- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Netaisyklinga galvytės forma

Autorius: veidas.lt | 2010 07 21 @ 16:21 | Tėvai ir vaikai | No Comments

Ką tik gimusių vaikelių galvos forma yra neproporcinga ir tai yra normalu, nes gimdymo metu naujagimiui tenka pačiam prasiskinti sau kelią ir sugebėti pasipriešinti jį veikiančioms jėgoms. Dėl jų atsiranda tam tikri paviršiniai pažeidimai tų kūno dalių, kurios pirmos stumiamos gimdymo takais (dažniausiai galva). Besibraudama gimdymo takais galvytė patinsta ir pabrinksta ir net turi savo pavadinimą – priešgalvis, kuris po kelių dienų išnyksta.

Kai netaisyklingai guli

Galvytė gali tapti plokščia ir dėl to, jei mažylis daug guli toje pačioje padėtyje. Mažylio kaukolės kaulai dar nėra suaugę ir joje yra momenėlių, dėl kurių gana didelė vaiko galvytė gali šiek tiek susispausti ir pralįsti gimdymo takais.

Dėl jų kūdikio smegenys turi pakankamai vietos augti. Tačiau yra ir kita medalio pusė – dėl tokio kaukolės paslankumo, gulėdamas daug laiko vienoje padėtyje, mažylis gali nugulėti galvytę. Geriausiai tai matyti žiūrint į mažylio galvą iš viršaus. Plokščios pusės skruostikaulis atrodo labiau atsikišęs, o tos pusės ausytė – labiau atlėpusi.

Ką daryti

Galvytė suplokštėja, kai kūdikiai daugiausiai laiko praleidžia gulėdami ant nugaros. Beje, automobilių kėdutės prie to irgi prisideda! Nors padėtis ant nugarytės saugiausia miegoti, galima padaryti daug įvairių dalykų, kad galvytė netaptų plokščia.

  • Keiskite vaikelio gulėjimo padėtį. Nors saugiausia mažyliui miegoti ant nugaros, kartais jį paguldykite ant vieno ar kito šono. Guldydami nemiegantį į lovytę, vienąsyk įkurdinkite viename jos gale, kitą – kitame. Keiskite kilimėlio, maniežo dislokacijos vietą, kad mažyliui būtų įdomiau ir jis stengtųsi žiūrėti ne į vieną pusę. Be to, jeigu mažylis maitinamas iš buteliuko, rekomenduojama keisti rankas, t.y. vieną kartą vaikelį maitinti ant vienos rankos, kitą – ant kitos.
  • Dažniau laikykite mažylį ant rankų. Taip sumažinsite mažojo galvytės spaudimą, atsirandantį dėl supimo vežimėlyje ar automobilio kėdutėje.
  • Guldykite mažylį ant pilvuko. Darykite tai dažnai, bet kai nemiega! Miegojimas ant pilvuko padidina staigios kūdikių mirties riziką. Guldant ant pilvuko būtina, kad paviršius būtų kietas ir netvirtai galvytę laikantis mažylis ją nuleidęs neįsikniaubtų ir neuždustų.
  • Vitaminas D. Plokščia galvytė – kartais rachito požymis. Pasikonsultuokite su gydytoju, ar nereikėtų padidinti vitamino D dozės.

Mažojo šalmas

Dažniausiai galvytės forma atgauna įprastą keičiant kūdikio padėtį. Tačiau jei po kelių mėnesių to padaryti nepavyko, gali padėti specialus šalmas. Jį švelniai uždėsite ir šis, nuolat spausdamas kaukolę, koreguos taisyklingą jos augimą. Koregavimas šalmu ar kitais prietaisais pats efektyviausias mažyliams nuo keturių iki šešių mėnesių amžiaus, jį nešioti reikia apie 12 savaičių. Tuo metu kaukolės kaulai yra paslankiausi, o smegenys auga greičiausiai. Priderinti prie vaiko galvytės šiuos prietaisus reikėtų kas vieną ar dvi savaites. Deja, Lietuvoje tokių šalmų dar nėra, bet jų galima parsivežti ar užsisakyti internetu iš užsienio.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/netaisyklinga-galvytes-forma

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.