- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

“Microsoft”: 90 proc. naujų paslaugų susijusios su debesų kompiuterija

Autorius: veidas.lt | 2011 01 09 @ 11:42 | "Veido" interviu | No Comments

Informacinės technologijos – viena sparčiausiai kintančių mūsų gyvenimo sričių. Todėl spėti, kokie įrenginiai, programiniai sprendimai ir technologijos bus populiariausi ateityje, ganėtinai sunku. Bet – įmanoma. Vienas iš būdų – patyrinėti didžiųjų IT kompanijų investicijų į tyrimus ir technologijų plėtrą planus. Apie vienos stambiausių pasaulyje informacinių technologijų kompanijos “Microsoft” ateities planus išskirtiniame interviu žurnalui PROGNOZĖS papasakoja Donas Granthamas, bendrovės prezidentas Vidurio ir Rytų Europai.

PROGNOZĖS: Jūs prižiūrite “Microsoft” operacijas 26 padaliniuose, kurie veikia 32 šalyse. Kuo panašios ir kuo skiriasi Vidurio ir Rytų Europos šalys viena nuo kitos?
D.G.: Minėtų rinkų klientai turi daug bendrų bruožų, nesvarbu, kokio dydžio šalis. Tačiau yra ir skirtumų. Vienas didžiausių – tai pasirengimas pritaikyti informacines technologijas. Šia prasme Europos Sąjungos šalys naujokės dažnai būna pažengusios gerokai toliau, palyginti su  brandesnėmis rinkomis. Pavyzdžiui, kai prieš savaitę kalbėjomės su Estijos ministru pirmininku, jis minėjo, jog tikisi, kad per būsimus šalies parlamento rinkimus 25 proc. gyventojų balsuos naudodamiesi mobiliaisiais telefonais ir elektroniniu paraštu. Kitas įdomus faktas yra plačiajuosčio interneto skverbtis. Ji ypač aukšta šalyse, kuriose sparčiai vystosi ekonomika. Tokių šalių visuomenės tam tikra prasme lenkia natūralų technologijų progresą. Jei jos dabar ir neturi plačiajuosčio interneto, ateityje gali iš karto pereiti prie 3G.

PROGNOZĖS: Kokias matote IT tendencijas Vidurio ir Rytų Europoje?
D.G.: Iš tiesų tokias pat, kaip ir visame pasaulyje. Yra du IT varikliai. Pirma, mūsų klientai ir jų partneriai daug dėmesio skiria tam, kaip išgauti kuo daugiau naudos iš IT. Tai produktyvumo žaidimas – kaip gauti daugiau, įdedant mažiau. Šis industrijos evoliucijos fenomenas prasidėjo prieš 25–30 metų. Antras variklis – bendrovių konkurencinė kova ir technologijų panaudojimas šioje kovoje.
Abi tendencijos nėra naujos. Nauja yra inovacijos šiose srityse. Tokios naujos technologijos, kaip debesų kompiuterija, paveiks visus vartotojus ir padės verslui tapti produktyvesniam ir konkurencingesniam, sukurs naujų technologijų panaudojimo namie, biure ar kelyje būdų.
IT plėtra Vidurio ir Rytų Europos šalyse yra svarbus ne tik dėl bendro gyvenimo lygio pagerėjimo padidėjus skaitmeniniam raštingumui ir bendravimo erdvei. Šis procesas veikia ir kaip naujų darbo vietų kūrimo ir verslo vystymo katalizatorius.

PROGNOZĖS: Kaip “Microsoft” sieks sėkmės debesų kompiuterijos srityje?
D.G.: Pirma, visi mūsų šiandieniniai pagrindiniai produktai jau yra siūlomi kaip paslauga. Biuro programų paketas “Office 365″, klientų valdymo sistema “Dynamics CRM Online” – šiuos produktus jūs galite įdiegti vietos tinkle arba naudoti kaip paslaugą, prisijungę prie debesies. Ir tai yra didelis žingsnis į priekį. Mes tikime, kad “Microsoft” tai suteikė didelį konkurencinį pranašumą.
Nors debesų kompiuterija yra vyraujanti tema pastaruosius keletą metų, “Microsoft” siūlo keletą didžiausių ir patikimiausių pasaulyje debesijos paslaugų jau beveik 15 metų. Planetoje gyvena apie 6,5 mlrd. žmonių. Milijardas gyventojų reguliariai naudojasi IT ir vartoja internetą. Iš jų 500 mln. turi “Microsoft Hotmail” paskyras (“Hotmail” – nemokamo pašto paslauga, – red.). Šiandien turime visą virtinę produktų, – jie  patikrinti, pritaikomi skirtingais masteliais ir patikimi.
Mes investavome 9,5 mlrd. JAV dolerių į tyrimus ir plėtrą. 70 proc. šių lėšų skirta su debesų kompiuterija susijusiems produktams ir paslaugoms. Netrukus jiems skirsime 90 proc. savo investicijų. Tikimės, kad tai sukurs naujų galimybių mūsų klientams ir partneriams.

PROGNOZĖS: Kokius naujos kartos produktus “Microsoft” pristatys artimiausiu metu?
D.G.: Mes ką tik išleidome bandomąją “Internet Explorer 9″, ypač greitos ir efektyvios naršyklės, versiją. Taip pat neseniai pristatėme telefonams skirtą operacijų sistemą “Windows Phone 7″ – labai įdomų produktą. Ką tik išleidome žaidimų konsolėms “Xbox” skirtą “Kinect” technologiją, kuri iš esmės keičia namų pramogas. Pradinis “Kinect” pardavimas pranoko visus lūkesčius. Tai labai sėkmingas produktas.
Įmonėms ir valstybinėms įstaigoms siūlome galimybę visus dabar naudojamus produktus perkelti į debesį. Ateityje mes pakeisime kontraktus taip, kad klientai galėtų migruoti be papildomų išlaidų.
Debesų kompiuterija suteikia galimybę sukurti gerokai efektyvesnį organizacijos valdymą. Nesvarbu, ar galutinis vartotojas naudojasi paslaugomis asmeniniame kompiuteryje su įdiegtomis programomis naršyklėje ar telefone, jis visuomet jas gaus tos pačios kokybės. Tokio organizacijos lygio bus diduma mūsų naujų produktų, kuriuos pristatysime rinkai.

PROGNOZĖS: Ar tiesa, kad “Microsoft” debesų projektai neskirti smulkiajam verslui?
D.G.: Ne, tai netiesa. Debesis suteikia fantastiškų IT panaudojimo galimybių, kurios paverčia verslą kur kas produktyvesniu nei šis buvo anksčiau. Mes siūlome visą produktų spektrą: “Office 365″, CRM produktus, “Microsoft Unified Communications” su IP telefonija ir vaizdo konferencijomis, “Sharepoint” dokumentų valdymo ir bendrinimo sistemą.

PROGNOZĖS: Kaip manote, ar debesų kompiuterija sumažins piratavimo lygį?
D.G.: Manau, ji turės teigiamos įtakos Vidurio ir Rytų Europos rinkoms visame pasaulyje. Valstybės, kuriose aukštas piratavimo lygis, netenka daug biudžeto pajamų, kurias surinktų iš mokesčių už programinės įrangos pardavimą. Debesijos paslaugos padės ištaisyti šią padėtį, nors jos sukurtos ne tam.

PROGNOZĖS: Kaip “Microsoft” padeda savo klientams Vidurio ir Rytų Europoje atsigauti po krizės?
D.G.: Nėra abejonių, kad sudėtinga ekonominė padėtis pateikė nemenkų iššūkių visų rūšių verslui kiekvienoje industrijos šakoje, bet mes matome optimistines globalios ekonomikos ilgalaikes perspektyvas. Ir toliau technologijos tobulės, produktyvumas didės, o naujos inovacijos kurs vis naujas galimybes verslui. IDC tyrimo “Aid to Recovery” duomenimis, iki 2013 m. išlaidos informacinėms technologijoms Vidurio ir Rytų Europoje didės vidutiniškai 5,8 proc. per metus.
Vidurio ir Rytų Europos šalyse “Microsoft” įgyvendina daugybę programų, mažinančių nedarbą, skatinančių socialines ir mokesčių reformas, remiančių e-vyriausybės paslaugas, švietimo sistemą. Mes turime kelias bendrovėms skirtas programas. Naujai besikuriančioms informacinių technologijų kompanijoms skirta programa “BizSpark”, suteikianti galimybę už simbolinį mokestį naudotis reikalinga “Microsoft” programine įranga. Taip pat populiari studentams ir akademinėms institucijoms skirta “DreamSpark” programa, kuri suteikia universitetams ir jų auklėtiniams nemokamą prieigą prie mūsų produktų.

PROGNOZĖS: Europoje “Microsoft” daug investuoja į IT tyrimų centrus ir žmones. Kodėl IT įgūdžiai tokie svarbūs esant dabartiniam ekonomikos klimatui?
D.G.: Tai išplaukia iš mano pirmiau minėto visuomenės pasirengimo įsisavinti IT. Prieš kelis mėnesius Europoje atliktas tyrimas, kurio metu apklausti keli tūkstančiai įmonių vadovų, parodė, kad po penkerių metų tik 10 proc. darbo vietų nereikalaus jokių IT žinių. Tad investuoti į technologijų mokymą, investuoti į įvaldžiusių IT ir turinčių šios srities žinių darbuotojų kompetenciją yra labai svarbu kiekvienos šalies vyriausybei ne tik Vidurio ir Rytų Europoje ar konkrečiai Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tad išmanyti technologijas būtina siekiant sėkmingos karjeros ne tik IT sektoriuje, bet ir bet kurioje kitoje srityje.

PROGNOZĖS: Kokį įsivaizduojate tipinį namų ir verslo kompiuterio vartotoją ateityje?
D.G.: Šių dienų bendravimo technologija yra telefonas. Ar po penkerių metų vartotojai naudosis telefonu ar kažkuo panašiu į telefoną, kišeniniu kompiuteriu ar planšete? Gali būti, kad visais šiais įrenginiais. Ar jie turės ryšį su verslo portalu, kuriame bus jūsų elektroninis paštas, CRM sistema, dokumentų valdymo sistema? Gali būti. Įdomu spėlioti, kokie bus ateities įrenginiai, bet jų kaita neišvengiama. Čia tik laikas parodys, kaip greitai jie evoliucionuos ir kaip paplis skirtingose rinkose. Ar jie greičiau plis brandžiose, ar mažiau subrendusiose rinkose? Čia gali būti įvairių variantų. Kaip greitai šalys, kurių gyventojai šiuo metu nenaudoja IT ir neprisijungę, išeis į internetą? Tai atviras klausimas, bet kai kurios šals prisijungs greičiau nei kitos. Ir kokie įrenginiai tam bus panaudoti? Beveik nėra jokių abejonių, kad tai bus kokios nors rūšies kišeninis įrenginys. Ar jis turės laidą kitame gale? Esu tikras, kad ne. Ar jis jungsis prie duomenų centro, kuris bus kažkur debesyje? Manau, kad taip.
Kas yra “Debesų kompiuterija”
Tai techninės, programinės įrangos ir paslaugų visuma, teikiama internetu. Tam naudojami vietiniai ar nutolę duomenų centrai. Galutiniam vartotojui pakanka surinkti naršyklėje interneto adresą, ir jau gali naudotis pačia sudėtingiausia paslauga ar programa. Tam nereikia diegti jokių programų savo kompiuteryje ar pirkti techninę įrangą. Pakanka turėti spartų internetinį ryšį, kuris jau tapo įprastas Lietuvoje. Debesų kompiuterijos pavyzdžiai: el. p. dėžutės “Hotmail” (nuotr.), “Gmail”, dokumentų tvarkymo sistema “Google Docs”, nemokama duomenų saugykla “Windows Live SkyDrive”. Daugelis IT paslaugų industrijos atstovų pabrėžia, kad debesų kompiuterijos potencialas ir poreikis yra didžiuliai. Rinkos tyrimų kompanijos “Gartner” duomenimis, 2009 m. pelnas iš debesų paslaugų siekė 16 mlrd. JAV dolerių, o 2014 m. veikiausiai padidės iki 55,5 mlrd.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/microsoft-90-proc-nauju-paslaugu-susijusios-su-debesu-kompiuterija

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.