- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Turizmo rinka kitąmet: kas triumfuos, o kas vilksis iš paskos

Autorius: veidas.lt | 2015 01 10 @ 09:07 | Kelionės | No Comments

2012 m svečiose šalyse apsilankė daugiau kaip milijardas turistų, pernai metai buvo ypatingi atskiriems regionams, tokiems kaip Japonija ar Honkongas, skaičiavusiems rekordinius turistų srautus, šiais metais Amerika pagaliau atsigavo ir aplenkė Aziją. O kokie turizmo rinkos rekordai ir naujovės laukia 2015-aisiais?

 

 

Daiva Urbienė

 

 

Ekspertai, prognozavę, kad turizmo sektorius pastaraisiais metais augs sparčiau nei visa pasaulio ekonomika, turėtų iš džiaugsmo trinti rankomis, mat teisingai numatė ateitį. Pasaulio BVP nuo 2009 iki 2014 m. šoktelėjo 15,8 proc., o štai turizmo sektorius, pasak „MasterCard Global Destinacions Cities Index“, gali pasigirti kur kas įspūdingesniais skaičiais: 132 pasaulio miestuose pasiliekančių nakvoti keliautojų padaugėjo 51,7 proc., o pasilikusių nakvoti turistų išlaidos nuo 2009 iki 2014 m. šoktelėjo 40,9 proc.

Ko gero, jau niekam nekyla noro ginčytis ar neigti akivaizdaus fakto, kad tarptautinis turizmas verčia ekonomiką judėti pirmyn, mat atvykstančių turistų pinigai svariai prisideda prie BVP augimo, papildo šalies biudžetą, kas ypač svarbu skurdesnėms šalims, bei skatina kurti naujas darbo vietas.

Štai 2012 m. turizmo sektoriuje buvo 101 mln. darbo vietų, 2013 m. kelionių ir turizmo sektorius garantavo kas vienuoliktą darbo vietą pasaulyje, o iki 2024 m., kelionių ir turizmo verslo lyderius vienijančio forumo „Wold Trawel & Tourism Council“ (WTTC) tyrimo duomenimis, turizmo sektoriuje jau turėtų dirbti daugiau nei 126 mln. žmonių.

Atrodytų, reikia tik rankomis ploti ir vėl džiaugtis puikiais rezultatais bei prognozėmis, tačiau WTTC perdėtu optimizmu netrykšta: kiekybė dar negarantuoja kokybės ir netgi gali būti žalinga dėl kvalifikuotų specialistų trūkumo svarbiose kelionių bei turizmo šalyse. Mat daugelis Azijos šalių investuoja į turizmo infrastruktūrą, tačiau pamiršo investuoti į pačius žmones, be kurių kvalifikacijos turizmo pramonė nesugebės patenkinti didėjančios paklausos.

 

Amerika aplenkė Aziją. Ką darys Europa?

 

Šiais metais, kaip kelintus metus iš eilės, atvykstančių turistų skaičius pasaulyje stabiliai didėjo. Štai Pasaulio turizmo organizacijos (PTO) parengtas Pasaulio turizmo barometras skelbia, kad tarptautinių turistų atvykimų skaičius pasaulyje per pirmus aštuonis 2014 m. mėnesius šoktelėjo 5 proc. ir pasiekė 781 milijoną, tai 36 milijonais daugiau nei per tokį patį laikotarpį pernai. Na, o per atostogų sezoną vasaros mėnesiais šiauriniame pusrutulyje keliautojų noro pamatyti svečius kraštus neatšaldo nei geopolitinės problemos, nei pernelyg lėtai atsigaunanti ekonomika – atvykstančių turistų srautas, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo net 4 proc. Taigi tarptautinis turizmas ir toliau auga, viršydamas optimistines ilgalaikes prognozes, kad esą 2010–2020 m. laikotarpiu turistų turėtų daugėti 3,8 proc.

2014 m. pateikė ir netikėtų rekordų: atvykstančių turistų skaičius Šiaurės ir Pietų Amerikoje per pirmus aštuonis mėnesius padidėjo 8 proc., taigi Amerika aplenkė praėjusiais metais dėl keliautojų srautų besivaržiusias Aziją, kurioje kartu su Ramiojo vandenyno regionu turistų padaugėjo 5 proc., ir Europą – 4 proc.

Pagrindinė priežastis, kodėl Europos turizmo sektoriaus plėtra atsilieka nuo Azijos ar Amerikos, yra ta, kad euro zonos ekonomika atsigauna lėtai, o didelis nedarbo lygis beveik nemažėja. Na, o „Danske“ banko analitikas Larsas Christensenas tikina, kad pagrindinė euro zonos ekonominės krizės priežastis yra itin defliacinė Europos centrinio banko politika. Todėl žmonės tradiciškai labiau linkę rinktis ne euro problemų ir krizės varginamas ir dar brangiai kainuojančias Europos šalis, o kur kas pigesnius Pietų Azijos kurortus.

Vis dėlto Europos nurašyti neverta, čia tradiciškai daugiausiai keliautojų sulaukia Pietų ir Viduržemio jūros šalys, kuriose turistų skaičiaus augimas didesnis nei visame žemyne – 7 proc.

Na, o Roma, Milanas, Paryžius, Barselona, Viena ar Londonas yra tradiciškai geidžiamiausi keliautojų miestai ir puikuojasi visuose įmanomuose dešimtukuose ar šimtukuose. Nepaisant to, kad jau kelerius metus iš eilės jiems į nugarą kvėpuoja Azijos megapoliai, tokie kaip Singapūras ar Bankokas.

Beje, pastarasis, „MasterCard Global Destinacions Cities Index“ duomenimis, iš daugiausiai uždirbančiųjų iš pasiliekančių nakvoti turistų lyderio pozicijos nukrito į penktą vietą. Viena priežasčių, lėmusių mažesnį keliautojų srautą, – neaiški politinė padėtis. Bankoką aplenkė Londonas, uždirbęs 19,27 mln. JAV dolerių, Niujorkas – 18,57 mln., Paryžius – 17, 2 mln. ir Singapūras – 14,34 mln. dolerių.

Turizmo ekspertai spėja, kad pagal atvykstančių turistų gausėjimą kitąmet į pirmąsias vietas gali išsiveržti Stambulas ir Dubajus, nes metamos milžiniškos investicijos stengiantis prisivilioti kuo daugiau turistų ir jų pinigų.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-51-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/turizmo-rinka-kitamet-kas-triumfuos-o-kas-vilksis-is-paskos

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.