- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Supūtė, susitrenkė, nukando…

Autorius: veidas.lt | 2010 06 30 @ 14:29 | Tėvai ir vaikai | No Comments

Gimus kūdikėliui naujai iškeptai mamytei svarbu rūpintis ne tik savo mažyliu, bet ir savimi, ypač savo krūtimis. Antraip žindyti gali tekti sukandus dantis ar dar blogiau – jį gali tekti nutraukti. Tik neišsigąskite pirmųjų bėdų ar skausmo – jis gali būti laikinas.

Pirmos dienos – visoms skausmingos

Turbūt nustebote, kad pirmieji pieno lašai jums nebuvo tokie saldūs, kokių tikėjotės. Nusiraminkite – jūs ne vienintelė naujai iškepta mamytė, kuriai pradėjus žindyti skauda spenelius. Taip nutinka kone kiekvienai, nes iki tol krūtų spenelių oda dar niekad nebuvo šitaip intensyviai dirginama. Tačiau turbūt pastebėjote, kad skauda tik vos pradėjus kūdikėliui žįsti, vėliau nemalonūs pojūčiai praeina, o po 5–7 (kai kurioms ir daugiau) dienų maitinimo krūtimi iš viso išnyksta. Deja, iki tol nutinka ir ekstremalių dalykėlių – labai retai, bet būna, kad mamytėms spenelį beveik nukanda. Tačiau chirurgų pagalbos dažniausiai neprireikia – nebent būtų smarkiai pažeista kraujagyslė ir smarkiai kraujuotų.

Ką daryti. Ant skausmingų ir paburkusių spenelių, prieš tai pridengusi krūtį švariu frotiniu rankšluosčiu ar kitu storesniu audiniu, kelis kartus per dieną po 10–15 minučių uždėkite šaltą kompresą. Jis mažina audinių paburkimą ir atšaldo krūtį.

Ar galima žindyti. Netgi būtina, ir tiek kartų, kiek mažylis to nori. Jei krimstelėta rimtai – galite išmėginti antspenius.

Infekcijos dalybos

Kur kas didesnė bėda – per įtrūkusius spenelius iš sergančio, sloguojančio kūdikio nosiaryklės galinti patekti infekcija, tada krūtys parausta, pradeda jas skaudėti, kartais pakyla temperatūra, prasideda šaltkrėtis. Kartais, jei nesilaikoma asmens higienos taisyklių, pienas nusitraukinėjmas neplautomis rankomis, krūtys infekciją gali pasigauti ir iš išorės.

Mat visi pieno latakėliai yra atviri, todėl užtenka krūtį paliesti neplautomis (nebūtinai murzinomis) rankomis, kad į ją patektų infekcija. Tačiau ir persistengti nereikėtų – pačių krūtų prieš kiekvieną maitinimą plauti nereikia, pakanka karto per dieną. Venkite dažnai naudoti muilą – jis sausina odą ir nuplauna apsauginę plėvelę, dėl to speneliai tampa pažeidžiamesni.

Ką daryti. Tik gydytojas išsiaiškins, kokia infekcija apsigyveno mamytės krūtinėje. Tam reikia paimti pasėlį ir auginti bakteriją. Tuo pat metu nustatomas ir sukėlėjų jautrumas antibiotikams. Norint įsitikinti, ar vaikutis taip pat gavo “dovanų”, tiriama jo žarnyno mikroflora. Ir tada sprendžiama, kokį gydymą skirti.

Ar galima žindyti. Kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgiant į tai, kokia bakterija apsigyvenusi, sprendžia gydytojas. Dažniausiai, net ir vartojant antibiotikus, žindyti galima.

Su liemene ir vasarą?

Na, nebūtinai su vilnone. Pakaks gerokai plonesnės – svarbu, kad krūtinės ląstai būtų šilta ir jos net vasarinis vėjelis neperpūstų (ypač pirmas šešias savaites). Beje, ir pačiai reikėtų pasisaugoti, kad nesušaltumėte, nes pagimdžiusios moters imuninė sistema, susilpnėjusi dar nėštumo metu, tik grįžta į įprastinę būseną.  Pagimdžius krūtyse pradeda vykti labai intensyvi pieno gamyba, o tai reiškia, kad kraujo gamyba krūtyse tampa greitesnė. Todėl maitinančios savo pienu mamytės krūtis būna šiltesnė nei įprastai. Ta kūno vieta, kur vyksta intensyvus procesas, būna jautresnė, todėl ją reikia dar labiau saugoti.

Ką daryti. Jei supūtė, o taip gali nutikti vos išbėgus į balkoną išdžiaustyti skalbinių, krūtis tiesiog laikykite šiltai. Sunerimti reikėtų tuomet, jei krūtys paraudo, jas ėmė skaudėti ar tvinkčioti, atsirado pieno sąstovų, jums pakilo temperatūra. Tuomet reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris ir paskirs reikiamą gydymą.

Ar galima žindyti. Galima.

Pienas geras, bet…

Nors labai retai, bet nutinka ir taip, kad krūtys suserga grybeliu – tada jos parausta, atsiranda apnašų, pradeda niežėti.

Ką daryti. Būtina kreiptis į gydytoją, kuris paims krūties paviršiaus pasėlį, o tada paskirs gydymą. Dažniausiai skiriama tepaliukų, pavyzdžiui, klotrimazolio.

Ar galima žindyti. Dėl ant mamos krūtinės esančio grybelio pieno skonis ar kokybė tikrai nesikeičia. Tačiau svarbu  šiuo “džiaugsmu” nepasidalyti su mažyliu. Todėl geriau pasisaugoti, kad grybelis nesiliestų su vaikelio burnyte. Pieno nutraukinėjimas nelabai padės – mikrobai greičiausiai vis tiek pateks į pieną. Tačiau nusitraukinėjimas stimuliuos pieno gamybą (net jei pienelį išpilsite), kol išsigydysite,  o tuomet vėl galėsite žindyti.

Nutraukiant pieną – jokios jėgos!

Krūtys jautrios ir įžeidžios – tuojau “pasipuoš” mėlynėmis.  Traukiant mamos pienelį pientraukiu (nesvarbu, ar jis mechaninis, ar elektrinis), krūtis nepažeidžiama, nes pienas traukiamas vakuumo principu. Vienintelis galimas pavojus – jis neištraukia pienelio iš taip giliai, kaip tą padarytų mažylis. Kartais baigti traukti pieną reikia rankomis.

Tik tą daryti būtina labai atsargiai. Pernelyg smarkiai spaudžiant krūtį iš viršaus galima prisišaukti kraujosrūvų, o krūtys tose vietose tampa skausmingos. Kraujosrūvos gali atsirasti ir netyčia pargriuvus ir užsigavus krūtį aštriu daiktu, bet taip nutinka itin retai. Kur kas dažniau krūtį nuspaudžia ar nutrina nepatogi liemenėlė.

Ką daryti. Jei pasirodė kraujosrūvų (t.y. plika akimi matoma mėlynė) ir skauda, baimintis nereikia – jos, kaip ir pasirodančios kitose kūno vietose, praeina savaime.

Ar galima žindyti. Galima, tik reikėtų būti atsargesnei ir saugoti pažeistą krūtį.

Gumbas pažastyje – nebūtinai piktas

Pirmuosius žindymo mėnesius dažna mamytė pažastyje yra pajutusi skausmą. Ir gal tai nebūtų taip baisu, jeigu neapčiuotų vieno ar net kelių gumbų. Pirmos mintys ne visada būna pačios šviesiausios, tačiau skubame jus nuraminti – greičiausiai tai pieno prisipildžiusi pridėtinė pieno liauka. Kartais pieno liaukos būna susiformavusios ne tik krūtyse, bet ir kitose kūno vietose aplink jas, dažniausiai – pažastyse. Pridėtinė pieno liauka gali būti visai menkutė, o gali būti ir kiaušinio dydžio. Paprastai baigus žindyti gumbas išnyksta, nors menstruacijų metu galite vėl jį pajausti. Ir nors dažniausiai pagrindo nerimaiuti nėra, vis tiek gumbą reikėtų parodyti gydytojai. Kartais jis rodo kur kas rimtesnę bėdą – padidėjusį limfmazgį, odos ar prakaito liaukų uždegimą.

Ką daryti. Ant pridėtinės liaukos kelis kartus per dieną uždėkite spiritinį kompresą: liauka “perdega” ir pieno gamyba joje nutrūksta.

Ar galima žindyti. Gumbas pažastyje tikrai nėra kliūtis žindyti.

Silikonas tegul palūkėja

Nors kiekvienai būsimai mamytei, nusprendusiai pasididinti krūtinę, specialistai tvirtina, kad žindant kūdikį jokių rūpesčių nekils, vis dėlto praktika neretai rodo ką kita. Mat didinant krūtis pažeidžiami pieno latakėliai.

Ką daryti. Po operacijos jau gali būti šaukštai po pietų. Geriausia dar prieš krūtų didinimo operaciją suplastikos chirurgu aptarti tai, kad ateityje norėsite žindyti kūdikį. Galimybė maitinti mažylį dažniausiai priklauso nuo to, kurioje vietoje dedami implantai.

Ar galima žindyti. Jei tik galite, būtinai tą darykite.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/supute-susitrenke-nukando

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.