija, kurią dėsto E.Kusaitės motina, giminės, Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius, europarlamentaras Leonidas Donskis, kunigas Robertas Grigas ir kiti.

Anot šios versijos, su E.Kusaite nuo pat pradžių bendravę ne tikri su teroristais susiję čečėnai, o VSD “pakišos”, pati kaltinamoji nuo pat pradžių buvusi apsupta VSD agentų, kurie rado jai butą Klaipėdoje, nupirko Koraną, kalbėjosi apie terorizmą ir t.t., taip tuščioje vietoje regzdami bylą ir kildami karjeros laiptais.

Pačios E.Kusaitės teigimu, visi prisipažinimai iš jos išgauti naudojant psichologinį ir netgi fizinį smurtą, o jos motinos teigimu, dukrai netgi duota psichotropinių vaistų. Didžiausią politikų, visuomenininkų ir žmogaus teisių gynėjų pasipiktinimą sukėlė tas faktas, kad, remdamasi teisinio bendradarbiavimo su Rusija sutartimi, Generalinė prokuratūra leido dalyvauti E.Kusaitės apklausose Rusijos pareigūnams. Šie iš karto buvo pakrikštyti “FSB atstovais” ir sukurta sąmokslo teorija apie VSD ir FSB bendradarbiavimą bei E.Kusaitės kankinimus VSD rūsiuose. Nors, kaip netrukus paaiškėjo, visos jos apklausos vyko tik Generalinės prokuratūros patalpose ir jose dalyvavo E.Kusaitės advokatas.

Atsivertėlių į islamą problema

Vertinant Lietuvos pareigūnų elgesį E.Kusaitės byloje, reikia atsižvelgti į bendrąjį foną, kuriame vyko visas veiksmas. Tai, kad E.Kusaitė yra perėjusi (ar bent kurį laiką buvo perėjusi) į islamo tikėjimą, neneigia niekas. Kaip ir jos artimų ryšių su Lietuvoje ir Vokietijoje gyvenančiais čečėnais. O štai tokios naujai į islamą atsivertusios europietės ir europiečiai pastaruoju metu yra pats didžiausias visų NATO specialiųjų tarnybų galvos skausmas.

Prieš penkerius metus kaip teroristė mirtininkė susisprogdino islamą priėmusi jauna belgė. Prieš trejus metus Vokietijoje sulaikyta grupė islamo teroristų, tarp kurių buvo du atsivertėliai vokiečiai. Dešimtys atsivertėlių europiečių mokomi teroristų stovyklose Pakistane.

Prieš kelerius metus Didžiojoje Britanijoje suimtas su islamo teroristais siejamas asmuo, kurio žmona buvo atsivertėlė lietuvė. Vieša paslaptis, kad visų NATO valstybių slaptosios tarnybos itin atidžiai stebi visus naujuosius atsivertėlius, nors oficialiai politikai tą neigia.

Taip pat žinoma, kad prieš kelerius metus Lietuvoje gana aktyviai veikė apsišaukėlio Šiaurės Kaukazo emyrato emyro Doka Umarovo emisarai, tarp Lietuvoje gyvenančių čečėnų bandę verbuoti kandidatus į teroristus. D.Umarovas, laikomas Rusijos FSB “kūriniu”, šiuo metu oficialiai skelbiamas vienu pagrindinių čečėnų terorizmo organizatorių. Taip pat žinoma, kad pas keletą Šiaurės Kaukaze žuvusių čečėnų buvo rasta lietuviškų dokumentų, ir iš esmės buvo tik laiko klausimas, kada Rusija išmes šį kozirį savo propagandinėje kampanijoje prieš Lietuvą.

VSD dirbo dėl rezultato

Tad natūralu, kad gavę informacijos apie į islamą perėjusią ir už čečėno ištekėjusią E.Kusaitę Klaipėdos saugumiečiai ėmėsi veiklos. Tiesiogiai jų veiklą kuravo dabar jau buvęs VSD Klaipėdos skyriaus viršininkas Algirdas Grublys, o dirbta kartu su VSD Konstitucijos apsaugos valdyba, kuriai vadovauja liūdnai pagarsėjęs Arūnas Pukštė, savo disertacijoje apie terorizmo prevenciją Lietuvoje didelį dėmesį skyręs būtent čečėnams.

Nors su E.Kusaite bendravę čečėnai nieko bendra su D.Umarovo emisarais neturėjo, vis dėlto VSD apie metus ją ir jos aplinką stebėjo. Saugumiečiai, negavę jokių reikšmingų rezultatų, pirmąjį E.Kusaitės stebėjimo etapą nutraukė dar iki 2008-ųjų. Tačiau VSD operatyvinė veikla, “Veido” šaltinių teigimu, buvo vykdyta taip negrabiai, kad čečėnams kartą netgi pavykę aptikti ir išmontuoti pasiklausymo aparatūrą.

Bet, matyt, pernai vasarą, grįžusi iš Vokietijos, kur gyveno pas čečėnus, E.Kusaitė vėl suaktyvino savo veiklą, nes VSD rado pagrindą atnaujinti operatyvinį darbą. Įtakos tam turėjo ir prasidėjusios permainos VSD vadovybėje bei CŽV kalėjimų tyrimas, liudijęs, kad Saugumo departamente artėja didelės permainos. Tad suprantamas visų padalinių noras parodyti audringą veiklą ir duoti kokį nors rezultatą.

O Lietuva dabar turi pirmąją tarptautinio islamo terorizmo bylą ir didžiulį skandalą, nes profesionalūs žmogaus teisių gynėjai irgi nori parodyti savo aktyvią veiklą, tad be skrupulų svaidosi klausimų forma išsakomais kaltinimais, o įtarimams nepasitvirtinus atsiprašyti nenori. Belieka tikėtis, kad nors teismas suvoks, jog tokiose bylos kuo daugiau viešumo, tuo daugiau žmonių pasitikėjimo valstybe ir jos teisėtvarka.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/vieniems-teroriste-kitiems-%e2%80%93-kankine

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.