- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

“Laisvės kelio” skulptūroje – simbolinė plytų mūrijimo ceremonija

Autorius: veidas.lt | 2010 08 23 @ 09:46 | Lietuva | No Comments

Minint 21-ąsias Baltijos kelio metines, statomoje “Laisvės kelio” skulptūroje Vilniuje pirmadienio vidurdienį rengiama simbolinė plytų mūrijimo ceremonija.

Plytas su Lietuvos, Latvijos ir Estijos trispalvėmis įmūrys Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, vienas iš Latvijos Tautos fronto įkūrėjų Dainis Ivansas ir Estijos Parlamento narys, Estijos – Lietuvos parlamentinės grupės pirmininkas Ennas Eesmaa (Enas Esma), pranešė renginio organizatoriai.

Vardines plytas įmūrys ir UNESCO atstovai, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

Bendrą visų šalių Baltijos kelio plytą įmūrys “Laisvės kelio” iniciatyvinės grupės nariai – Sąjūdžio talkininkė, viena iš Baltijos kelio organizatorių Angonita Rupšytė bei Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Algirdas Kaušpėdas.

Simbolinė plytų įmūrijimo ceremonija vyks prie Vilniaus pedagoginio universiteto žiedo Vilniuje.

Projektas “Laisvės kelias” sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo, ne kartą pratęstas ir plytų rezervacijos laikas.

Pradėjus akciją iš pradžių nuspręsta vardines plytas skulptūrai pardavinėti iki liepos 15-osios, tačiau atsiradus galimybei padidinti plytų gamybos pajėgumus, galimybė prisidėti prie skulptūros pratęsta iki liepos 28 dienos.

Vis dėlto, sulaukę žmonių laiškų ir skambučių su prašymais leisti įsigyti plytas rugpjūčio mėnesį, idėjos autoriai nusprendė pratęsti plytų rezervacijos laiką iki rugsėjo 1-osios arba kol bus pasiektas maksimalus galimas 20 tūkst. plytų skaičius. Šiuo metu gyventojai jau įsigijo daugiau nei 19 tūkst. plytų.

Galutinis skulptūros atidengimas planuojamas šį rudenį.

Skulptoriaus Tado Gutausko teigimu, planuojamai 60 metrų ilgio ir 3,4 metro aukščio skulptūrai iš viso reikėtų apie 20 tūkst. plytų. Jei gyventojai nupirktų visus 20 tūkst. plytų, turėtų būti surinkta 500-600 tūkst. litų, arba pusė idėjai įgyvendinti reikalingos sumos.

Vyriausybė, projektą įtraukusi į Lietuvos valstybės atkūrimo paminėjimo remtinų renginių planą, jį parėmė 70 tūkst. litų.

Kiekvieno asmens ar šeimos, prisidėjusios prie “Laisvės kelio”, vardas ir pavardė ar šeimos pavardė įspaudžiama plytoje. Plyta, kurioje bus įspaustas ją nusipirkusio asmens vardas, kainuoja 25 litus, tuo metu norintiesiems joje įamžinti savo šeimos vardą, ji kainuoja 50 litų.

Prie šio pilietinio projekto prisidėjo ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių gyventojai, daugiausia lietuvių tautybės. Simbolinių plytų pirkta Bolivijoje, Naujoje Zelandijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kanadoje, JAV.

Pirmadienį Lietuvoje minima Juodojo kaspino diena ir 21-osios Baltijos kelio metinės.

1939-aisiais rugpjūčio 23 dieną Sovietų Sąjunga ir Vokietija pasirašė vadinamąjį Molotovo-Ribbentropo paktą ir jo slaptuosius protokolus, kuriais neteisėtai pasidalino Europą. Paktas panaikino ir Baltijos šalių, taip pat ir Lietuvos, nepriklausomybę.

1989 metais, minėdami pakto pasirašymo metines, už rankų susikibę Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiai sudarė gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino. Baltijos kelyje dalyvavo apie 2 mln. žmonių.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/laisves-kelio-skulpturoje-simboline-plytu-murijimo-ceremonija

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.