- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Nurimk, mažiuk!

Autorius: veidas.lt | 2010 07 05 @ 15:12 | Tėvai ir vaikai | No Comments

Džiugu, kad kūdikėliui nereikia jaudintis dėl antsvorio ar nesibaigiančių darbų sąrašo, tačiau kasdienybės išbandymai jį veikia panašiai, kaip ir mus, suaugusiuosius, stresas. Tuomet į mažiuko kraują plūsteli hormonas kortizolis, padažnėja pulsas.  Ir angeliukas virsta spiegiančiu, rankytėmis bei kojytėmis įnirtingai plakančiu kamuoliu…

Teisingas posakis, kad niekas negimsta mokėdamas. Kūdikiui reikia išmokti susidoroti su stresu. Jūsų padedamas mažylis pirmuosius gyvenimo metus mokysis nerimo valdymo strategijos, o vėliau jau mėgins naudoti jas pats.

Apsipirkimas parduotuvėje

Triukšmas! Šviesos! Kalbinantys nepažįstamieji! Šitiek įvykių gali perkrauti mažylio nervų sistemą. Mėgindamas nuleisti garą, jis gali paleisti dūdas.

Pasiūlymas. Nutraukite apsipirkimą ir padarykite glamonių pertraukėlę. Nemanykite, kad geriau greičiau pasiekti automobilį – verčiau susiraskite ramų kampelį ir pamaitinkite. Jei nežindote, kūdikį nuramins tiesiog odos su oda kontaktas ir mamos širdies plakimas. Nėra galimybių pasiglaustyti? Tuomet apglobkite mažylį savo skarele ar iš namų paimta antklodėle. Pasak naujųjų JAV atliktų tyrimų, mažiesiems greičiau nusiraminti padeda pažįstami kvapai. O jei vaikas nuolat blogai jaučiasi triukšminguose prekybos centruose, galima jo ten ir visai nesivesti.

Trūksta dėmesio

Kodėl mažylis ima zirzti, vos jums pakėlus telefono ragelį? Todėl, kad jis pratęs tą pačią akimirką sulaukti atsako į šypseną, sugugavimą ar nepasitenkinimo garsą. Mažai kas labiau erzina kūdikį nei ignoravimas – net ir laikinas.
Pasiūlymas. Nuolat rodykite, kad matote mažylį ir girdite jį. Remiantis tyrimais, netgi tie kūdikiai, kuriems dėl genetinių priežasčių susijaudinus ypač padažnėja pulsas, per dvylika mėnesių gali išmokti nusiraminti. Kaip? Dėkoti galima dėmesingiems ir jautriems tėvams, kurie nedelsdami reaguoja į ašaras ir apgaubia dėmesiu, vos mažyliui jo prireikus. Taigi net jei jūsų mažylis genetiškai yra jautresnis, atsakinga tėvystė gali šį neigiamą veiksnį sumažinti ar net pašalinti. Tai nereiškia, kad nuo šiol jums negalima kalbėti telefonu, bet jei mažylis ėmė knirkti, bent jau pabarškinkite barškutį parodydami, kad jo nepamiršote.

Nevargęs pervargo

Taip, tas pervargimo jausmas visiškai toks pats, kaip ir suaugusiųjų – deja, dažnai lydimas sprogimo ar išsiliejimo ant niekuo dėtų žmonių.

Pasiūlymas. Judėkite. Praleidęs miegelį mažylis gali tapti, švelniai tariant, bjaurus… Gana kietai įsupkite į antklodę ir sūpuokite. Manoma, kad ritmiški judesiai sukelia kažką panašaus į hipnozės efektą – smegenys paprasčiausiai pamažu nustoja reaguoti į aplinkos dirgiklius ir tiesiog “išsijungia”.  Jei nepavyks užliūliuoti (nes pernelyg įsiaudrinusiam kūdikiui sunku užmigti net ir labai norint miego), išmėginkite vaikjuostės privalumus – čia būnant nervai atslūgsta labai greitai.

Užsikrečia stresu nuo jūsų

Jei jus išvargino darbas (ar atostogos), nenustebkite, kad ir kūdikis taps irzlus kaip jūs. Kūdikiai su pasauliu pažindinasi per tėvus, ir jei šie rodo įtampos ženklus, jie tuoj pat suvokia, kad jiems taip pat yra ko nerimauti. Net jei nerodote sužvėrėjimo ženklų, kūdikis pagauna ir subtilesnes bangas – garsesnį kalbėjimą, skubėjimą pervystant, nerimastingumą – ir tuoj pat persijungia tą patį kanalą.

Pasiūlymas. Nereikia nuo kūdikio slėpti emocijų. Geriau parodykite, kad sugebate nusiraminti. Pavyzdžiui, papurkškite lūpomis vaikui pilvuką. Kutenimas nubrauks mažylio įtampą, o gilus kvėpavimas – jūsų.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/nurimk-maziuk

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.