- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Permainų rinkimai JAV

Autorius: veidas.lt | 2016 12 22 @ 06:28 | Aktualūs komentarai | No Comments


Kas ketverius metus lapkričio antroje pusėje JAV kelias dienas padvelkia ypatinga tuštuma. Nesvarbu, kas laimėjo, kiek laimėjo, – tiesiog natūralu, kad daugiau nei metus tęsęsis prezidento rinkimų maratonas baigiasi, o atėjusi atomazga bent kelias dienas glumina spengiančia tyla. Atlėgsta įkaitusios emocijos.


Rolandas KRIŠČIŪNAS,
Lietuvos ambasadorius JAV

Kova truko daugiau kaip metus, paskutiniai jos mėnesiai buvo ypač intensyvūs, prisotinti „negatyvios reklamos“, išryškinančios neigiamas priešininko savybes. Lietuviškai akiai ir ausiai tai gali priminti kovą be taisyklių. Artėjant prie finišo tiesiosios susipriešinimas tarp varžovų pasiekė tokią ribą, kad, atrodytų, jų stovyklas atskyrė neperžengiama bedugnė.

Na, ir pati rinkimų naktis… „Laimėtojas ima viską“. Prigludę prie televizorių žiūrovai stebi, kaip JAV žemėlapis valstija po valstijos dažosi mėlyna (demokratų) ar raudona (respublikonų) pergalės spalva. Neretai spalvos pasikeičia po keturis ir daugiau kartų – tai byloja apie ypač aršią kovą konkrečioje valstijoje. Pavyzdžiui, suskaičiavus 88 proc. rinkėjų balsų Floridos valstijoje, tarp pagrindinių kandidatų buvo lygiosios – kiekvieno kraityje puikavosi po 48,5 proc. rinkėjų balsų. Tačiau bėgant minutėms neišvengiamai ateina momentas, kai, nesvarbu kokia persvara, laimima valstija ir visi jos rinkikų (nepainioti su rinkėjais!) balsai priskiriami vienam iš kandidatų. Ir tai tęsiasi 7–8 valandas – kol vienas iš kandidatų surenka magišką 270 rinkikų balsų sumą. Pusė JAV piliečių džiaugiasi, kita pusė tramdo ašaras.

Tačiau jau kitą dieną „pralaimėjusios“ JAV dalies sopulys, nežiūrint į atskiruose miestuose vykstančius protestus prieš išrinktąjį prezidentą, lėtai pradeda atlėgti. Laimėtojai po džiugių šūksnių pasineria į laimėtos valdžios realizavimą – po rinkimų JAV valstybės valdymo sistemoje keičiasi 4 tūkst. asmenų, dirbančių vadovaujamose pozicijose, iš kurių naujai administracijai reikės perimti darbus. Užduotis nelengva, tačiau gyvenimas vėl pradeda tekėti įprastu ritmu, nors ir nebūtinai ta pačia vaga.

Na, o ta, atrodytų, neperžengiama bedugnė tarp jau buvusių kandidatų ir jų stovyklų? Hillary Clinton savo rėmėjus pralaimėjimo kalboje pakvietė neatstumti išrinktojo prezidento. Nueinantis prezidentas Barackas Obama dieną po rinkimų kvietė visus piliečius priimti naująjį prezidentą. Išrinktasis prezidentas laimėjimo kalboje žadėjo būti visų amerikiečių prezidentu. Laimėjo demokratija, kuo niekas ir neabejojo.

Taip, tiesa – šie rinkimai buvo kitokie. Apie juos buvo žadama rašyti knygas dar iki jiems pasibaigiant. Manau, kad jų sulauksime. Šiuose rinkimuose buvo sulaužyta ne viena dešimtmečius ar netgi šimtmečius galiojusi nerašyta taisyklė. Juose, kaip viso labo trejuose rinkimuose per visą JAV istoriją, daugiausiai JAV piliečių balsų surinkęs kandidatas dėl rinkikų sistemos ypatumų pralaimėjo. H.Clinton persvara viršija du milijonus balsų. Kaip tai įmanoma? Solidžia persvara laimėjus gyventojų gausesnę valstiją ir mažu skirtumu pralaimėjus keletą mažiau gyventojų turinčių valstijų, tai – visai tikėtinas rezultatas.

Neketinu rašyti knygos, tad nebesiplėsiu, tik apibendrinsiu: JAV pasirinko permainas. Taip, atrodytų, tai dar vienas paradoksas! Juk besitraukiantį demokratą JAV prezidentą B.Obamą pozityviai prieš pat rinkimus vertino apie 56 proc. amerikiečių! Tačiau apie tai, kad šie rinkimai turėtų būti „permainų rinkimai“, dar iki pačių rinkimų (o po jų rezultatų vis tiek nustebinti) kalbėjo nemažai ekspertų.

Kartu su prezidento rinkimais vyko ir rinkimai į JAV Kongresą. Juose respublikonai savo rankose išlaikė Atstovų rūmų (mažai kas tuo abejojo) bei Senato (buvo labai reali grėsmė čia prarasti daugumą) kont-rolę. Taigi visa JAV valdymo piramidė nusidažė raudona spalva – respublikonai įgavo realių galių įgyvendinti norimas reformas.

Bet kaipgi likęs pasaulis? Juk jis taip pat buvo pasidalijęs ir „sirgo“ už vieną ar kitą kandidatą. Su kokiomis nuotaikomis rinkimus JAV stebėjo Lietuva?

Nėra pasaulyje kitų labiau stebimų ir transliuojamų rinkimų, kaip JAV rinkimai. Mes, kaip ir visas pasaulis, gerbėme ir gerbsime JAV piliečių pasirinkimą. Mūsų partnerystė sutvirtinta JAV nepripažinimo politikos Lietuvos sovietinės okupacijos atžvilgiu. JAV valstybės departamento vestibiulyje mūsų trispalvė niekada nebuvo palikusi kitų pasaulio šalių vėliavų. Vašingtone – vienintelis pasaulyje Lietuvos dar nepriklausomybės atkūrimo aušroje įsigytas ambasados pastatas, iki šiol išlikęs mūsų rankose. Tai labai stiprūs simboliai, bylojantys apie ypatingus dviejų valstybių ryšius. Partneriai buvome ir esame tiek Afganistane, tiek Irake, esame JAV telktos koalicijos prieš ISIS dalis.

Niekada nesuvokėme mūsų partnerystės kaip vienkryptės gatvės. Savo krašto gynybą suvokiame visų pirma kaip svarbiausią savo pačių užduotį. Didiname lėšas, skiriamas krašto apsaugai, – labai svarbu, jog naujasis Seimas vienu pirmųjų savo darbų pasirinko užtikrinti mūsų partnerius, kad Lietuva pasieks 2 proc. BVP ribą jau 2018 m.

Džiugu matyti ir intensyvėjantį verslo bendradarbiavimą. JAV ir Lietuvos prekybos metinė apyvarta peržengė 1 mlrd. JAV dolerių, bet tai ne riba: 2016 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos eksportas į JAV išaugo apie 30 proc.! Pagal projektų skaičių JAV įmonės pirmauja tarp investuotojų Lietuvoje. Mažai kas Lietuvoje žino, kad pinigų perlaidų pasaulyje lyderės „Western Union“ padalinys Vilniuje pagal darbuotojų skaičių yra didžiausias pasaulyje, įskaitant ir kompanijos būstinę Denveryje, šalia tokių pasaulinio masto verslo milžinų, kaip „Thermo Fisher Scientific“, „Nasdaq“, AIG, „Google“ ir kt.

Na, ir pabaigoje svarbiausia – mūsų išeivija JAV, menanti dar XIX a. pabaigą. Pirmoji, antroji, trečioji išeivių bangos – visos yra nedalomai brangi Lietuvos dalis. Kartu atkūrėme valstybę XX a., kartu puoselėjame JAV ir Lietuvos ryšius XXI a.

Lietuvos ir JAV partnerystės šaknys gilios, išbandytos ir didžiausių XX a. tragedijų, ir nūdienos sukrėtimų, įtvirtintos bendro ryžto kurti visuomenės gerovę remiantis demokratijos, laisvės, pagarbos žmogaus teisėms, įstatymų viršenybės principais. Tai partnerystė, kurią turime branginti, į kurią turime investuoti ir niekada nesustoti.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/permainu-rinkimai-jav

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.