- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Lietuvos premjeras pasveikino Rusijos “bandymą sąžiningai pažiūrėti į savo istoriją ir sąžinę”

Autorius: veidas.lt | 2011 03 24 @ 18:05 | Aktualijos | No Comments

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius ketvirtadienį pasveikino Rusijos autoritetingos tarybos siūlymą pripažinti Sovietų Sąjungos atsakomybę už totalitarinio režimo nusikaltimus, pavadinęs jį “bandymu sąžiningai pažiūrėti į savo istoriją ir sąžinę”.

“Sveikintinas šis bandymas sąžiningai pažiūrėti į savo istoriją ir savo sąžinę, į savo istorinę atsakomybę. Rusija pradeda suprasti, kokią tragediją jie patys pergyveno”, – pareiškė A.Kubilius, kurio komentarą BNS perdavė jo atstovė spaudai.

Lietuvos Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad “tiesa apie savo kančią yra ir tiesa apie kitus, kurie nuo to kentėjo”.

“Rusijai teks nueiti dar ilgą kelią, bet siekis užbaigti savo “pilietinį karą” su istorija yra vertas pagarbos”, – sakė A.Kubilius.

Tai jis pareiškė komentuodamas pasirodžiusią žinią, kad Žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės vystymo taryba prie Rusijos prezidentūros pasiūlė pripažinti Sovietų Sąjungos atsakomybę už totalitarinio režimo nusikaltimus.

Kaip praneša Rusijos naujienų portalas regnum.ru, tokius pasiūlymus Rusijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui vasario 1 dieną taryba pateikė paskelbusi planą nacionalinės programos “Totalitarinio režimo aukų įamžinimo ir nacionalinio susitaikymo” kūrimui.

“Tik pražūtingo totalitarizmo pripažinimas gali tapti pagrindu šalies ir visuomenės pakilimui”, – rašoma pasiūlymuose, kurie pristatomi kaip pagrindas nacionalinės programos kūrimui.

Dokumente teigiama, jog vienu svarbiausių būdų įveikti tautos ir elito susvetimėjimą yra “pilnas rusiškosios 20 amžiaus tragedijos, aukų ir totalitarinio režimo, valdžiusio SSRS teritorijoje didžiąją dalį 20 amžiaus, pasekmių pripažinimas”.

Kaip rašoma portalo regnum.ru paskelbtuose pasiūlymuose, Rusijos visuomenei nesuvokus tragiškos šalies patirties 20-ame amžiuje, neįmanoma jos modernizacija.

“Istorinė patirtis parodo, jog modernizacija gali būti sėkminga tik tuo atveju, kai ir valstybės elitą, ir visuomenę vienys bendras pilietinės atsakomybės prieš istoriją jausmas”, – rašoma dokumente.

“O tas jausmas, atsakingo šalies šeimininko jausmas, leis gimti tiesai apie tai, ką mūsų tauta padarė pati su savimi 20 amžiuje. Tiesos apie praeitį slėpimas neleidžia atsirasti nacionalinei savigarbai, be kurios mes niekada nesukursime prielaidų tikrajam patriotizmui”, – sakoma pasiūlymuose.

Istoriniai klausimai, ypač atsakomybė už Sovietų Sąjungos įvykdytą okupaciją, lieka vieni iš svarbiausių dvišaliuose Lietuvos ir Rusijos santykiuose.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/lietuvos-premjeras-pasveikino-rusijos-bandyma-saziningai-paziureti-i-savo-istorija-ir-sazine

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.