- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Lietuvoje kvėpuoti galima

Autorius: veidas.lt | 2014 05 08 @ 12:00 | Ekologija | No Comments


Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija (PSO) apskaičiavo, kad 2012 m. kas aštuntas žmogus Žemėje mirė dėl priežasčių, susijusių su oro tarša. Tačiau Lietuva, kovodama su oro užterštumu, iš tiesų pasiekė neblogų rezultatų.

Oro užterštumas per metus pasaulyje pareikalavo 7 mln. gyvybių ir daugybės ne vienais metais sutrumpėjusių gyvenimų. Taigi daugiau nei dvi Lietuvos išmirė dėl to, kad oras, kuriuo kvėpuojame, kelia pavojų. Tendencijos taip pat nieko gero nežada.
Šių PSO skaičiavimų rezultatai daugiau nei dvigubai prastesni nei ankstesnieji, ir tai patvirtina, kad bent šiuo metu oro užterštumas yra didžiausia aplinkos nulemta sveikatos rizika. Aiškiai parodyta, kad oro tarša susijusi ne tik su kvėpavimo takų, bet ir su širdies, kraujagyslių ligomis bei vėžinių ląstelių formavimusi.
Didžiausias pavojus dėl oro taršos 2012 m. kilo Pietvakarių Azijos bei Ramiojo vandenyno regionuose. Juose užfiksuota net 2,6 mln. mirčių, siejamų su oro tarša.
Reikia pripažinti, kad Europa – palyginti “gaivi” vieta gyventi (2011 m. PSO duomenimis, 18 iš 20 labiausiai užterštų miestų yra Indijoje, Pakistane ir Irane). Vis dėlto istorijos apie tokią didelę taršą, kad vargiai galima išeiti laukan, tampa aktualios ne tik besivystančių valstybių didmiesčiams, bet ir Europai. Pavyzdžiui, prieš mėnesį Prancūzijos sostinėje Paryžiuje keletą dienų ore sveikatai žalingų dalelių buvo daugiau negu Pekine. Taigi, nepaisant Europos Sąjungos pastangų ir nuostatų mažinti oro taršą, padėtis Paryžiuje buvo blogiausia per porą dešimtmečių – oro taršos riba viršyta du kartus.
Didelė oro tarša visame pasaulyje laikoma nepakankamai išplėtotos politikos transporto, energetikos, pramonės sektoriuose padariniu. Išsprendus šias problemas būtų galima ne tik išgelbėti milijonus gyvybių, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje valstybėms sutaupyti daug pinigų, kuriuos tenka išleisti sveikatos apsaugai arba kurie dėl sveikatos sutrikimų apskritai nėra uždirbami ir sunešami į valstybių biudžetą.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 182014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt.
Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-18-2014-m

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/lietuvoje-kvepuoti-galima

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.