- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Naktibaldų migdymo menas

Autorius: veidas.lt | 2011 02 09 @ 14:44 | Tėvai ir vaikai | 3 Comments

"Veido" archyvas

Gimus naujagimiui daugelis būname susitaikę su tuo, kad teks panaktinėti, nes mažylis galbūt sumaišys dieną su naktimi. Tačiau kūdikiui ūgtelėjus iki gerų pusės metų, imame visai teisėtai norėti, kad jis iškeliautų pas Dėdę Miegą baigiantis “Panoramai”. Deja, yra nemažai bambizų, kurie “dalyvauja” iki antros nakties…

Šiandien populiari teorija, kad mažiems žmogučiams reikėtų leisti nusistatyti patiems valgymo ir miego režimą, atrasti savo ritmą ir jo laikytis. Tai padės išvengti zyzimų, blogos savijautos, vaiko nesidomėjimo aplinka. Teorijos teorijomis, tačiau taip padaryti pavyksta anaiptol ne visiems pipirams. Kai kuriems jų net ir sulaukus metukų nepavyksta įsivažiuoti į ritmą, t.y. tam tikru ir tuo pačiu laiku valgyti ir miegoti. Kodėl tai nutinka vienam ar kitam mažyliui, atsakyti sunku. Miego procesą tyrusieji pastebėjo, kad dažniau miegas sutrinka turintiems neurologinio pobūdžio sutrikimų, sergantiems, daiginantiems dantukus,  neišnešiotukams arba dvynukams, nors tai tikrai ne taisyklė.

Vis dėlto miego mažyliui turi pakakti – nuo to priklauso vaiko raida, sveikata. Kūdikis turi išmiegoti visas miego ciklo fazes – ir lėtąją (kietąją), ir aktyviają. Naudingiausias mažyliui yra lėtasis miegas, kurio metu išsiskiria augimo hormonas. Aktyvaus miego metu (kuomet kūdikis gali šypsotis, raukyti kaktytę, krūpčioti, leisti garsus ir net atsimerkti) reguliuojami nervų sistemos ryšiai, vystosi pažinimo funkcijos. Todėl miegančio mažylio nereikia liesti, kalbinti – tegul išmiega visą ciklą nuo snaudulio iki visiško pabudimo.

Dieną miega, naktį žaidžia

Kartais vaikai, atrodytų, nei iš šio, nei iš to, žiūrėk, ima ir sumaišo dieną su naktimi. Ir greičiausiai tai neįvyksta be priežasties. Perkratykite atmintį. Veikiausiai išlįs neseniai įvykusi tolima kelionė, kurios metu buvo daug važinėjama, o jūs džiaugėtės laimingi, kad kūdikis visiškai netrukdo keliauti – užsūpuotas nuolat riedančio automobilio vis miega ir miega.  Kliaujant mažyliai dažnai neturi pastovaus dienos režimo – tai, be abejo, grįžus “atsiperka” su kaupu. O jei dar buvo pasikeitusi laiko juosta… Dar viena galima priežastis – pasikeitusi gyvenamoji vieta ir dabar kūdikis nesijaučia toks saugus kaip anksčiau. Taip nutinka susirgus ir po ligos. Taigi vienos priežasties, kaip ir vieno recepto, kaip išsisukti iš šios situacijos, nėra. Bet pabandyti visada verta.

X Stenkitės sočiai pavalgydinti mažylį dieną (bet ne vakare, einant miegoti). Prieš naktį prikimštas pilvukas – ne menkesnė priežastis dažnai prabusti nei alkis.

X Naktį nežadinkite miegančio kūdikio, net jei atėjo laikas valgyti (tai kartais rekomenduojama mažo svorio naujagimiams, bet jei jūsiškis tokiems nepriklauso, neklausykite močiučių patarimų). Antraip mažyliui bus sunku susikurti savąjį miego režimą. Nepulkite maitinti naktį vaikui vos pravirkus – taip patys suformuosime refleksą valgyti naktį. Jei maitinate, darykite tai tyliai ir nejungdami šviesos (arba prie blankaus apšvietimo). Antraip vaikutis gali apsirikti ir pamanyti, kad jau metas keltis. Vos ėmus niurzgėti neskubėkite imti iš lovytės ant rankų, nešioti. Verčiau priėjus paglostyti nugarytę, pasėdėti prie lovytės. Patikrinkite, ar mažylis neišaugo rūbelių – kartais kūdikiai ima prabusti dėl šios paprastos varžančios priežasties…

X Dieną kuo daugiau bendraukite, dažniau pamankštinkite, pamasažuokite. Stenkitės, kad namai būtų šviesūs ir nė iš tolo neprimintų nakties meto. Net migdyti dieną galite neužtraukę užuolaidų.

X Labai svarbus tėvų supratimas apie dienos režimo svarbą, migdymo ypatumus. Dažnai nutinka, kad kūdikis miega, o tėvams reikia skubiai kur nors išvykti – tuomet mažylis žadinamas. Tai išbalansuoja mažylio miegą, jis sunkiau užminga, dažnai pabunda. Svarbu miego įpročius formuoti nuo gimimo ir jų nekeisti! Pvz., jei reikia skubiai išeiti vaikučiui miegant, paprašykite kito žmogaus atvykti arba patys likite namie. Išvykę atostogauti taip pat stenkitės nekeisti kūdikio dienos ir mitybos režimo. Derinkite savo poilsį prie mažylio arba vykite su žmogumi, kuris galėtų su juo pabūti.

Vyturiukai pelėdomis netaps?

O ką daryti, jei auginate “vyturiuką”, pabundantį su pirmaisiais saulės spinduliais, o jums ryte akys lipte limpa nuo miego? Greičiausiai sulauksite pasiūlymo pyplį vakare guldyti vėliau nei įprastai. Taip gali būti, kad mažyliui tiesiog reikia mažiau miego nei jo bendraamžiams, todėl jis išmiegojęs savo laiką ir pabunda. Ir guldyti vėliau būtų visai nebloga išeitis. Tik tokiu atveju reikėtų laikytis auksinės taisyklės – jei jau nusprendėte koreguoti vaiko režimą, tą darykite kas vakarą ir tik su labai nedidelėmis išimtimis. Ir nesiimkite pernelyg drastiškų priemonių – miego laiką keiskite pamažu, į norimą pusę “stumkite” tik po penkiolika minučių. Kuo daugiau turėsite kantrybės, tuo geriau seksis.

Na, o jei šis “triukas” nepadės, teliks susitaikyti. Jei auginate jau metinuką, galite iš vakaro į lovytę mažyliui įdėti jo mėgstamiausią žaisliuką, su kuriuo jis pabudęs bent truputį jūsų nežadindamas pažaistų.

Užmigti padės ritualai

Nėra geresnio būdo prisišaukti miegelį, kaip vakaro ritualai. Jie suteikia saugumo ir padeda atsipalaiduoti. Atlikti tyrimai parodė, kad tokiais atvejais vaikai ne tik greičiau užmiega, bet ir geriau miega. Visai nesvarbu, kokie bus jūsų migdymo ritualai, svarbu, kad jie kasvakar kartotųsi. Tiks paskaityti pasaką, paniūniuoti, pasimyluoti ar pasimėgauti šilta vonia (beje, vienus ji ramina, kitus – suaudrina, tad pastebėkite, kaip į maudynes reaguoja būtent jūsiškis). Ar ilgai turi trukti migdymo ritualas, priklauso nuo to, kaip greitai jūsų pipiras užmiega, tačiau pasak specialistų, ne ilgiau kaip pusvalandį – antraip jis praras savo paskirtį.

Trys “ne”, nepadedantys užmigti

Tėvai, bandydami užmerkti savo žiogeliui akeles, prisigalvoja įvairiausių gudrybių, kartais net nesusimąstydami, kad jos netinkamos.

1. Ne buteliukui lovytėje. Nežiūrint to, kad tai puiki migdymo priemonė. Mat tai pats tiesiausias kelias burnytėje apsigyventi dantukų ėduoniui.

2. Ne – linksmoms šėlionėms, nes įspūdžių gausa trukdo užmigti, o naktį gali prišaukti ir ne pačius gražiausius sapnus. Šėliones reikėtų baigti likus iki miegelio ne mažiau nei valandai.

3. Ne – pilnai lovai žaislų. Miegui skirta vieta neturi tapti žaidimų zona. Jei lovytėje jam reikia “mylimuko”, kuris suteikia saugumo, tegul toks žaisliukas ir gyvena lovoje. Nereikia su juo žaisti dieną, lai jis siejasi tik su miegeliu.

O gal kas nors blogai?

Dažniausia nemiegojimo priežastis – diegliukai (bet jie tik pačių mažiausių bėda) ir dygstantys dantukai. Norėdami įsitikinti – pamasažuokite dantenas. Jei verksmas aprimsta, tai tikriausiai ir bus priežastis. Jei nėra akivaizdžios slogos, dažnai tėvai nė nepagalvoja apie užsikimšusią nosytę, o tai gali nutikti ir dėl per sauso patalpos oro. Palašinkit į nosytę jūros vandens ar padrėkinkite patalpas. Nutinka, kad ašarų priežastis – vidinės ausies uždegimas, kurį, jei nėra temperatūros, sunku įtarti esant. Jei neramumai naktį kartojasi, negydykite patys, o kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/naktibaldu-migdymo-menas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.