- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Reti leidiniai pradeda kelionę po Lietuvą

Autorius: veidas.lt | 2011 05 24 @ 14:00 | Knygos | No Comments

BFL

Trakų istorijos muziejuje trečiadienį atidaroma žinomo kolekcininko bibliofilo Vidmanto Staniulio lietuviškos spaudos draudimo laikotarpio leidinių paroda, pristatanti daugiau nei 150 retų eksponatų.

Ši paroda Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną eksponuota Prezidentūroje Vilniuje, o Trakų istorijos muziejus – pirmoji parodos kelionės po Lietuvos miestus stotelė.

“Neabejoju, kad ši paroda aktuali ir reikalinga visai Lietuvai, – sako V. Staniulis. – Retenybėmis tapę eksponatai liudija, kad nei keturis dešimtmečius trukę caro valdžios persekiojimai, nei griežtos bausmės neužgniaužė tautos siekio puoselėti savo kalbą ir raštą”.

Parodą sudaro penkios eksponatų grupės. Pirmoje – kirilica spausdintos lietuviškos knygos, antroje – lietuviška periodika nuo “Aušros” iki “Vilniaus žinių”, trečioje – užsienyje išleistos knygos. Tai oficialūs leidiniai lotyniškomis raidėmis, leisti Rusijoje arba gavus cenzūros leidimą, ir to meto leidiniai, spausdinti JAV. Atskirą eksponatų grupę sudaro Mažosios Lietuvos leidiniai, spausdinti gotikiniu šriftu ir skirti protestantų bendruomenėms. Bene gausiausia eksponatų grupė – kontrafakcijos, leidiniai, kuriuose tikslingai suklastota jų leidimo data ar vieta.

“Pasaulinėje praktikoje kontrafakcijos yra palyginti retas reiškinys, -Tačiau spaudos draudimo laikotarpiu Lietuvoje jos buvo smarkiai paplitusios. Kontrafakcinės knygos dažniausiai datuotos 1863, 1864 ir 1879 m.”, – vardija V. Staniulis.

Anot kolekcininko, iki 1864 m., kai caro valdžia uždraudė lietuvišką spaudą lotyniškais rašmenimis, Vilniuje veikusioje Juozapo Zavadskio spaustuvėje buvo spausdinama daug lietuviškų leidinių. Iki spaudos uždraudimo išspausdintus, bet neišplatintus leidinius valdžia leido parduoti. Tuo sumaniai pasinaudota – naujos knygos buvo spausdinamos, jų metrikose nurodant ankstesnius metus. 1879 m. J. Zavadskis gavo rusų valdžios leidimą porą lietuviškų maldaknygių išspausdinti lotyniškomis raidėmis. Mažosios Lietuvos spaustuvininkai, prisidengę šiais leidimais, sugebėjo išspausdinti daugiau kaip 800 pavadinimų knygų ir brošiūrų.

V. Staniulio apie 40 metų rinktoje ir puoselėtoje kolekcijoje – daugiau nei 30 tūkst. retų leidinių. Kolekcininkas yra aktyvus knygų parodų dalyvis ir rengėjas, daugiau nei 30 įvairių knygų ir albumų leidėjas, vienas iš tarpukariu veikusios XXVII knygos mylėtojų draugijos atkūrimo iniciatorių ir vadovų. Atkurtoji draugija nuo 1993 m. kasmet Spaudos dieną organizuoja visuomenei skirtus Knygos šventės renginius.

Unikali paroda Trakų istorijos muziejuje bus atidaroma 16 valandą.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/reti-leidiniai-pradeda-kelione-po-lietuva

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.