- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Partnerystė sveikatos labui

Autorius: veidas.lt | 2011 07 11 @ 15:00 | Visuomenė | No Comments

visuomenės sveikatos gerinimas, skatinant tolygų aukštos kokybės pirminės sveikatos priežiūros paslaugų paskirstymą) pagrindinis dviejų dalių tyrimas, kurio tikslas – išsiaiškinti poreikius bei galimybes, skatinant bendradarbiavimą su atskirtais visuomenės sveikatos ir asmens sveikatos sektoriais pirminės sveikatos priežiūros grandyje.

Visame pasaulyje sveikatos sistemos kūrėjai ieško optimalių būdų kaip geriau galėtų bendradarbiauti pirminės sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos sektoriai, nes daugelyje šalių, tame tarpe ir Lietuvoje, jie veikia atskirai Taigi, pagrindinis priemonės uždavinys – sukurti ir išbandyti bendradarbiavimo modelį bei nušviesti, kaip šie, vienas kitą papildantys partneriai galėtų produktyviai dirbti kartu“, – apie projekto svarbą kalbėjo dr. Romualdas Gurevičius, Higienos instituto Sveikatos informacijos centro vadovas, – „Tad pagrindinis „ImPrim“ projekto tikslas – pagerinti sveikatos sistemų efektyvumą, sveikatos problemų, susijusių su socialiniais veiksniais, valdymą bei skatinti tarpsektorinį bendradarbiavimą tarp asmens sveikatos įstaigų“.

 

Visuomenės sveikatos (VS) specialistai turi suprasti, kad pirminė pagalba turi lemiamą svarbą sveikatos gerinimui, o pirminės grandies specialistams – suvokti, kuo pirminė sveikatos priežiūra prisideda prie jų aptarnaujamos populiacijos sveikatos ir sveikatos priežiūros pagerinimo.

Tačiau, ar pirminės sveikatos priežiūros gydytojai supranta jų atliekamo darbo poveikį populiacijos sveikatai, ir apskritai, kas tai yra?

Pasak dr. R. Gurevičiaus, atsiradus gyventojų sveikatos sutrikimams pirmoji „fronto linija“, kur jie kreipiasi, yra šeimos gydytojai. Jie daugiausiai žino apie savo paciento sveikatos būklę ir jos istoriją.

Žinoma, šeimos gydytojai yra užimti gydomąja veikla ir dažnas jų pristinga laiko pirminei profilaktikai, sveikatinimo veiklai. Retas kuris šeimos gydytojas stebi aptarnaujamos gyventojų grupės sveikatos rodiklius, tokius kaip sergamumą, ligotumą, apsilankymų dažnį, bei lygina juos su kitų šeimos gydytojų aptarnaujamų gyventojų analogiškais parametrais“, – komentavo situaciją dr. R. Gurevičius, – „Esant tokiai padėčiai, galėtų padėti visuomenės sveikatos specialistai, kurių misija yra sveikatos apsauga, taikant prevencines priemones, analizuojant gydymo išeitis. Deja, įstatymiškai šie du sektoriai yra atskirti“.

Siekiant spręsti tarpsektorinio bendradarbiavimo problemas, įgyvendinama viena iš sudėtinių „ImPrim“ projekto priemonių „Sveikatos sinergija“ („Health synergy“), kurios tikslas - skatinti visuomenės ir asmens sveikatos priežiūros sektorių bendradarbiavimą pirminėje sveikatos priežiūros grandyje, išsiaiškinti struktūras ir procesus, būtinus sukurti sėkmingą visuomenės ir asmens sveikatos priežiūros sektorių bendradarbiavimo modelį.

Tikimasi, kad įgyvendinus šį bendradarbiavimą, naudą gaus ir atskiri pacientai, ir visa aptarnaujama gyventojų grupė: pagerės profilaktiniai patikrinimai, imunizacija, lėtinių ligų išeitys, sumažės hospitalizacija. Tai palies ir sveikatos priežiūros sistemą: pagerės sveikatos priežiūros prieinamumas, paslaugų kokybė, efektyvumas, didesnis dėmesys prevencijai ir švietimui. Taip pat sustiprės sveikatos specialistų partnerystė su bendruomene bei tarp pačių darbuotojų, pagerės vienas kito vaidmenų supratimas, visuomenės sveikatos žinios ir pan.“, – kalbėjo Higienos instituto Sveikatos informacijos centro vadovas dr. Romualdas Gurevičius.

Šiuo metu pradedamas specialus dviejų dalių tyrimas, panaudojant specialias kiekybinio ir kokybinio tyrimo metodologijas. Š.m. liepos 5 – 15 dienomis bus pradedamas kokybinis tikslinių grupių tyrimas. Čia bus kviečiami diskutuoti bei išsakyti savo nuomonę šeimos gydytojai, biurų visuomenės sveikatos specialistai ir pirminės asmens sveikatos priežiūros centrų administracija. Po kokybinio tyrimo bus pradėtas kiekybinis tyrimas – apklausa telefonu. Siekiama apklausti 100 ekspertų ir 500 gyventojų. Šių dviejų, vienas kitą papildančių tyrimų tikslas – išsiaiškinti poreikius ir galimybes kokybiškai atlikti profilaktines priemones bei galimybes bendradarbiauti su atskirtais visuomenės sveikatos ir asmens sveikatos sektoriais pirminės sveikatos priežiūros grandyje.

Reprezentatyvūs tyrimo rezultatai, bus gauti š.m. rugpjūčio 31 d. Remiantis jais bus parengta programa ir organizuojami mokymai „Sveikatos sinergijos“ tema.

ImPrim“ projekte tiesiogiai dalyvauja 13 partnerių (institucijų) iš šešių šalių (Švedijos, Suomijos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Lietuvos). Pagrindinis projekto partneris – Švedijos Blekinge kompetencijų centras (Blekinge Centre of Competence, Blekinge County Council).

Vienos iš projektų priemonės „Sveikatos sinergijos“ vykdytojai, siekdami geresnių rezultatų, konsultuojasi su McMaster universiteto Kanadoje specialistais, kurie jau keletą metų tyrinėja pirminės grandies ir visuomenės sveikatos specialistų bendradarbiavimo ypatumus ir galimybes. Įgyvendinti projektą savanoriškai padeda Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybės.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/partneryste-sveikatos-labui

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.