- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Lietuva pagal atliekų rūšiavimą Europoje – autsaiderė

Autorius: veidas.lt | 2011 03 08 @ 13:00 | Lietuva | 1 Comment

Nors šiukšlių rūšiavimo padėtis Lietuvoje pamažu gerėja, palyginti su kitomis Europos šalimis, esame visiški atsilikėliai. Remiantis atliekų apskaitos duomenimis, 2008 m. Lietuvoje surinkta ir perdirbta 6 proc. komunalinių atliekų srauto, 2010 m. – apie 11 proc. O Skandinavijos šalyse kasmet surenkama ir perdirbama apie 90 proc. komunalinių atliekų.

“VSA Vilnius” atstovės Jūratės Antanaitytės-Voldemarienės teigimu, aktyviam rūšiavimui labiausiai trukdo dar nuo sovietmečio daugiabučiuose išlikusios šachtų sistemos.

Druskininkai – kol kas vienintelis miestas, dar 2007 m. visiškai atsisakęs šachtų sistemos. Pasirinkta požeminė atliekų (ir buitinių, ir rūšiuojamų) surinkimo sistema “Molok” gerokai padidino surūšiuotų atliekų kiekį: 2007 m. buvo surinkta 6,3 t popieriaus, o 2010 m. – jau 92,4 t.

Kita problema, trukdanti sėkmingai rūšiuoti, yra žmonių nesugebėjimas tinkamai atrinkti šiukšles. “Pasitaiko, kai popieriaus konteineriuose randama padangų, teko net mašinos buferį traukti. Anksčiau gan dažnai pasitaikydavo, kad į šiuos konteinerius žmonės primesdavo panaudotų sauskelnių, tualetinio popieriaus”, – stebisi J.Voldemarienė.

Per 2006–2009 m. Aplinkos ministerija savivaldybėms nupirko 13 405 antrinių žaliavų surinkimo konteinerius. Šiais metais planuojama įsigyti dar 6,12 tūkst. Vis dėlto iki šiol niekaip nerandama būdų, kaip priversti lietuvius atsakingai rūšiuoti šiukšles.

“Viena efektyvesnių priemonių, skatinančių gyventojus rūšiuoti atliekas, galėtų būti diferencijuotos įmokos už rūšiuotų ir nerūšiuotų atliekų tvarkymą nustatymas. Taip pat, kaip rodo kai kurių Europos valstybių patirtis, galima ir kita priemonė – baudos už pareigos rūšiuoti atliekas nevykdymą ar rūšiavimą ne pagal nustatytas taisykles”, – sako Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė.

Tokia praktika sėkmingai taikoma ir Japonijoje. Ten, sistemingai nepaisant įspėjimų dėl netinkamai rūšiuojamų atliekų, gyventojams skiriamos piniginės baudos.

Priminsime, kad Lietuvoje 2009 m. susidarė per 1,2 mln. tonų komunalinių atliekų. Iš jų tik 184,7 tūkst. t buvo perdirbta.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/lietuva-pagal-atlieku-rusiavima-europoje-%e2%80%93-autsaidere

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.