- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Laisvės vagys – nusilpę raumenys

Autorius: veidas.lt | 2010 04 20 @ 14:43 | Sveikata | No Comments

Labai daug moterų kenčia dėl dubens organų nusileidimo. Kas antra iš gimdžiusių du ar daugiau kartų arba perkopusių penkiasdešimtmetį žino, kokie laukia nemalonumai. Šokiruojanti statistika? Šio sutrikimo priežastys – paveldimumas, nėštumas ir netinkamas gyvenimo būdas.

Bet kol bėdos neužklupo, galime sau padėti. Juk sakoma – gramas profilaktikos kainuoja toną sveikatos! O negalavimams pasireiškus atpažinkime simptomus, nesidrovėkime apie tai kalbėti ir kreiptis pagalbos.

Dėl dubens organų nusileidimo (iškritimo), medikų vadinamo prolapsu, atsiradę negalavimai išmuša iš įprasto gyvenimo vėžių. Jausmas, kad negali valdyti kūno, – baugina, pasekmės – vargina: nuolat nerimauji, bijai judėti, net stipriau nusijuokti… Jautiesi savo kūno įkaite ir jauti gėdą net prieš artimiausius žmones.

Be specialistų pagalbos čia neišsiversite. Tai būklė, kai kuris nors organas dubens srityje pasislenka iš įprastos padėties. Taip nutinka, kai susilpnėja arba per gimdymą išsitampo dubens organus laikantys raumenys. Vienos moterys jaučia švelnesnes pasekmes, o kitos, turinčios šią bėdą, deja, net negali gyventi normalaus gyvenimo. Kad apsisaugotumėte nuo tokių nemalonių staigmenų, reguliariai eikite tikrintis pas ginekologą. Gydytojas pastebės dubens organų nusileidimą, kurio nė neįtartumėte, esant jau pradinei stadijai.

Atpažinkite simptomus

Pasislinkus dubens organams, dažniausiai jaučiami šie simptomai:

  • Šlapinimosi sutrikimai. Jei pradėjote labai dažnai lakstyti į tualetą (labiausiai naktį), jei pasitaiko, kad šlapintis užsinorite labai netikėtai ir labai stipriai, jei šlapimo negalite sulaikyti (ypač čiaudėdama, kosėdama).
  • Tuštinimosi sutrikimai. Jei užkietėja viduriai, jaučiate skausmą tuštindamasi, nelaikote dujų, išmatų.
  • Dubens ir makšties tempimas. Kai apima jausmas, kad kažkas iš “ten” krinta, kai makštis tampa paburkusi, neapleidžia skausmo ir veržimo pojūtis, skauda nugaros apačią.
  • Šlapimo pūslės infekcijos. Kai infekcija nuolat kartojasi.
  • Gausios makšties išskyros. Kai vargina ne tik jų gausa, bet ir kraujavimas.
  • Skausmingi lytiniai santykiai. Kai sueities metu jaučiamas nuolatinis skausmas, dėl kurio moterys net ima vengti lytinio akto.

Jei susigriebėte, kad vargina kuris nors ar keli simptomai, kuo greičiau kreipkitės pagalbos į ginekologą, nes ilgiau laukiant be operacijos kažin ar pavyks išsisukti. Kai ši bėda už uodegos sugriebiama pačioje pradžioje – išsigydyti galima ir be fizinio gydytojų įsikišimo, t.y. be fiksatoriaus įdėjimo ir operacijos. Tereikia sureguliuoti kūno svorį, išsigydyti kosulį ir vidurių užkietėjimą keliančias ligas, daugiau judėti ir vengti cigarečių… Jei moteriai dar neprasidėjusi menopauzė, jai skiriama hormonų, mažinančių makšties gleivinės išsausėjimą bei suplonėjimą ir gerinančių raumenų tonusą. Be to, rekomenduojami ir profilaktiniai tarpvietės raumenis stiprinantys pratimai, vadinami Kegelio pratimais.

Kaip pačiai sau padėti

Yra paprastų, kiekvienai prieinamų būdų sumažinti diskomfortą ir pristabdyti (bet ne išgydyti) šį sutrikimą. Tai profilaktiniai patarimai, būtini ir tada, kai moteris nori tiesiog išsaugoti sveikatą.

  • Treniruokite dubens raumenis: Kegelio pratimas. Pirmomis dienomis šio pratimo mokykitės… tualete. Tik čia pavyks tinkamai nustatyti, ką reikia įtraukti ir atleisti. Sulaikykite šlapimą vidury šlapinimosi – turėtumėte pajausti, kaip dirba šlaplės ir išangės raumenys. Įsiminkite juos. Tada mėginkite juos įtempti ir nesišlapindama. Jei dirba pilvo ir sėdmenų raumenys – įtempiate ne tuos, kuriuos reikia. Mėginkite, kol atrasite būtent šlaplės ir išangės raumenų grupes. Kai pavyks, per dieną atlikite bent tris serijas po 10–15 kartų: įtempiate,  palaikote tris sekundes, atpalaiduojate, palaikote tris sekundes. Kuo dažniau kartosite, tuo geresni bus rezultatai – užkirsite kelią šlapimo nelaikymui.
  • Venkite vidurių užkietėjimo. Kai užkietėja viduriai, stanginantis slegiamos makšties sienelės ir dar labiau žalojami jungiamieji audiniai. Nepamirškite gerti pakankamai vandens. Paros norma suaugusiam žmogui – 8–10 stiklinių. Venkite alkoholio, kofeino, mažinančių skysčių kiekį organizme. Valgykite daug skaidulinio maisto – produktų iš neskaldytų grūdų, vaisių ir daržovių. Dienos skaidulų norma turėtų būti apie 20 g. Kasdien nusistatykite laiką, kada eisite tuštintis. Toks įprotis gali būti labai naudingas – tik neskubėkite. Jei užkietėjimas vis tiek nepraeina, pasitarusi su gydytojais ar vaistininkais įsigykite laisvinamųjų preparatų.
  • Sunkių daiktų kilnojimą palikite vyrams. Kai kalbama apie kūno svorį, jokia paslaptis, kad antsvoris didina riziką ir dėl dubens organų nusileidimo.

Jei nekreipsite dėmesio

Nuolat ne iki galo ištuštindama šlapimo pūslę dėl pertempimo galite pažeisti jos raumenis. O tai apsunkins šlapinimąsi. Be to, nusileidę dubens organai gali būti užspaudę ir palenkę takus, jungiančius šlapimo pūslę ir inkstus. Dėl to nesigydydama galite inkstus sunkiai pažeisti.
Bet kokiu atveju – nieko nedarydama sau nepadėsite. Bėgant laikui padėtis vis prastės. Nebūtinai pablogėjimas ištiks staiga, bet nesigydant liga progresuoja.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/laisves-vagys-%e2%80%93-nusilpe-raumenys

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.