- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Menininkai vilniečiams siūlys tapti kino žvaigždėmis

Autorius: veidas.lt | 2011 10 08 @ 12:00 | Teatras | No Comments


Šią savaitę tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ sostinės publikai rodys trijų užsienio trupių spektaklius.

Nebe pirmą kartą svarbiausi festivalio spektakliai į Vilnių keliauja iš Vengrijos ir Italijos. Vengriją mūsų teatro festivaliuose iki šiol dažniausiai reprezentuodavo režisieriaus Arpado Schillingo griežta ranka valdoma uždara aktorių bendruomenė „Kretakor“, ne kartą stebinusi aktualiais ir nestandartiniais sprendimais. Nesvarbu, ar žiūrėdavome iš pačios trupės kurtų realistinių etiudų sudėliotą spektaklį, ar Antono Čechovo „Žuvėdros“ interpretaciją, „Kretakor“ lietuvių žiūrovams sugebėdavo pristatyti Vengriją kaip aukštos teatrinės kultūros šalį.
Šįkart festivalyje viešės kita įdomi jauna vengrų trupė „HOPPart“, kurios spektaklis „Koriolanas“ tėvynėje ką tik pripažintas geriausiu praėjusio sezono pastatymu. Būtent šį režisieriaus Csabos Polgaro darbą, kurios pagrindu tapo Williamo Shakespeare’o tragedija, pirmadienį ir matysime Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.
„Nors veiksmas vyksta Romoje, tai galėtų būti ir Budapeštas arba Vilnius. Elementarus pavyzdys: nuskurdusioje, badaujančioje šalyje visus turtus sukaupia maža elito grupuotė. Liaudis reikalauja, kad turtuoliai maisto perteklių atiduotų tiems, kuriems jo trūksta. Bet kodėl aš turėčiau jiems duoti valgyt, jei jie nedirba? Juk taip žmonės pripras viską gauti šiaip, be pastangų. Kita vertus, jie negali dirbti, nes miršta badu“, – apie uždarą socialinių konfliktų ratą, itin aštriai jaučiamą kapitalizmo keliu pasukusioje Rytų Europoje, svarsto Cs.Polgaras.
Spektaklio veikėjas Koriolanas yra pusėtinai subrendęs vyras, juntantis jo gyvenimą tvarkančios motinos įtaką. Todėl jam pasirodo neįmanoma paklusti demokratijai ir atstumti šeimoje paveldėtus aristokratiškus įpročius. „Bet kas yra ta demokratija? Kažkas, ką mes, vengrai, karštligiškai vaikomės pastaruosius du dešimtmečius. Mes kaip kokie Jehovos liudytojai laukiame draugiško liūto ir avinėlio apsikabinimo. Ir tuo pat metu bendrijos susirinkime nesugebame pasiekti susitarimo dėl prakiurusio namo stogo remonto. Mums reikia tokių koriolanų, kurie už mus padaro juodus darbus ir kurių galime atsikratyti, kai mums jų nebereikia“, – sako režisierius.

Disidentų tragedijos
Italijoje, kaip žinome, lietuvių teatras garbstomas labiau nei pačioje Lietuvoje. Nenuostabu, kad ir „Sirenose“ italų spektaklių regime kone kasmet. Ne visuomet tai būna toks didingas reginys kaip Romeo Castellucci pastatymai, tačiau italų teatras Lietuvoje turi išsikovojęs neblogą reputaciją. Šįmet ją bandys palaikyti jauna trupė „Muta Imago“, vadinanti save meninių tyrimų projektu. Jos idėjiniai lyderiai – režisierė Claudia Sorace ir dramaturgas, garso dizaineris Riccardo Fazi.
Spektaklis „Displace“ („Išvietinimas“) sumanytas kaip trilogija. Italijoje neseniai įvyko antrosios trilogijos dalies premjera, o šįkart festivalyje matysime pirmąją „Displace“ dalį „Raudonasis įtūžis“. Ji – apie savidestrukcinę Vakarų civilizacijos prigimtį, apie migrantų ir disidentų patirtį, apie vieno tėvynės netekusio žmogaus tragediją, atspindinčią visos tautos likimą. Ir apie tai, kad praradus viską, kas ligi šiol žmogaus turėta, kyla didžiulis noras keršyti.

Spektaklį kurs gatvėse
Trečioji atvykstanti festivalio trupė – performansais garsėjantis Notingamo ir Berlyno menininkų junginys „Gob Squad“. Jų pasirodymą „Super Night Shot“ sudaro keturiuose ekranuose rodoma videomedžiaga, nufilmuota spektaklio miesto gatvėse valandą iki publikos atvykimo. Vaizdo įrašas, kurį keturiomis kameromis užfiksuoja keturi atlikėjai, nekarpomas ir neredaguojamas. Taigi galutinis reginio rezultatas itin priklausys nuo atsitiktinai Vilniuje tą vakarą sutiktų žmonių reakcijų.
Projektas „Super Night Shot“ gyvuoja jau aštuonerius metus ir viešėjo daugelyje pasaulio miestų: Berlyne, Sidnėjuje, San Paule, Helsinkyje, Liublianoje, Milane, Vienoje, Kvebeke, Londone. „Gob Squad“ pasirodymuose „namų gamybos“ magija gretinama su kasdienybės banalumu, užtat teatras čia peržengia scenos ribas ir susiduria su tikruoju pasauliu.

„Sirenų“ svečių spektaklių programa
Spalio 3 d. 19 val. Nacionaliniame dramos teatre – „Koriolanas“. Trupė „HOPPart“ (Vengrija)
Spalio 5 d. 19 val. Menų spaustuvėje – „Displace #1 Raudonasis įtūžis“. Trupė „Muta Imago“ (Italija)
Spalio 7, 8 d. 20 val. Menų spautuvėje – „Super Night Shot“. Trupė „Gob Squad“ (Vokietija, Didžioji Britanija)

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/menininkai-vilnieciams-siulys-tapti-kino-zvaigzdemis

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.