- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Lietuvoje gerinamos patentavimo sąlygos

Autorius: veidas.lt | 2013 10 09 @ 15:16 | Verslas | No Comments


Spalio 9 d. Vilniuje pasirašytas susitarimas dėl supaprastintų sąlygų Lietuvai naudotis Europos patentų tarnybos ištekliais tikrinant išradimų patentabilumą. Pasitikrinti, ar išradimas atitinka  visus keliamus patentabilumo kriterijus bus gerokai paprasčiau ir pigiau, todėl turėtų augti išradimų kokybė.

Intelektinės nuosavybės apsauga šiuo metu yra itin aktualus klausimas Europoje: maždaug 35 proc. ES darbo vietų priklauso nuo INT imlių sektorių.
Susitarimą pasirašė Europos patentų tarnybos (EPT) prezidentas Benua Batisteli (Benoît Battistelli) ir Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro (VPB) direktorius Rimvydas Naujokas Vilniuje vykusioje didžiausioje Baltijos šalyse tarptautinėje konferencijoje intelektinės nuosavybės apsaugos klausimais.
Anot VPB direktoriaus, šis bendradarbiavimas suteikia galimybę Lietuvos išradėjams pasitikrinti, ar jų išradimas dar nėra žinomas atitinkamos srities specialistams pasaulyje. Tai labai svarbus palengvinimas įmonėms, akademinėms ir tyrimų įstaigoms bei fiziniams asmenims, kurie siekia kurti ir patentuoti išradimus, kelti jų kokybę, plėsti savo veiklą kitose Europos valstybėse. Pasiekta, kad nuo kitų metų šios paslaugos kaina Lietuvos pareiškėjams būtų ženkliai mažesnė, papildomos nuolaidos bus taikomos ir tam tikrų kategorijų pareiškėjams, visų pirma, smulkaus ir vidutinio verslo įmonėms, universitetams.
B. Batisteli teigė, kad naujausi tyrimai rodo reikšmingą intelektinės nuosavybės indėlį į ekonomiką. Maždaug 39 proc. visos ekonominės veiklos (kurios vertė – maždaug 4,7 trilijonų eurų per metus) ES vykdoma INT imliuose sektoriuose. Naujai patentuojami išradimai yra svarbus ekonominis variklis, generuojantis naujas darbo vietas ir skatinantis ekonomikos augimą.
Šiuo metu Europa stengiasi žengti efektyvesnio ir centralizuoto išradimų patentavimo link. ES Taryba ir Parlamentas jau patvirtino vieningo Europos patento projektą. Likęs klausimas, kurį reikia išspręsti dabar – susitarimo dėl naujojo patentų teismo ratifikavimas. Ratifikavus šią sutartį 13 ES šalių, tarp jų ir Prancūzijoje, Vokietijoje bei Didžiojoje Britanijoje, europiečių EPT išduodami patentai automatiškai įsigalios 25 ES šalyse narėse, o vieningas patentų teismas garantuos, kad išradimų apsaugos užtikrinimas būtų pasiekiamas prieinama kaina. Lietuva yra skatinama ratifikuoti šią sutartį ir kaip ES Tarybai pirmininkaujanti valstybė paskatinti tai daryti kitas šalis.
„Efektyvią išradimų sklaidą ES iki šiol lėtindavo fragmentuota patentų sistema. Nepaisant EPT centralizuoto ir produktyvaus patentų teikimo proceso, kol kas išradėjams tenka įsitraukti į ilgas procedūras dėl patento įsigaliojimo keliose pasirinktose Europos šalyse. Jungtinių Valstijų ir Azijos regionai yra pranašesni dėl efektyviau integruotų patentų struktūrų jų vidaus rinkose. Todėl vieningos Europos patentų sistemos tobulinimas yra svarbus išlaikant Europos konkurencingumą. To siekia ir pagrindinė ES idėja: kliūčių panaikinimas siekiant vieningos rinkos, paremtos laisvu žmonių, prekių ir paslaugų judėjimu“, – teigė EPT prezidentas.
Spalio 8-9 dienomis vykusi konferencija „Intelektinės nuosavybės apsauga ES: iššūkiai, pavojai ir perspektyvos“ yra didžiausias intelektinės nuosavybės klausimams skirtas renginys Baltijos šalyse. Jo metu aptartos dabartinės intelektinės nuosavybės apsaugos aktualijos ir naujausios tendencijos, vieningos Europos patentų sistemos perspektyvos, diskutuota kaip efektyviai kovoti su pažeidimais. Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai proga skirtame renginyje taip pat dalyvavo Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) vadovas Fransis Gari (Francis Gurry) bei kiti aukščiausio rango su intelektinės nuosavybės apsauga dirbančių tarptautinių organizacijų atstovai.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/lietuvoje-gerinamos-patentavimo-salygos

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.