- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Malaizijos lėktuvas numuštas rusiška raketa „Buk“

Autorius: veidas.lt | 2015 10 18 @ 08:54 | Užsienis | 2 Comments

Scapnix

Spalio 13 d. Nyderlandų saugumo taryba paskelbė išvadas dėl Malaizijos oro linijų MH17 reiso lėktuvo, kuris 2014 m. liepos 17 d. sudužo virš Ukrainos.

Vargu ar 298 keleiviai, kurie visi žuvo, suvokė, kad lėktuvo maršrutas driekėsi virš Donecko srities, kur vyko Ukrainos armijos ir Rusijos palaikomų Donbaso separatistų kovos.

Antradienį paskelbtose Nyderlandų saugumo tarybos išvadose teigiama, kad lėktuvas  „Boeing 777“ numuštas raketa žemė-oras, paleista iš rusiško įrenginio „Buk“. Nurodyta, kad tai raketa 9M38M1 su sprogstamąja galvute 9N314M. Tokią ginkluotę turi ir Rusijos, ir Ukrainos armijos.

Tyrimas nenurodo, kas yra atsakingas už raketos paleidimą. Į tai po kelių mėnesių atsakys Nyderlandų kriminaliniai tyrėjai. Tačiau savaip parodyta į Ukrainą. Pasak Saugumo tarybos ekspertų, karo aplinkybėmis reikėjo uždrausti skrydžius virš pavojingos zonos, o katastrofos dieną ją perskrido apie 160 lėktuvų.

Savaitė prieš Saugumo tarybos pranešimą savo išvadas paskelbė neoficiali ekspertų ir žurnalistų grupė „Bellingcat“. Jos teigimu, paleidimo įrenginys „Buk“, kuris buvo atgabentas į separatistų kontroliuojamą Ukrainos teritoriją, kažkada priklausė Rusijos 53-iajai zenitinių raketų brigadai, dislokuotai Kursko mieste. „Bellingcat“ pranešime įvardyti keturi vairuotojai, kurie galbūt atgabeno „Buk“ į Ukrainą, pateiktos jų fotografijos.

Rusijos koncernas „Almaz-Antei“, gaminantis priešlėktuvinius ginklus, spalio 13 d. irgi paskelbė savo išvadas. Nenuostabu, kad jos visiškai priešingos tam, ką pareiškė Nyderlandų saugumo taryba. „Almaz-Antei“ ekspertai teigia, kad „Boeing 777“ numušusi raketa paleista iš Ukrainos kontroliuojamos teritorijos. Neva panaudota raketa 9М38, kurios gamyba nutraukta 1986 m. Esą nuo 2011 m. Rusijos armijoje ją uždrausta naudoti. „Almaz-Antei“ teigia išleidęs tyrimams 10 mln. rublių. Tačiau Rusijos ekspertų reputacija tokia prasta, kad vargu ar į šias išvadas bus pažvelgta rimtai.

Dėl Rusijos veto Jungtinėse Tautose Nyderlandai atsisakė plano įsteigti tarptautinį tribunolą lėktuvo žūčiai ištirti. Tačiau svarstoma apie kitas galimybes: tirti bylą Tarptautiniame baudžiamajame teisme arba įkurti kelių šalių ypatingąjį teismą.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/malaizijos-lektuvas-numustas-rusiska-raketa-%e2%80%9ebuk%e2%80%9c

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.