- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Vankuveris išleido daugiau nei uždirbo?

Autorius: veidas.lt | 2010 03 30 @ 13:51 | Užsienis | No Comments

Po Vankuverio olimpinių ir parolimpinių žaidynių praėjo dar palyginti nedaug laiko, o pamažu iš skirtingų šaltinių plaukianti statistika rodo, kad olimpiados rengėjai pelno iš šio renginio nesusikrovė. Ar nebus nuostolių, paaiškės po trijų mėnesių.

Patys organizatoriai tiek save, tiek kitus bando įtikinti, kad Vankuverio žaidynės bent jau nebuvo nuostolingos. “Neabejojame, kad nuostolių nepatirsime”, – tvirtina Vankuverio organizacinio komiteto viceprezidentas Dave’as Cobbas, žadantis, ekonomikos terminais šnekant, pusiausvyros tašką – neuždirbti pelno, bet ir nepatirti nuostolių.

Jei taip atsitiks iš tikrųjų, tai bus pirmosios nenuostolingos žaidynės (skaičiuojant ir žiemos, ir vasaros) nuo 1984-aisiais Los Andžele surengtų. Londono universiteto profesorius Stefanas Szymanskis pastebi, kad nuo to laiko visos olimpiados valstybėms rengėjoms tapdavo didžiule ir ilgalaike našta. Štai po didinamuoju stiklu pastaruoju metu atsidūrusi Graikija iki šiol nėra visiškai atsiskaičiusi su skolintojais už Atėnų olimpines žaidynes.

Be to, jei Kanada nepatirs nuostolių, tai reikš, kad per porą savaičių iš olimpiados į šalies biudžetą įplaukė apie porą milijardų JAV dolerių – kaip tik tiek, “Forbes SportsMoney” duomenimis, kainavo penkerius metus trukęs pasirengimas olimpinėms žaidynėms. Ir tai be 580 mln. dol., kurie sumokėti už dengto stadiono statybą, ir 900 mln. dol., išleistų saugumui užtikrinti.

Beje, tai kur kas didesnės sumos, nei buvo tikimasi, mat 2005 m. sudarytame olimpiados biudžete visoms išlaidoms buvo numatyta 1,7 mlrd. dol. Jei paaiškės, kad ne visas žiemos žaidynių rengimo skyles pavyks užkamšyti žaidynių rėmėjų ir svečių pinigais, Vankuveris galės pretenduoti į Tarptautinio olimpinio komiteto paramą, žadėtą kaip kompensaciją už tai, jog TOK recesijos sąlygomis nepavyko į Vankuverį privilioti tiek privačių rėmėjų, kiek buvo prognozuojama.

Bet apie šią paramą kalbėti dar anksti. Be to, ji neviršytų 22 mln. JAV dol. Kitaip tariant, tai būtų lašas jūroje.

Nuostoliai – neišvengiami?

Kad ir kaip ten būtų, kyla klausimas, kodėl toks didingas renginys, kuriam paprastai rengiamasi kelerius metus ir tam išleidžiami milijardai, galiausiai neatsiperka.

Kanados žurnalistei Danai Lynch Vankuverio žaidynės labai primena šiame mieste 1986-aisiais vykusią “Expo” parodą: “Ir tada, ir dabar norėjome visam pasauliui parodyti, koks tviskantis ir prabangus yra Vankuveris. Ir tada, ir dabar gerokai persistengėme”.

Iš tiesų Vankuveryje surengtų žaidynių atidarymo ir uždarymo renginiai dabar vadinami vienais įspūdingiausių visų žaidynių istorijoje, o tarp žiemos olimpinių žaidynių jos buvo ir prašmatniausios ir brangiausiai kainavusios.

Kokia iš to nauda? Kol vyko olimpinės kovos, Vankuveryje gerokai šoktelėjo mažmeninė prekyba. Štai didžiausia Šiaurės Amerikos atsiskaitymų internetu, kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis kompanija “Moneris” praneša, kad žaidynių dienomis Kanadoje įvairiems pirkiniams buvo išleista 48 proc. daugiau pinigų nei paprastai. Vien suvenyrų pardavimas Vankuveryje šoktelėjo beveik 400 proc.

Be to, mieste apsilankė 75 proc. daugiau turistų nei įprastai. Viešbučių užimtumas siekė 90 proc. Rankomis trynė ir maisto, gėrimų bei sporto atributikos pardavėjai. Be to, mieste sumažėjo nusikalstamumas, nes į gatves patruliuoti išėjo tris kartus daugiau pareigūnų. O kur dar prestižas, miesto garsinimas ir kiti finansiškai nepamatuojami olimpinių žaidynių privalumai.

Bet vėl žvilgtelėjus į skaičių matyti, kad iš esmės didžiąją dalį pinigų, grįžusių į Kanados biudžetą, sumokėjo transliuotojai ir reklamos užsakovai, o visos kitos pajamos sudarė tokią nedidelę dalį, jog teigti, esą žaidynės atsiperka dėl padidėjusios prekybos ir turistų antplūdžio, būtų mažų mažiausiai klaidinga.

Guostis galima nebent tuo, kad olimpinės kovos padėjo solidžiai užsidirbti bent jau transliuotojams – vis šiokia tokia nauda ekonomikai. Ir ne tik Kanados.

Šių žiemos olimpinių žaidynių atidarymas tapo žiūrimiausia programa Kanados istorijoje – ją per televizorius matė daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje. Be to, oficiali Vankuverio žaidynių svetainė buvo lankomiausia iš visų olimpiadų – unikalių lankytojų užfiksuota daugiau, nei jų sulaukė olimpinis Pekino tinklalapis.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/vankuveris-isleido-daugiau-nei-uzdirbo

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.