- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Pensininkams krizė nesibaigė

Autorius: veidas.lt | 2010 12 08 @ 09:30 | Aktualijos | No Comments

Dalis dabartinių pensininkų jau nesulauks, kai jiems vėl bus pradėta mokėti tokia pensija kaip pernai, dar daugiau jų neišvys dienos, kai bus grąžinta nurėžta pensijos dalis. Seimo valdantieji vakar per lemiamą balsavimą atmetė opozicijos siūlytą įstatymo projektą, pagal kurį nuo kitų metų pradžios vėl būtų mokomas tokios pensijos kaip ir 2009-aisiais.

Politinio mūšio metu pensininkams buvo nesaldu net Seimo salėje – posėdį stebėjusį senjorų pulkelį parlamento valdininkai tramdė lyg kokius riaušininkus.

Lietuvos rytas“ rašo:

Už įstatymo projektą balsavo 63 politikai, prieš – 33, o 37 susilaikė.

Tačiau premjeras Andrius Kubilius ir jo bendraminčiai prieš balsavimą neturėjo jaustis labai ramūs.

Per kone dvi savaites, praėjusias nuo opozicijai pralaimėto balsavimo dėl šio įstatymo, reikalai valdančiųjų stovykloje taisėsi labai sunkiai.

Konservatorių vedliams vis dėlto pavyko susitvarkyti su į opozicijos pusę besidairiusiais maištininkais.

Pavyzdžiui, perbėgėlis Saulius Stoma praėjusį kartą parėmė šį įstatymą, o vakar susilaikė.

Tarsi bandydami pasiteisinti prieš senyvus savo rinkėjus vakar susilaikė ir nemažas būrys kitų konservatorių, taip pat Liberalų sąjūdžio narių.

A.Kubilių iki paskutinės akimirkos, regis, erzino ir „prisikėlėliai” bei jų vadovas Arūnas Valinskas. Jie svaidė užuominas, kad gali nedalyvauti balsavime, bet vis dėlto balsavo ir susilaikė.

Artėjant vakarykščiam mūšiui Seime dirbo ir sunkioji valdžios artilerija. Prezidentė Dalia Grybauskaitė prieš kelias dienas opozicijos užmojus net pavadino nusikalstamais.

Tuo tarpu premjeras ir finansų ministrė Ingrida Šimonytė kartojo, kad pensininkai ateityje tikrai gaus daugiau pinigų.

Tiesa, šie pažadai buvo gana migloti – buvusį dydį pensijos geriausiu atveju turėtų pasiekti tik 2012-aisiais, o šiemet nurėžti pinigai bus pradėti kompensuoti 2013 ar net 2014 metais.

Vakar ministrė kategoriškai tvirtino, kad vieno siūlymo autorių krikščionių frakcijos vedlio Vidmanto Žiemelio nurodyti papildomų 600 mln. litų šaltiniai – nerealūs.

Pasak I.Šimonytės, tiek pinigų, reikalingų įgyvendinti šiam įstatymui, nepavyktų surinkti nei iš pervedimų į antrąją pensijų pakopą, nei padidinus naftos ir dujų mokesčius, nei iš turimo valstybės turto.

Valdžios atstovai aiškino, kad opozicija tik stengiasi pasireklamuoti prieš rinkimus.

Konservatoriai aršiausiai puolė socialdemokratus – A.Kubilius net pasiūlė atlikti parlamentinį tyrimą dėl to, kad jie esą įstūmė šalį į krizės duobę.

Tuo tarpu kairieji atsikirsdami šaipėsi, priminę, kad būtent dešinieji praėjusios kadencijos metu siūlė didinti visas socialines išmokas.

Seimo opozicija vakar turėjo savo rėmėjų.

Plenarinių posėdžių salės balkonuose įnirtingas politikų grumtynes įdėmiai stebėjo būrelis pensininkų.

Tiesa, juos buvo apsupęs Seimo kanceliarijos valdininkų bei apsaugininkų būrys.

Prievaizdai iš karto prišokdavo prie kiekvieno senolio, kuris pabandydavo garsiau replikuoti, suploti rankomis ar atsistoti arčiau balkono turėklų.

Išdrįsusiam sujudėti pensininkui iškart buvo primenama, kad jis esą pažeidžia tvarką, ir perspėjama, jog gali būti išvarytas iš salės.

Seimo opozicija vakar turėjo savo rėmėjų.

Plenarinių posėdžių salės balkonuose įnirtingas politikų grumtynes įdėmiai stebėjo būrelis pensininkų.

Tiesa, juos buvo apsupęs Seimo kanceliarijos valdininkų bei apsaugininkų būrys.

Prievaizdai iš karto prišokdavo prie kiekvieno senolio, kuris pabandydavo garsiau replikuoti, suploti rankomis ar atsistoti arčiau balkono turėklų.

Išdrįsusiam sujudėti pensininkui iškart buvo primenama, kad jis esą pažeidžia tvarką, ir perspėjama, jog gali būti išvarytas iš salės.

Vakaro žinios“ praneša:

Premjerui Andriui Kubiliui, metus tvirtinusiam, kad krizė jau įveikta, vakar pavyko įtikinti Seimą, kad sunkmetis Lietuvoje dar nesibaigė. Kardinalus nuomonės pokytis buvo reikalingas tam, kad nereikėtų pensijų grąžinti į prieškrizinį laikotarpį. Jos ir nebuvo grąžintos.

Seimas vakar priėmė verdiktą: kitais metais pensininkai dar negaus ikikrizinio dydžio pensijų. Už tai, kad būtų mokamos ikikrizinės pensijos, balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 34, susilaikė 37 parlamentarai.

“Tie, kurie nepritars, padarys didžiulį moralinį nusikaltimą mūsų senoliams. Pinigus rasti galima, tik reikalingas noras. Nereikia mūsų gąsdinti nei atsistatydinimu, nei lito devalvavimu, nereikia mums sekti siaubo pasakų”, – prieš balsavimą kalbėjo parlamentaras Valentinas Mazuronis.

“Kažin, ar mes negyvename virtualiame, įsivaizduojamame pasaulyje? Tie, kurie kategoriškai stumia šį projektą, stumia žmones į nepagrįstų lūkesčių pasaulį”, – kontrargumentavo seimūnas Valentinas Stundys.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas gąsdino, kad, padidinus pensijas, Lietuvai pabrangs skolinimasis, o Europos Komisija nubaus, nebeskirdama paramos iš Sanglaudos fondų. Finansų ministrė Ingrida Šimonytė pensijų nedidinimą motyvavo tuo, kad priešingu atveju reikėtų sumažinti įmokas į pensijų fondus, o tai esą pažeistų būsimų pensininkų lūkesčius gauti didesnes pensijas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas priminė, kad ir, be pensijų padidinimo, kitų metų “Sodros” deficitas – 2,6 mlrd. litų, tad bet koks siūlymas jį didinti esą yra populizmas. O konservatorė pensininkė Danutė Bekintienė, beje, gaunanti beveik 7 tūkst. litų algos, aiškino, kad savo ir savo šeimos vardu nusprendė palaukti didesnių pensijų. Palaukti neva sutinka ir kiti pensininkai, su kuriais yra kalbėjusi.

Beje, po balsavimo Seimo plenarinių posėdžių salėje susirinkę žiūrovai senjorai tyliai pradėjo skanduoti “Gėda!” ir iškėlė atitinkamo turinio užrašus. Už tokį “nusikaltimą” jie buvo išvesdinti Seimo apsaugos darbuotojų.

Manipuliavimas sąvoka “krizė”

Jurgis RAZMA – Seimo konservatorių frakcijos seniūnas:

Prezidentė ne veltui sakė, kad finansų būklė per daug trapi. O prezidentė žinojo, kad tai jai nepridės populiarumo. Į 2008-ųjų lygį grąžinti pensijas būtų per skaudu, nes jos socialdemokratų prieš rinkimus buvo pakeltos neatsižvelgiant į finansinę situaciją. Gal tai buvo slaptas ciniškas planas: žinodami, kad nebus išrinkti, socialdemokratai specialiai jas pakėlė tikėdamiesi, kad mes jau po mėnesio jas turėsime sumažinti. O dėl premjero kalbų, kad krizė baigėsi, ir kalbų, kad nesibaigė, kai kalbama dėl pensijų pakėlimo… Ne kartą kolegoms siūliau tiksliau kalbėti: kritimo sustabdymas dar nereiškia krizės pabaigos.

Palikti likimo valiai

Aloyzas SAKALAS – visuomenės veikėjas, eksparlamentaras:

Aš būčiau balsavęs už pensijų padidinimą. Tuos 600 mln. litų galima atrasti kad ir apmokestinus brangų nekilnojamąjį turtą ar įvedus progresinius mokesčius. Svarbu net ne suma. Net ir padidinus 100 mln. ar 200 mln. litų svarbiausia būtų, kad pensininkai pamatytų, jog jais rūpinamasi. Tačiau nusvėrė ne teisinis motyvas (turiu mintyje Konstitucinio Teismo išaiškinimą), o ekonominis. Ir iš viso sunku suvokti, kodėl pensijų grąžinimo į prieškrizinį lygį šalininkai vadinami populistais. Negi tie, kurie nori padėti žmonėms, būtinai turi būti populistas.

Lietuvos žinios“ informuoja:

„Seimo opozicija, agresyviai stūmusi idėją nuo Naujųjų atkurti pensininkams prieš metus sumažintas pensijas, patyrė pralaimėjimą. Didesnė dalis valdančiųjų Vyriausybės poziciją gynė per balsavimą susilaikydami.

Valdantiesiems mobilizavus visas jėgas opozicijos siūlymą vakar pavyko atmesti. Balsuoti prieš pensijų grąžinimą į 2009-ųjų lygį išdrįso tik 33 koalicijos atstovai. 37 valdantieji, iš jų net 15 konservatorių, balsuodami susilaikė. Posėdžių salės balkone politikų diskusijų klausėsi būrelis pensininkų. Jie keliskart iškėlė plakatus su užrašu “Gėda!” Viena garbaus amžiaus moteris meldėsi.

Vakar nuo ryto svarstant antrąjį biudžeto projekto variantą kalbos taip pat sukosi apie pensijas, nes dar nežinota, kad siūlymas dėl jų perskaičiavimo bus atmestas. Balsuoti dėl svarbiausio valstybės finansinio dokumento ketinama rytoj.

Svarstant tiek biudžeto projektą, tiek pensijų klausimą Seimo salė priminė dūzgiantį bičių avilį. Per kraštus liejosi emocingos kalbos, laidytos replikos. Valdantieji dėl ankstesnių sprendimų priekaištavo opozicijai, ši dėl dabartinės politikos prie gėdos stulpo kalė Vyriausybę. Kaltinimai lyg kamuoliukas teniso kortuose skriejo iš kairės į dešinę ir atgal. Visi kalbėjusieji stengėsi pabrėžti, kad nuoširdžiai rūpinasi savo rinkėjais, ypač – pensininkais. “Tas, kas nebalsuos, padarys didelį moralinį nusikaltimą mūsų senoliams”, – agituodamas pritarti pensijų didinimui pareiškė “Tvarkos ir teisingumo” frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. “Šis balsavimas – atsakomybės testas”, – elgtis priešingai dėl finansų trūkumo ragino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Valentinas Stundys. “Socialinė demagogija – pigiausias melas”, – antrino jo frakcijos kolega Rimantas Dagys.

“Susilaikiau, nes moraliai suprantu, kad pensininkai yra nuskriausti, bet finansinių galimybių kompensuoti pensijas šiuo metu neturime”, – paklaustas, kodėl, agitavęs atmesti šį projektą, pats, užuot balsavęs “prieš”, susilaikė, LŽ aiškino Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas. “Ar balsuoji “prieš”, ar susilaikai – yra tas pats. Tas balsavimas daugiau parodė psichologinį santykį su balsavimo objektu”, – komentuodamas daugelio valdančiųjų pasirinktą susilaikymo poziciją sakė TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma. Jo nuomone, dėl tokio balsavimo Seime nebuvo nė vieno laimingo veido. “Tas jausmas, matyt, ir lėmė, kad kai kurie jį išreiškė susilaikydami”, – svarstė seniūnas.

Kai kurios seimūnų kalbos finansų ministrę Ingridą Šimonytę, vakar Seimo tribūnoje pristatinėjusią finansinius projektus, privertė konstatuoti, kad krašte “tvyro ne tik ekonominė, finansų, bet ir smegenų krizė”. “Mane visada glumina klausimas “Ar negalite rasti pinigų?” Tai – ne grybai, kuriuos galima kažkur rasti. Bet kokie pinigai pensijoms kompensuoti būtų didesnės skolos sąskaita, nes niekas Seime nepasiūlė didinti mokesčių”, – atsakydama į klausimus aiškino ministrė. Atmetus pensijų didinimo projektą, I.Šimonytei nebeteks trauktis iš savo posto, kaip ji ketino, jei ši pataisa būtų palaiminta.

Opozicija kritikavo antrąjį biudžeto variantą, teigdama, kad nuo tokių projektų “per nugarą turėtų eiti pagaugai”. “Pinigų valstybėje yra, bet reikia žiūrėti, kad kapitalas dirbtų žmogui, o ne atvirkščiai”, - pareiškė frakcijos “Tvarka ir teisingumas” atstovas Julius Veselka. “Tai svajonių ir išlaidų biudžetas”, – epitetų negailėjo “darbiečių” seniūnas Vytautas Gapšys.

“Kiti metai ekonominiu požiūriu bus kiek geresni, bet finansiniai iššūkiai valstybės reikaluose, nuo kurių priklauso žmonių gyvenimas, liks nemaži”, – pasipiktinęs populistinėmis opozicijos kalbomis teigė premjeras Andrius Kubilius. Pasak jo, 2011-aisiais didinti išlaidas ir deficitą nėra jokių galimybių. “Pasekmės būtų labai rimtos. Skaudžiausiai jas pajustų tie žmonės, kurių pajamos nėra labai didelės”, – kalbėjo A.Kubilius. Anot jo, šiemet viešųjų finansų išlaidos pajamas viršys 8 mlrd. litų, kitais metais skirtumą siekiama sumažinti iki maždaug 5,5 mlrd. litų.

Premjeras pasiūlė atlikti parlamentinį tyrimą dėl buvusios socialdemokratų valdžios veiksmų finansų sektoriuje. Jis pareiškė, kad nepagrįstas išlaidų didinimas tik pagilino krizę.

Vyriausybės patikslintame biudžeto projekte esminių permainų nėra. Programoms ir projektams finansuoti siūloma perskirstyti apie 50 mln. litų. Be kita ko, švietimo, kultūros, sveikatos investicijų projektams įgyvendinti Vyriausybė sutiko skirti 20,3 mln. litų, valstybės pareigūnams ir tarnautojams, išaiškinusiems nusikalstamas veikas, skatinti – 5 mln. litų.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/pensininkams-krize-nesibaige

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.