- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Serbija keičia R.Mladičių į narystę Europos Sąjungoje?

Autorius: veidas.lt | 2011 06 08 @ 15:00 | Užsienis | No Comments

Veido" archyvas

Buvęs Bosnijos serbų pajėgų vadas R.Mladičius kaltinamas prisidėjęs prie 20 tūkst. žmonių žūties per Jugoslavijos karą

Serbija įvykdė vieną pagrindinių sąlygų tapti Europos Sąjungos nare: Jungtinių Tautų tribunolui išdavė genocidu kaltinamą Ratko Mladičių.

Praėjusią savaitę Serbijos teismas išdavė daug metų nuo tarptautinio karo tribunolo Hagoje besislapsčiusį Ratko Mladičių, kuris kaltinamas genocidu. Linkstama manyti, kad taip Serbija tikisi įšokti į Europos Sąjungos laivą.

Priminsime, kad buvęs Bosnijos serbų pajėgų vadas R.Mladičius sulaikytas gegužės 26 d., po 16 metų slapstymosi. Jis kaltinamas prisidėjęs prie 20 tūkst, žmonių žūties per Jugoslavijos karą. T.Mladičių sučiupo Serbijos pareigūnai, o šalies teismas tą pačią savaitę nusprendė jį išduoti Jungtinių Tautų karo nusikaltimų tribunolui Hagoje.

Ekspertai prognozuoja, kad teismo procesas Hagoje truks nuo vienų iki dvejų metų. Kuo jis baigsis pačiam R.Mladičiui, kol kas sunku prognozuoti. Jam teisti jau paskirti trys teisėjai iš Vokietijos, Pietų Afrikos Respublikos ir Olandijos. Jie ir spręs, ar kaltinimai 69 metų R.Mladičiui dėl nusikaltimų, įvykdytų per Bosnijos 1992–1995 m. karą, pagrįsti.

R.Mladičius kaltinamas vadovavęs Srebrenicos žudynėms ir Bosnijos sostinės Sarajevo apsiausčiai. Abu šie įvykiai laikomi didžiausiais žiaurumais Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo. Priminsime, kad Srebrenicoje Bosnijos serbų pajėgos 1995 m. išžudė apie 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų, o per 1994 m. gegužę prasidėjusią ir 44 mėnesius trukusią sostinės apsiaustį žuvo apie 10 tūkst. žmonių.

Pats generolas R.Mladičius, pramintas “Bosnijos skerdiku”, kaltas nesijaučia. Praėjusį penktadienį teismui jis pareiškė nieko blogo nedaręs, tik gynęs savo tautą. “Aš nežudžiau kroatų vien dėl to, kad jie kroatai, – aš tik gyniau savo šalį”, – aiškina R.Mladičius.

Įdomu tai, kad ir patys serbai R.Mladičių vis dar laiko herojumi: jo išdavimuiHagai nepritaria net 51 proc. apklaustųjų, o nemažos dalies kitų manymu, net jei teismas ir turi įvykti, tai tik tam, kad būtų įrodytas R.Mladičiaus nekaltumas.

Beje, R.Mladičiaus advokatas sprendimą išduoti savo ginamąjį tarptautiniam tribunolui apskundė dėl jo sveikatos būklės. Jau du infarktus patyręs R.Mladičius dabar serga vėžiu, be to, abejojama ir jo psichine sveikata, tad teismo medicinos ekspertai artimiausiu metu ketina jį nuodugniai ištirti.

Bemat tapo Europos drauge

Vis dėlto šioje byloje svarbiausias visai ne R.Mladičius. Viena vertus, jo sulaikymas yra savotiškas taškas baigiant tirti Jugoslavijos karo nusikaltimus, kita vertus, tai ir lūžis Serbijoje, mat šalis, pagaliau išdavusi R.Mladičių, bemat tapo ES drauge.

Serbijos įvaizdis pamažu taisosi jau visą dešimtmetį. Šaltojo karo laikotarpiu ir kruvino Balkanų karo metais ji buvo užsitarnavusi brutalios šalies vardą, o dabar ji vertinama kaip bendradarbiaujanti, sparčiai besivystanti, teisingumo paisanti valstybė, kuriai net žadama galimybė tapti Europos Sąjungos nare.

Kaip teigia Belgijos analitikas Leo Cendrovičius, R.Mladičiaus išdavimas – lemiama akimirka Serbijai pelnant visišką tarptautinę pagarbą: jau praėjusios savaitės pabaigoje daugelio ES šalių vadovai pasveikino Serbiją ir pareiškė esantys pasirengę palaikyti Serbijos siekį prisidėti prie Bendrijos.

Tarkime, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy R.Mladičiaus areštąpavadino “Serbijos žingsniu į Europos Sąjungos šeimą, kurios durys atsivers jau netrukus”. O Vokietijos kanclerė Angela Merkel pridūrė, kad tai reikšmingas žingsnis visam Balkanų regionui, mat nebėra priežasčių šia kryptimi neplėsti Europos. Galiausiai Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas pareiškė, kad Serbijos perspektyvos Europoje dabar jau yra aiškesnės negu bet kada.
Apibendrindamas europiečių nuotaikas, “EsastWest” instituto analitikas Gregas Austinas pareiškė, jog R.Mladičiaus sulaikymas rodo, kad Serbija pagaliau yra visiškai “normali valstybė, pasirengusi priimti europines vertybes”.

Beje, Serbija ir pati nepėsčia. Provakarietiškasis šalies prezidentas Borisas Tadičius dar praėjusį ketvirtadienį be užuolankų pareiškė, jog po R.Mladičiaus išdavimo Hagos tribunolui tikisi, kad Serbijos priėmimas į ES bus paspartintas.

Kitaip tariant, jis pasiūlė savotiškus mainus: jūs mums R.Mladičių, o mes jums – narystę. Oficialiai Serbija net spėjo pareikšti norą, kad iki metų pabaigos ji taptų oficialia kandidate į ES.

Įdomu tai, jog visi jau spėjo pamiršti, kad Serbija dar visai neseniai, 2008-aisiais, piktino europiečius nenoru pripažinti Kosovo, kurį ir šiandien laiko savo nuosavybe. Arba kad R.Mladičiaus sulaikymo dieną Serbijos prezidentas B.Tadičius boikotavo susitikimą su JAV vadovu Baracku Obama, nes ten dalyvavo Kosovo prezidentas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/serbija-keicia-r-mladiciu-i-naryste-europos-sajungoje

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.