- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai cigaretėms

Autorius: veidas.lt | 2011 05 07 @ 22:00 | Mokslas | No Comments

"Veido" archyvas

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido (TiO2), gali būti panaudotos mažinant žalingą cheminių junginių poveikį.

Daugybę metų tyrėjai galvoja, kaip į cigarečių filtrus įmaišyti įvairių nanomedžiagų – kol kas sėkmingiausiai bandymai pavyko su anglies nanovamzdeliais ir korytuoju silicio dioksidu. Vis dėlto šios medžiagos yra brangios, be to, nežinomas tikslus jų poveikis sveikatai.

Mingdengas Vei (Mingdeng Wei) iš Fužu universiteto kartu su kolegomis iš „Fujian Tobacco Industrial Corporation“ išsiaiškino, jog titano nanovamzdeliai ir nanolakšteliai gali būti panaudoti tabako dūmams filtruoti. Tyrimai parodė, jog šios medžiagos nanodariniai gerokai sumažina žalingą dūmų poveikį. Titano dioksido nanomedžiagas galima nesunkiai susintetinti, be to, ši procedūra yra ganėtinai nebrangi. Kadangi TiO2 šiuo metu pakankamai plačiai naudojamas kosmetikoje, preparatuose nuo saulės nudegimo ir netgi gaminant maistą, jo poveikis sveikatai yra nuodugniai ištirtas.

Mokslininkų komanda sukūrė ir titanato nanolakštelius, ir nanovamzdelius, kad galėtų palyginti jų poveikį, kuomet šie patalpinami cigarečių galiukuose. Naudodami tam tikrą rūkymo mašiną bei pritaikydami didelio našumo skysčių ir jonų chromatografijos metodus, kad galėtų išmatuoti sugertų chemikalų kiekį, M. Vei su savo komanda išsiaiškino, jog pasiektas vamzdelių rezultatas buvo dvigubai geresnis už analogišką lakštelių rezultatą.

Nors tyrėjai kol kas nagrinėja TiO2 nanomedžiagų privalumus cigarečių filtruose, jie tikisi, kad šiuos darinius bus galima panaudoti kituose filtravimo įrenginiuose, pavyzdžiui, oro gryninimo sistemose arba dujokaukėse.

Šaltinis:  mokslasplius.lt

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kuriami-saugesni-nanomedziagu-filtrai-cigaretems

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.