- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Per dvi dienas – Lukas Geniušas ir visi Bethoveno koncertai fortepijonui

Autorius: veidas.lt | 2013 09 30 @ 15:54 | Muzika | No Comments


„Atkreipkite dėmesį į šį jaunuolį – ateityje apie jį kalbės visas pasaulis“ –  pranašiškus W. A. Mozarto žodžius, skirtus Bethovenui, galima pritaikyti ir jaunam bei talentingam pianistui Lukui Geniušui, kuris, kaskart sugrįždamas į Kongresų rūmų sceną, stebina naujais iššūkiais.

Jaunasis pianistas kritikų vertinamas už  retą tokiame amžiuje brandumą ir subtilumą, kuris dera su abejonių nepaliekančiu profesionalumu ir atlikimo meistriškumu. Nors jaunas, tačiau jau plačiai žinomas ir mūsų publikai pažįstamas pianistas L. Geniušas nenustoja skynęs laurų įvairiuose tarptautiniuose pianistų konkursuose, tarp kurių ir vieno prestižiškiausių – Frédérico Chopino konkurso Varšuvoje antroji vieta, o jo koncertų geografija vis labiau plečiasi, džiugu, jog koncertuojančio žymiausiose Europos salėse atlikėjo keliai vis dar pasuka į Lietuvą.
Jubiliejinį XXV Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro sezoną publikai dovanojama tikra sensacija -  per dvi dienas bus atlikti visi penki  Bethoveno koncertai fortepijonui, kuriuose visas didžiojo klasiko kelias, ieškant savojo stiliaus: nuo pirmųjų koncertų, alsuojančių Mozarto ir Haydno intonacijomis iki didingojo „Imperatoriškojo“.
Šeštadienį, spalio 5-ąją dieną Vilniaus kongresų rūmuose įvyks pirmasis ciklo „Visi L. van Bethoveno koncertai fortepijonui“ koncertas. Bethoveno koncertai yra elitinis pianistų koncertuojančių su orkestrais repertuaras; skirtingai nei kartais atrodantys populiaresni romantiniai koncertai, šie savyje talpina tiek rafinuotą ir aiškų klasikinį stilių bei, kaip ir fortepijoninės sonatos, atspindi didžiulę stiliaus evoliuciją patyrusio kompozitoriaus kelią į brandą. Pirmieji Bethoveno koncertai yra tikras uždavinys šiuolaikiniam pianistui, kaip juos aktualizuoti seksis L.i Geniušui ir Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui klausytojai išgirs spalio 5 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose.
Sekmadienį, spalio 6 dieną, 19 val. L. Geniušas bei Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pratęs koncertų ciklą „Visi L. van Bethoveno koncertai fortepijonui“  ir atliks paskutiniuosius du Bethoveno koncertus fortepijonui – op.58 Nr.4 G-dur bei op.73 Nr. 5 Es-dur, dar vadinamą „Imperatoriškuoju“.
L. Geniušas parengęs visus Bethoveno koncertus, šią dieną  skambins labiausiai meistriškumo ir ištvermės reikalaujančius. Šie koncertai jau nebepanašūs į Haydno ar Mozarto koncertus – nuo jų Bethovenas nutolsta tiek stilistiškai, tiek idėjiškai. Fortepijoninis koncertas pamažu įgauna kitą svorį ir iš aukštuomenės rūmų koncertų skverbiasi į koncertų sales. Visi XIX a. rašyti koncertai daugiau ar mažiau remiasi Bethoveno inovacijomis. Abiems koncertams diriguoja LVSO meno vadovas ir vyriausias dirigentas Gintaras Rinkevičius.
Šie koncertai  aukščiausios prabos muzikos šventė, kuri nepaliks abejingų nei prisiekusių orkestro,  solisto ir kompozitoriaus gerbėjų, nei tų, kuriems ši proga bus pirmoji.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/per-dvi-dienas-lukas-geniusas-ir-visi-bethoveno-koncertai-fortepijonui

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.