- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Net suvalkiečiai dosnesni už A. Kubilių

Autorius: veidas.lt | 2010 11 24 @ 12:05 | Aktualijos | No Comments

Premjero Andriaus Kubiliaus žodžius, kad valstybės biudžetas visiems dosnus negali būti, nemažai parlamentarų praleidžia pro ausis. Kai raikomas iždo pyragas, tautos išrinktieji tradiciškai demonstruoja širdies gerumą savo rinkimų apygardoms.

Vakar pirmąkart parlamente svarstytas kitų metų valstybės biudžeto projektas grąžintas Vyriausybei tobulinti. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pasiūlė padidinti planuojamas biudžeto pajamas 300 mln. litų, o asignavimus – daugiau kaip 30 mln. litų.

“Nėra pinigų dosnumui ir gerumui”, – vakar replikavo premjeras A.Kubilius. Parlamentarai nepaiso tokio Vyriausybės vadovo nusiteikimo ir įregistravo daugiau kaip 200 siūlymų, kaip taisyti kitų metų biudžetą. Visų šių siūlymų vertė – 761,2 mln. litų.

„Lietuvos rytas“ praneša:

Svarbiausia – prieš televizijos kameras kuo smarkiau išvanoti politinius oponentus. Taip vakar pustuštėje Seimo salėje buvo svarstomas kitų metų biudžetas. 2011 metų valstybės biudžeto projektas vakar baigė savo kelionę po Seimo kabinetus bei sales ir grįžo į Vyriausybę.

„Vakarų fronte nieko naujo”, – šią frazę vieni kitiems svaidė tiek opozicijos, tiek valdančiųjų atstovai. Panašiai kaip pernai ar užpernai.

71 balso daugumą Seime vėl atgavę valdantieji vakar ne tik demonstravo raumenis, bet ir gąsdino vėl prastėjančia ekonomine padėtimi kitose šalyse. Prieš biudžeto svarstymą į Seimo tribūną įkopusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė pranešė, jog Europos Sąjungos valdžios institucijos atidžiai stebės, ar Lietuva laikosi finansinės drausmės, ir netgi gali taikyti mūsų šaliai sankcijas.

I.Šimonytės pareiškimai, kad Lietuvos valdžia jau yra suderinusi pagrindinius ūkio politikos prioritetus su Briuseliu, sukėlė nuostabą bei pasipiktinimą ne tiktai opozicijos, bet ir valdančiosios daugumos gretose. Bet akimirkai plykstelėjusios aistros greitai užgeso, ir apie porą valandų vykęs projekto svarstymas tekėjo gana ramia vaga.

„Lietuvos ryto“ teigimu, tribūnoje vienam kitą keičiant parlamento komitetų išvadas pristatinėjusiems jų vadovams, dauguma Seimo narių klajojo koridoriais ar poilsiavo kavinėse, o salėje likę jų kolegos irgi atrodė atsipalaidavę. Dauguma Seimo komitetų, pirmiausia pagrindinis buvęs Biudžeto ir finansų komitetas, iš esmės pritarė Vyriausybės projektui, bet paprašė dalį pinigų perskirstyti ir ieškoti papildomų milijonų įvairioms institucijoms finansuoti.

Nemalonų akibrokštą valdžiai pateikė tik šiam dokumentui nepritarę Audito ir Ekonomikos komitetai, kuriuose viršesni buvo opozicijos atstovai. Prasidėjus diskusijoms opozicijos atstovai valdantiesiems priekaištavo, kad biudžetas – nerealistinis.

Buvo aiškinama, kad pernelyg optimistiškai suplanuotos pajamos ir įplaukos, neskatinamas vidaus vartojimas, per daug lėšų švaistoma valdžios institucijoms, neaišku, kaip bus kovojama su šešėline ekonomika, emigracija, nedarbu.Tuo tarpu valdantieji opoziciją tradiciškai kaltino nekonstruktyvumu, šaipėsi, kad ji tik siunta dėl savo bejėgiškumo.

„Permainų koalicijos ir Vyriausybės planų mažinti kontrabandą ir mokesčių slėpimą kritikams noriu pasakyti: jūsų didžiausiam nusivylimui, verslui už įstatymo ribų tolerancijos nebus.

Mafijinius kontrabandininkus guldysime veidu į purvą, o jų „stogus” teisėsauga nukrapštys”, – grūmojo konservatorius Vitas Matuzas

„Lietuvos žinios“ rašo:

Krikščionių partijos frakcijoje vis dar plušantis Mantas Varaška papildomų lėšų norėtų atriekti įvairiausioms įstaigoms. Prašomos sumos – nuo keliasdešimt tūkstančių iki kelių milijonų litų. Pinigų šioms reikmėms Suvalkijoje į Seimą išrinktas M.Varaška siūlo skirti iš lėšų, kurias biudžeto autoriai yra suplanavę surinkti iš šešėlinės ekonomikos. “Tikiu, jog mano siūlymams bus pritarta. Jeigu valdančioji dauguma nepritars, tai reikš, kad ji nesitiki iš “šešėlio” ištraukti milijardo litų”, – LŽ sakė M.Varaška.

Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis parlamentaras Andrius Šedžius pasiūlė apskritai išbraukti iš biudžeto projekto 1 mlrd. planuojamų pajamų. “Negaliu pritarti svaičiojimams, kad kažin kas iš kažin kur bus paimta. Kai bus konkretus planas, galėsime kalbėti apie tą milijardą”, – LŽ kalbėjo jis.

Buvęs socialdemokratas A.Šedžius įregistravo itin daug siūlymų, kaip perskirstyti biudžetą. Iš Šiaulių kilęs politikas Saulės miestui rodo išskirtinį dėmesį. Pavyzdžiui, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos pastato rekonstrukcijai jis siūlo skirti 7 mln. litų, Šiaulių miesto kultūros centro pastato renovacijai – beveik 11 mln. litų, Lengvosios atletikos maniežo Šiauliuose renovacijai – 2,8 mln. litų, Šiaulių Stasio Šalkausko vidurinės mokyklos pastato rekonstrukcijai – 3 mln. litų, o “Tauro” bazės rekonstrukcijai – dar 6 mln. litų. Parlamentaras taip pat paragino užbaigti Saulės mūšio įamžinimo projektą, skirti jam 1,8 mln. litų. Visus šiuos siūlymus BFK atmetė. A.Šedžius LŽ neslėpė to ir tikėjęsis. “Tiek daug siūlymų teikiau dėl to, kad esu Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės pirmininkas. Surinkau visus kreipimusis, prašymus ir įregistravau. Neturėjau kitos išeities”, – teigė jis.

Anot „Lietuvos žinių“, Nors biudžeto autoriai metai iš metų kartoja, kad valstybės iždas nėra guminis, dalis parlamentarų nesibaimina teikti siūlymus paremti gerokai didesnius projektus nei mokyklų stogų ar langų keitimas. Pavyzdžiui, konservatorius Arimantas Dumčius paragino skirti 20 mln. litų dviejų lygių automobilių stovėjimo aikštelei prie Kauno pramogų ir sporto rūmų. Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Konstantas Ramelis siūlo kitąmet Sveikatos apsaugos ministerijai atseikėti papildomai 10 mln. litų, kad jais būtų padengtos susikaupusios 10 rajoninių ligoninių skolos. Tai pačiai frakcijai priklausanti Rima Baškienė pasiūlė vietoj planuojamo vieno milijono skirti 10 mln. litų studentų bendrabučiams atnaujinti.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje dirbančiam Valentinui Stundžiui pagailo finansinėje bedugnėje atsidūrusio nacionalinio transliuotojo. Prie numatytų 40 mln. litų jis rekomenduoja pridėti dar 2 mln. litų.

„Verslo žinios“ informuoja:

Seimas siūlo biudžeto pajamas didinti maždaug 300 mln. Lt, o išlaidas – daugiau nei 1 mlrd. Lt.

Parlamentas antradienį nusprendė Vyriausybei grąžinti tobulinti kitų metų valstybės biudžeto projektą, informavęs apie Seimo narių pageidavimus ir pasiūlęs papildomų pajamų paieškoti valstybės dividendų srityje.
Pasak „Verslo žinių“,  ministrų kabinetas pakoreguotą biudžeto projektą Seimui turės pateikti ne vėliau kaip per 15 d., t. y. iki gruodžio 7 d. Balsavimas dėl biudžeto patvirtinimo numatomas gruodžio 9 d.
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pasiūlė padidinti planuojamas valstybės biudžeto pajamas iš valstybės valdomų įmonių sumokamų mokesčių (pelno mokesčio ir dividendų), komiteto nuomone, suma turėtų
siekti 300 mln. Lt. Parengtame biudžeto projekte šiuo metu iš valstybės įmonių dividendų 2011 m. numatyta gauti 33,6 mln. Lt.
Kęstutis Glaveckas, BFK pirmininkas, teigė, kad biudžeto pajamų vykdymo garantas turi būti politinė valia kovojant su korupcija ir kontrabanda, mažinant biurokratinę naštą. „Taip pat reikia radikaliai gaivinti smulkųjį verslą“, – Seimo posėdyje kalbėjo p. Glaveckas. Jo nuomone, valstybės planas iš šešėlinės ekonomikos surinkti 1 mlrd. Lt irgi realus, reikia tik politinės valios.
„Per pastaruosius kelerius metus šešėlyje praradome 7 mlrd. Lt, tai 1 mlrd. Lt ištraukti nėra didelės
problemos“, – posėdyje aiškino p. Glaveckas.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/net-suvalkieciai-dosnesni-uz-a-kubiliu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.