- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Mokslininkų paneigti mitai apie maistą vis tiek gajūs

Autorius: veidas.lt | 2013 01 09 @ 12:00 | Sveikata | No Comments

maxima_OG (8)

Ne vieną visuomenėje įsitvirtinusį mitą apie maisto produktus mokslininkai yra paneigę dar prieš kelis dešimtmečius, tačiau vos ne kasmet jie apipinami naujais mistiniais teiginiais. Kam naudinga skleisti nieko bendro su mokslinėmis išvadomis neturinčius mitus apie maistą?

Labiausiai iškraipyti objektyvius mokslinius tyrimus arba remtis seniai paneigtomis išvadomis suinteresuoti maisto produktų gamintojai ir prekybininkai. Vienu tokių jokiais moksliniais įrodymais nepagrįstų teiginių, kad mineralinis vanduo gali padėti išspręsti nemažai sveikatos problemų, jau ne vieną dešimtmetį naudojasi Lietuvos mineralinio vandens gamintojai.
VUL Vaikų ligoninės docentas gastroenterologas Vaidotas Urbonas, domėjęsis mineralinio vandens poveikio sveikatai studijomis, teigia, kad vanduo, gaunamas iš Lietuvos gręžinių, nėra rimtai tirtas. Tad nesama ir jokių įrodymų, kad toks vanduo naudingas sveikatai. „Mineralinio vandens gamintojai naudojasi dar sovietiniais metais mėgėjiškai atliktu tyrimu, kai buvo tiriami vos keliolika žmonių ir paskelbta, neva mineralinis vanduo gerina sveikatą. Tačiau objektyviais tyrimais nėra įrodyta, kad mineraliniai vandenys padeda. Daugelis jų yra praturtinti tik natriu, o tai tas pats, kas į paprastą vandenį priberti druskos“, – pabrėžia V.Urbonas.
Mitybos specialistų vertinimu, pernelyg liaupsinamas ir alyvuogių aliejus. Tai, kad jis išskiriamas iš visų aliejaus rūšių kaip naudingiausias – tik rinkodaros gudrybė. Mat iš tiesų vertingiausias – linų sėmenų aliejus, turintis daugiausiai omega-3 riebalų rūgščių.
V.Urbonas pastebi, kad žmones klaidina ne tik maisto pramonės atstovai, kurdami įvairius mitus apie produktų naudą sveikatai, bet neretai ir gydytojai, nesidomėdami vienų ar kitų teiginių moksliniu pagrįstumu, prisideda prie jų įtvirtinimo. „Prieš penkiasdešimt metų buvo paskleistas teiginys, kad vitaminas C stiprina imunitetą. Greitai jis buvo paneigtas, ir dabar žinoma, kad nuo peršalimo ligų šis vitaminas nė kiek nepadeda, tik atveria stemplėje žaizdas, tačiau net šeimos gydytojai iš nežinojimo rekomenduoja juo stiprinti sveikatą“, – apgailestauja gastroenterologas.

Gąsdinimai, kad kiaušiniai, kava, pienas kenkia, – nepagrįsti

Beje, nemažai šeimos gydytojų vis dar gąsdina ir kiaušiniais, neva didinančiais cholesterolio kiekį kraujyje, nors šis mitas buvo paneigtas jau prieš trisdešimt metų. Pasak V.Urbono, kiaušinių valgyti, kiek telpa, galima net sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, nes ne vienas mokslinis tyrimas patvirtino, kad šis produktas cholesterolio nedidina.
Dietologė Žana Antonova pabrėžia, kad be reikalo prie kenksmingų produktų priskiriama ir kava. Nors kofeinas ir stimuliuoja centrinę nervų sistemą, tačiau du trys puodeliai per dieną neigiamai neveikia. Atvirkščiai, saikingai geriama kava (jeigu nekankina nerimo priepuoliai, viduriavimas, negraužia rėmuo) gerina kepenų funkciją, smegenų veiklą. Kavoje yra daug antioksidantų, padedančių organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais ir taip apsaugančiais nuo onkologinių ligų.
Dideliu antioksidantų kiekiu išsiskiria ir žalioji arbata. Pasak VU Visuomenės sveikatos instituto vadovo prof. Rimanto Stuko, tai patvirtina moksliniai tyrimai, todėl po puodelį žaliosios arbatos reikėtų išgerti kasdien. Ir nesibaiminti įvairių pseudoekspertų bei homeopatijos šalininkų kalbų, kad nuo sąlyčio su karštu vandeniu žaliojoje arbatoje susidaro taninų rūgštis, kuri neigiamai veikia skrandžio gleivinę ir dėl to galima susirgti skrandžio ligomis, pavyzdžiui, opa.
Natūraliosios medicinos atstovai bei homeopatai skleidžia mitus ir apie pieną bei jo produktus. Tikinama, kad pienas ne papildo organizmą kalciu, kaip nurodo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), o neva atvirkščiai, jį išplauna, todėl skatina osteoporozę. Be to, baltymams virškinti organizmas turi pagaminti labai daug rūgšties, o ši kenkia inkstams. Nemažai žmonių įtiki, kad nustojus gerti pieną ir valgyti jo produktus gali praeiti lėtinės slogos, alerginiai bėrimai, net sąnarių skausmai. „Maždaug 30 proc. lietuvių netoleruoja piene esančios laktozės, o kiti turėtų kasdien valgyti pieno produktų, nes šie yra vienas pagrindinių kalcio šaltinių. Aš remiuosi PSO rekomendacijomis, kurios pagrįstos tyrimais“, – dėsto R.Stukas.
Ir priduria, kad nemaža dalis visuomenės patiki su mokslu nieko bendro neturinčiais teiginiais, nes jie dažniausiai pateikiami kartu su kitais moksliniais įrodymais. Tad žmogui itin sudėtinga atsirinkti, kur rimtų mokslinių tyrimų išvados, o kas tik ištraukta iš konteksto.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-3-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/mokslininku-paneigti-mitai-apie-maista-vis-tiek-gajus

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.