- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

“LitPol” ir “NordBalt”: ką reikia žinoti?

Autorius: veidas.lt | 2015 12 14 @ 13:11 | Lietuva | No Comments

BFL / A.Ufarto nuotr.

Pirmadienį vykstantis oficialus Lietuvos elektros energijos jungčių su Švedija ir Lenkija („NordBalt“ ir „LitPol“) atidarymas vadinamas reikšmingiausiu pasiekimu energetikoje. Kodėl? Nes abi jungtys mažina Lietuvos energetinę priklausomybę nuo Rusijos ir integruoja į Vakarų energetikos sistemas. Keli faktai:

URM pieš.

“LitPol” jungtis:

1. Tai 500 MW  ir 163 km ilgio elektros jungtis, kuri pirmą kartą istorijoje sujungia Lietuvos bei Lenkijos elektros sistemas. Tai sudaro sąlygas elektrai tekėti iš Vakarų į Baltijos šalis, ir atvirkščiai.

2. Projektas pradėtas įgyvendinti 2008 m. Jį įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir PSE.

3. Projekto kaina – 560 mln. eurų. Lenkija investavo 430 mln. eurų, pusę šios sumos padengė Europos Sąjunga. Lietuva investavo 130 mln. eurų, ES kompansuos 31 mln. eurų.

4. Jungtis turėtų veikti apie 50 metų.

URM pieš.

“NordBalt” jungtis:

1. Elektros kabelis „NordBalt“ tarp Lietuvos ir Švedijos yra viena ilgiausių povandeninių jungčių pasaulyje ir siekia 453 km.

2. Projektas pradėtas įgyvendinti 2013 m. Jį įgyvendino Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir „Svenska kraftnät“.

3. 700 MW jungties kaina yra 550 mln. eurų. 131 mln. eurų padengė ES, likusią kaštų dalį pasidalino Lietuva ir Švedija.

4. Energetikos ministras Rokas Masiulis teigia, kad net keturis kartus rusų kariniai laivai trukdė „NordBalt“ statybai. Mat „NordBalt“ Lietuvoje turėtų atpiginti elektrą ir, kaip “LitPol”, suteikti geopolitinę apsaugą.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/litpollink-ir-nordbalt-ka-reikia-zinoti

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.