- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Trys klausimai Henrikui Mickevičiui, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriui

Autorius: veidas.lt | 2010 07 07 @ 09:32 | "Veido" interviu | 4 Comments

“Veidas”: Kokios reakcijos sulaukėte po to, kai paskelbėte, kad Lietuvoje žmogaus teisės atsidūrė užribyje?

H.M.: Jokios. Lietuva, siekdama įstoti į tarptautines organizacijas, ratifikavo tam tikras konvencijas, priėmė tam tikrus įstatymus, įsteigė tam tikras institucijas. Tačiau įstojus į ES bet koks darbas žmogaus teisių srityje sustojo, o nuo 2008-ųjų Lietvoje prasidėjo žmogaus teisių regresas. Reikia paminėti šeimos koncepciją, kuri diskriminuoja ir varžo teisę į privatumą, taip pat ir vaikų, gimusių ir augančių “neteisingose” šeimose, teises. Nepilnamečių apsaugos įstatymas nepagrįstai riboja žodžio laisvę. Galime prisiminti Seimo kontrrezoliuciją Europos Parlamento rezoliucijai, kuria buvo susirūpinta žmogaus teisių padėtimi Lietuvoje. Be to, pas mus nevykdomi Žmogaus teisių teismo sprendimai.

“Veidas”: Nepaisydami šių faktų vis tiek save laikome europiečiais. Kokia šio prieštaravimo priežastis?

H.M.: Išskirčiau du dalykus. Tai, kas pas mus įvyko prieš 20 metų, nebuvo demokratinė revoliucija, tai buvo nacionalinis išsivadavimas. Demokratijos ir žmogaus teisių mums reikėjo mokytis, tačiau kai neliko spaudimo iš aukščiau, neliko ir jokio darbo. Iš kitos pusės, atėjo prablaivėjimo metas: pradėjome skaityti, kokias konvencijas ratifikavome, koks jų turinys, nes viskas buvo daroma aklai. Daug kam žmogaus teisės iki šiol – tik deklaracija be turinio. Paaiškėjo, kad nesame tokie vakariečiai, kaip įsivaizdavome.

“Veidas”: Lietuva – drąsi šalis ir pasekmių nebijo. Ar tikrai galime apie jas negalvoti?

H.M.: Kai ką Lietuvoje išgąsdino tai, kad iš Jungtinių Tautų, Europos Tarybos, ES pasipylė reikalavimai. Tačiau taip pat supratome, kad narystė tarptautinėse organizacijose mums negresia jokiomis ypatingomis sankcijomis, ir pasijutome stoję prieš “supuvusius” Vakarus ginti savo vertybių – tautinių tracijų. Deja, žmonės nesupranta, kad pasekmių esama ir dar bus. Iš Verslo darbdavių konfederacijos pasigirdo abejonė, kad vargu ar homoseksualios orientacijos žmogus investuotų Lietuvoje. Aš pridėčiau, ar investuotų Lietuvoje kitos odos spalvos verslininkas arba verslininkas musulmonas, arba verslininkas, kurio orumo jausmas neleidžia duoti kyšio, kuris netoleruoja telefono pokalbių klausymosi. Tą sąrašą galima tęsti. Mūsų valdžia turėtų suprasti, kad žmogiškoji dimensija yra labai svarbi.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/trys-klausimai-henrikui-mickeviciui-zmogaus-teisiu-stebejimo-instituto-direktoriui

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.