- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Nėštumo prietarai: tikėti ar ne?

Autorius: veidas.lt | 2010 11 15 @ 13:34 | Tėvai ir vaikai | No Comments

"Veido" archyvas

Net jei iki šiol gyvenime prietarai jus tarsi aplenkdavo, pastojus jie susiras ir jus… Net jei gyvenime niekada jais netikėjote, pastojusi suklusite ir paklausysite. Dėl viso pikto. Tačiau būtent nėštukei reikia gerai apsvarstyti, ar verta jais tikėti, nes tai gali pakenkti jai ar kūdikiui.

Nėštumas ir kūdikio gimimas nuo seno buvo apgaubtas prietarų ir mitų. Kai kurie iš senų laikų mus pasiekę prietarai žvelgiant ir šiandienos žvilgsniu turi racionalų pagrindą. Tačiau nemažai yra ir tokių, kurie ne tik nesusiję su logika, bet ir kvepia absoliučiu nesupratimu bei gali net pakenkti. Taigi kuriais prietarais tikėti, o kuriais – ne?

Ar kirpsim plaukus?

  • Sakoma, kad negalima kirpti ir dažyti plaukų, nes… mažylio gyvenimas bus trumpas. Šio draudimo ištakos – tikėjimas, kad žmogaus plaukuose slypi gyvybinės jėgos. Itin blogas ženklas kirpti plaukus gimdymo išvakarėse, nes tuomet, anot prietaro, atimama naujagimio gyvenimo energija. Tačiau šiuolaikinei moteriai geriau pasirūpinti savimi prieš gimdymą, nes paskui nebus tam laiko, ypač pirmaisiais mėnesiais pagimdžius. O remiantis daugelio laimingai pagimdžiusių mamų patirtimi, plaukų kirpimas niekaip nepaveikė nei gimdymo eigos, nei naujagimio sveikatos. Kita vertus, graži išvaizda suteikia pasitikėjimo ir teigiamų emocijų. O dažyti plaukus nėštumo metu gydytojai rekomenduoja tik natūraliais dažais. Ir jokių cheminių sušukavimų!

Ar skinsim raudoną uogą?

  • Negalima valgyti raudonų uogų, nes kūdikis gims raudonas. Šis draudimas iš dalies yra teisingas. Raudonuose vaisiuose ir uogose yra daug salicilatų, kurie naudingi tik mažomis dozėmis. Be to, raudonos uogos ir vaisiai gali sukelti alergiją ne tik mamytei, bet ir mažyliui. Itin riboti raudonąsias gėrybes reiktų antruoju nėštumo laikotarpiu.

Ar gims plaukuotas?

  • Rėmens kamuojama mamytė pagimdys plaukuotą vaiką. Tiek plaukų kiekis, tiek ir jų spalva nulemti genetiškai. O gyvaplaukiai ant naujagimio kūno – tai vienas  nebrandumo požymių gimus neišnešiotam kūdikiui. Tuo tarpu rėmuo su plaukais neturi nieko bendro. Rėmuo, kitaip vadinamas gastroezofaginiu refliuksu, nėštumo metu dažniausiai kamuoja dėl to, kad padidėjusi gimda pradeda spausti skrandį ir rūgštaus skrandžio turinio patenka į stemplę.

Ar lipsime per slenkstį?

  • Nėščiajai negalima lipti per slenksčius, nes bus sunkus gimdymas. Slenkstis nuo senų laikų buvo laikomas riba tarp namų pasaulio ir išorinio, kuris ne visuomet yra palankus būsimai mamytei ir vaikeliui. Tai buvo tarsi perspėjimas moteriai, kad geriau daugiau pabūti namie, nei kur nors blaškytis. Tai geras patarimas, kai aplinkui siaučia infekcijos ir epidemijos. Be to, pribuvėjos žinojo, kad norint paskatinti gimdos susitraukimą ir gimdymo veiklą gimdyvei reikia kuo aukščiau kilnoti kojas, todėl liepdavo jai laipioti per slenkstį ar laiptais. Tuo tarpu nėštumo metu tokie kojų pakilnojimai gali būti pavojingi ir sukelti komplikacijų, netgi paskatinti priešlaikinį gimdymą.

Ar sūpuosime koją ant kojos?

  • Nėščiajai negalima sėdėti užsikėlus koją ant kojos. Tai naudingas patarimas ne tik nėščiosioms. Tokia padėtis apsunkina kojų kraujotaką, gali sukelti venų išsiplėtimą, tinimą. Būsimoji mamytė turėtų labai rūpintis laikysena ir nuolat keisti kūno padėtį. Mat nuolat būnant viena padėtimi, pavargsta raumenys ir pradeda trikti kraujotaka.

Ar gims su dėme?

  • Būsimai mamytei nereikia žiūrėti į apsigimimus, mirtį ar laidotuves, nes galima susilaukti naujagimio su įgimta dėme arba jis gims negyvas. Šis prietaras susijęs su tuo, kad būsimoji mamytė esant išvardytoms situacijoms patirs didelį stresą. Jo metu į nėščiosios kraują patenka streso hormonų, kurie sukelia kraujospūdžio padidėjimą, pagreitėja pulsas, gali pablogėti placentos kraujotaka. Dėl to nukentės kūdikis. Be to, dėl didelio streso gali nutrūkti nėštumas. Nors įgimtų dėmių mažyliui ir neatsiras, bet geriau streso vengti.

Ar glostysime kačiuką?

  • Nėščiajai negalima žaisti su kačiukais, nes mažylis turės daug priešų. Na, vien dėl to, kad moteris pažais su mielais pūkuotais kačiukais, jos mažylio draugų kiekis nesumažės, o priešų – nepadaugės. Tačiau šis patarimas labai išmintingas. Mat katės platina toksoplazmozę, kurios sukėlėjas yra ląstelių pirmuonis – toksoplazma. Liga gali sukelti savaiminį persileidimą, priešlaikinį gimdymą, vaisiaus augimo sulėtėjimą, žūtį gimdoje. Moteriai užsikrėtus toksoplazmoze pirmąjį nėštumo trimestrą, kūdikiui gresia didesnė žala. Kontakto su katėmis patariama vengti nėštumo metu, ypač jeigu jo nebuvo prieš nėštumą. O neišvengus kontakto būtina plautis rankas. Tvarkyti katės tualetą geriausia paskirti kitiems namiškiams.

Ar džiaustysime skalbinius?

  • Mamytei negalima džiaustyti skalbinių. Gydytojų nuomone, trumpalaikis rankų pakėlimas, pvz., džiaustant skalbinius ar atliekant fizinius pratimus, nepakenks nei mamai, nei mažyliui. Tačiau, kaip ir kitais atvejais, saikas būtinas.

Ar miegosime ant nugaros?

  • Mamytei negalima gulėti ant nugaros – mažylis gali uždusti. Šio prietaro pagrindas pagrįstas fiziologija. Kai nėštumas yra didesnis nei 30 savaičių, padidėjusi gimda užspaudžia apatinę tuščiąją veną, kuria veninis kraujas teka iš apatinės kūno dalies širdies link. Tokiu atveju išsivysto tuščiosios venos sindromas, pasireiškiantis sumažėjusiu kraujospūdžiu. Kartais jis sumažėja taip staiga, kad moteris gali net nualpti, jai trūksta oro, padažnėja kvėpavimas, pradeda svaigti galva, patamsėja akyse, ūžia ausyse, pabąla oda, išpila prakaitas, gali pykinti ir prasidėti vėmimas. Šis sindromas išsivysto apie 10 proc. visų nėščiųjų.

Ar kraujas – nieko blogo?

  • Pirmojo trimestro metu atsiradusios kraujingos išskyros yra normalu – mažylis esą “apsiplauna krauju”. Šitaip galvoti – didelė klaida! Atminkite, kad bet kokios kraujingos išskyros nėštumo metu labai pavojingos, nes tai gali būti persileidimo ar priešlaikinio gimdymo pranašas. Todėl, jų atsiradus, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Ar niekam niekam neprasitarsime?..

  • Kad gimdymas praeitų sėkmingai, nėštumą reikia slėpti kiek galima ilgiau. Niekam negalima sakyti gimdymo datos. Daugelio specialistų (akušerių, ginekologų, psichologų) nuomone, tokie patarimai labai naudingi nėščiajai psichologiniu požiūriu. Visoms žinoma, kad daugiausiai persileidimų įvyksta pirmąjį nėštumo trimestrą. Ir įvykus tokiam nemaloniam įvykiui, aplinkinių klausimai gali tik dar labiau traumuoti moterį. Todėl apie nėštumą aplinkiniams patariama pranešti antrąjį trimestrą, t.y. praėjus pavojingosioms 12 savaičių. Dėl tos pačios priežasties nereikėtų aplinkiniams sakyti ir gimdymo datos, nes tuomet bus sunku atsiginti klausimų. Be to, reikia atminti, kad dažnai numatoma gimdymo data su tikrąja nesutampa.

Be abejo, šie draudimai negalioja patiems artimiausiems ir tuomet, jeigu pati nėščioji labai nori visiems paskelbti gerąją naujieną.

Berniukas ar mergaitė?

Šiais laikais, kai vaiko lytis nustatoma protingais ultragarso aparatais, atrodo, jog spėlionėms dėl mažylio lyties vietos nebeliko. Tačiau gyvenimas rodo ką kita. Vienos ar kitos lyties trokštantys tėveliai vis dar seka įvairius ženklus ir spėlioja. Kokie tie ženklai?

  • Gims berniukas, jeigu būsimajai mamytei norisi sūraus, aštraus maisto, ji negali susilaikyti nuo mėsos… Be valgiaraščio, dar labai žiūrima į pilvo formą – įtariant berniuką pilvas neva atsikišęs į priekį ir yra pailgos formos. Nėščiosios tiki, kad berniukas gims tuomet, jei nėštumo metu smarkiai auga pilvas, bet moters išvaizda nesikeičia, išskyrus tai, kad ant pilvo pradėjo augti plaukeliai.
  • Gims mergaitė, jeigu labai pasikeičia moters išvaizda – ji atrodo labiau ištinusi. Teigiama, kad mergaitė “atima” mamos grožį. Kitoks ir būsimosios mamos pilvas – jis apvalesnis ir atsikišęs į šonus. Be to, teigiama, kad mergaitės priverčia mamytes dideliais kiekiais valgyti saldumynus.

Tiesa ar ne? Visi šie prietarai neturi jokio mokslinio paaiškinimo. Mokslininkai nerado jokio ryšio tarp mažylio lyties ir pilvo formos, mitybos ypatumų ar būsimosios mamos išvaizdos. Pilvo forma priklauso tik nuo pilvo preso raumenų tonuso ir odos būklės, prieš tai buvusių nėštumų ir gimdymų skaičiaus. Šiek tiek mažesnę įtaką vėlesniu nėštumo laikotarpiu daro vaisiaus padėtis. O kojų tinimas, ant pilvo atsiradę plaukeliai, sunkumo iš kairės ar dešinės pusės jausmas vienodai pasitaiko laukiantis tiek mergaitės, tiek  berniuko. Vienintelė tyrimais patvirtinta tiesa ta, kad mamytės daugiau valgo ir suvartoja net 10 proc. daugiau kalorijų, kai laukiasi berniuko. Tai susiję su vyriškais hormonais, kurie gaminasi nėščiosios organizme. Šie hormonai skatina apetitą, nors nėra nustatyta, kad berniukų mamos priauga daugiau svorio. Logiškai mąstant, būsimosios mamos išvaizdą turėtų labiau pagadinti berniukas, o ne mergaitė, kaip teigia prietaras…

Dar vienas populiarus, bet neturintis pagrindo mitas: jeigu kito nėštumo metu moteris jaučiasi kitaip nei pirmojo – gims kitos lyties mažylis. Iš praktikos žinoma, kad kiekvienas nėštumas yra individualus. O spręsti apie vaisiaus lytį pagal mamytės išvaizdą ar savijautą – labai nepatikima, nors ir labai madinga.

Vietoje epilogo…

Nors iki mūsų dienų išliko daug prietarų, šiuolaikiniai mokslo laimėjimai jų aktualumą gerokai susilpnino. Tikėti prietarais ar ne – spręsti kiekvienai moteriai. Jeigu tam tikrų ritualų laikymasis gerai veikia būsimąją mamą, tuomet kodėl gi jų nesilaikyti? Į kitus prietarus reikėtų pažvelgti su humoru, vertinti labai atsargiai, nedaryti absoliučių išvadų. O jeigu jau sugalvojote jų paisyti, reikėtų neperžengti pavojingų ribų, kai kyla pavojus tiek mamytei, tiek vaikeliui. Nepamirškite atsargumo! Juk būtent to labiausiai ir moko iš senų laikų atėję prietarai.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/nestumo-prietarai-tiketi-ar-ne

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.