- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kur investuoja sporto pasaulio žvaigždės

Autorius: veidas.lt | 2012 02 23 @ 20:00 | Sportas | No Comments


Milijonus uždirbančių atletų investicijos – nuo nekilnojamojo turto projektų iki kepsninių ar vynininkystės.

Sporto žvaigždžių karjera, kad ir kokia sėkminga būtų, netrunka amžinai. Tad visiškai suprantama, kad galvodami apie ateitį milijonus sporto aikštelėse uždirbantys atletai ieško, kaip pelningai ir saugiai investuoti pinigus. Vieniems tai sekasi puikiai, tačiau nemaža dalis lieka tuščiomis rankomis.

Sekasi ne tik aikštėje

Nekilnojamasis turtas, sporto klubai, kino pramonė, restoranai, investicijos į sportą, gamtosaugą, net sporto žvaigždės vardu pakrikštytos kepsninės – tai tik keli pavyzdžiai, kur sporto aikštelėse žibėjusios žvaigždės, baigusios karjerą, sėkmingai investavo savo uždirbtus milijonus. Internete gausu patarimų, kaip investicijų rinkoje turėtų elgtis daug uždirbantys atletai. Gausu ir kompanijų, siūlančių už tam tikrą atlygį padėti sportininkams tvarkyti finansus. Tačiau būtų naivu tikėtis atrasti vieną sėkmingą receptą, užtikrinantį atsiperkančią investiciją. Tad belieka panagrinėti tų, kuriems šypsojosi sėkmė, pavyzdžius.
10 pasaulio čempiono titulų šešiose skirtingose svorio kategorijose iškovojęs boksininkas Oscaras De La Hoya ne veltui vadinamas auksiniu berniuku. Iš savo kovų transliacijų jis per visą karjerą uždirbo rekordinius 696 mln. dolerių. Sėkmė šio meksikiečių kilmės JAV boksininko neapleido ir baigus karjerą. O.De La Hoyai priklauso kompanija „Golden Boy Promotions“. Būtent ji 2006 m. organizavo ir reklamavo Oskaro dvikovą su Floydu Mayweatheriu. Iš šio renginio O.De La Hoya susižėrė 43 mln. dolerių.
O George’as Foremanas, kadaise taip pat žibėjęs bokso ringe, milijonus uždirbo iš savo vardu pavadintų kepsninių pardavimo. Iš viso buvo parduota daugiau nei 2 mln. šių riebalų kiekį esą sumažinančių kepsninių. Manoma, kad olimpiniam aukso medalininkui ir dukart pasaulio sunkaus svorio čempionui šis pelningas verslo sandoris atnešė 200 mln. dolerių – beveik tris kartus daugiau nei visas George’o uždarbis iš kovų ringe. 1999 m. vien už teisę naudoti G.Foremano vardą kepsninių gamintojas sumokėjo net 137,5 mln. dolerių.
Savo ruožtu ledo ritulininkas Mike’as Richteris įrodė, kad pelno gali duoti ir investicijos į gamtosaugą. M.Richteris aikštėje buvo laikomas vienu geriausių Nacionalinės ledo ritulio lygos (NHL) vartininkų. 1994 m. jis smarkiai prisidėjo prie to, kad jo komanda „New York Rangers“ laimėtų pirmąją Stenlio taurę po 54 metų pertraukos. Dabar šiam buvusiam ledo ritulininkui priklauso kompanija „Environmental Capital Partners“. Ji investuoja nuo 5 iki 25 mln. dolerių į aplinkosaugos programas, kurios „užkerta kelią, riboja arba atitaiso aplinkosauginę žalą vandeniui, orui, dirvožemiui ar žmonių sveikatai“.
Kitas ledo ritulininkas Mario Lemieux per savo karjerą dukart padėjo Pitsburgo „Penguins“ ekipai iškovoti Stenlio taurę. Kartą jis tą pačią taurę į viršų kėlė jau kaip komandos savininkas. 1998 m. finansiniai sunkumai Pitsburgo komandą privertė skelbti bankrotą. M.Lemieux, kuris buvo pagrindinė ekipos žvaigždė, klubas buvo skolingas apie 30 mln. dolerių. Už neišmokėtą algą Mario paprašė klubo akcijų ir, pažadėjęs atsiskaityti su visais kreditoriais, tapo pagrindiniu ekipos savininku. 2005 m. ekipai pavyko atsikratyti visos ją slėgusios skolos. Galiausiai 2009 m. „pingvinai“ triumfavo Stenlio taurės turnyre.

Restoranai, kinas, sporto klubai, vynininkystė

Jei kalbėsime apie Lietuvoje populiariausią sporto šaką – krepšinį, kaip sėkmingiausius šios sporto šakos verslininkus derėtų išskirti įspūdingais kamuolio perdavimais garsėjusį Erviną „Magicą“ Johnsoną, legendinį Michaelą Jordaną ir kanadietį Steve’ą Nashą.
Penkis NBA čempionų titulus iškovojęs M.Johnsonas dar nebaigęs karjeros pradėjo rūpintis savo verslo reikalais. 1987 m. įkurta jo kompanija „Magic Johnson Enterprises“ rūpinosi verslo pritraukimu į vargingesnius, dažniausiai mažumų gyvenamus miestų rajonus. Dabar ši Los Andžele veikianti bendrovė vykdo bendrus projektus su tokiais verslo rykliais, kaip „Starbucks“, „Burger King“, AMC.
2003 m. iš profesionalaus sporto galutinai pasitraukęs M.Jordanas versle jaučiasi taip pat puikiai kaip ir krepšinio aikštelėje. Vien „Air Jordan“ drabužių linija šiam buvusiam Čikogo „Bulls“ lyderiui krauna milijonus dolerių. Be to, „skrajojančiam Michealui“ priklauso kepsnių restoranas centrinėje Niujorko traukinių stotyje. Dalį savo pinigų M.Jordanas investavo ir į sportą: 2004 m. savo gyvavimą pradėjo motociklų sporto komanda „Michael Jordan Motorsports“. Tais pačiais metais M.Jordano pavardė dar kartą buvo įrašyta į istoriją, kai jis tapo pirmuoju buvusiu NBA žaidėju, įsigijusių daugumą NBA komandos akcijų. Michaelas tais metais tapo pagrindiniu „Charlotte Bobcats“ klubo savininku.
S.Nashas, kuris savo įspūdingais perdavimais mažai kuo nusileidžia M.Johnsonui, 2007 m. verslo pasaulyje nuskambėjo kartu su partneriu Leonardu Schlemmu atidarydamas puikų, 5 mln. dolerių kainavusį sporto klubą Vankuverio centre. Tais pačiais metais jis kartu su pusbroliu kino kūrėju Ezra Hollandu įkūrė nepriklausomą filmų kompaniją „Meathawk“. Po poros metų ėmė veikti ir bendras S.Nasho bei reklamų kūrėjo Mike’o Dudos projektas – rinkodaros konsultacijų bendrovė „Consigliere“. Be įprastinių konsultacijų, ji ieško unikalių produktų, į kuriuos investavusi ir išreklamavusi galėtų gauti nemenką pelną.
Galima teigti, kad buvusių ar esamų sporto žvaigždžių fantazija versle neribota. Jei galima sėkmingai uždirbti iš prekybos kepsninėmis, investicijų į kino pramonę ar kompiuterinius žaidimus, tai kodėl to paties negalima padaryti ir gaminant vyną? Štai dailiojo čiuožimo meistrė Peggy Fleming 1968 m. tapo JAV numylėtine iškovojusi vienintelį aukso medalį žiemos olimpinėse žaidynėse. Baigusi karjerą ji kartu su savo vyru daktaru Gregu Jenkinsu persikėlė į Šiaurės Kaliforniją. Dabar sutuoktiniams priklauso kompanija „Fleming Jenkins Vineyards & Winery“. Vienas butelis šios firmos vyno kainuoja nuo 38 iki 50 dolerių.

Išlošia ne visi

Vis dėlto šios sėkmės istorijos neturėtų nustelbti fakto, kad sėkminga sporto karjera nebūtinai reiškia protingas ir pelningas investicijas. Štai amerikietiškojo futbolo pirmaisiais naujokų biržos šaukimais pernai sudarytų kontraktų vertė siekia atitinkamai 50 ir 40 mln. dolerių. Tačiau leidinio „Sports Illustrated“ tyrimas rodo, kad 80 proc. Nacionalinės amerikietiškojo futbolo lygos (NFL) žaidėjų per pirmuosius porą metų nuo karjeros pabaigos arba bankrutuoja, arba susiduria su rimtais finansiniais sunkumais. NBA žvaigždės vidutiniškai uždirba po 6 mln. dolerių per sezoną, tačiau net 60 proc. žaidėjų, baigę karjerą, patiria didelių finansinių problemų. Dažniausiai dėl to būna kaltas besaikis išlaidavimas, nepasveriant savo galimybių, taip pat nesėkmingos investicijos ar prastai pasirinkti patarėjai.
Lietuvių kilmės amerikietiškojo futbolo žaidėjas Johny Unitas – tikra sporto legenda, tačiau verslininkas iš jo ne itin vykęs. Štai 1991 m. po dar vienos nesėkmingos investicijos jis net buvo priverstas skelbti bankrotą.
Krepšininkas Scottie Pippenas buvo pagrindinis M.Jordano pagalbininkas Čikagos „Bulls“ gretose, tačiau savo kolegai versle jis neprilygo nė iš tolo. Pirmą kartą Scottie nusvilo investuodamas į privatų lėktuvą, o paskutiniu smūgiu tapo nesėkminga 3,5 mln. dolerių investicija į nekilnojamojo turto projektą.
Sheryl Swoopes ne kartą buvo vadinama moterų krepšinio M.Jordanu. Tačiau bent jau versle toks palyginimas tikrai netinkamas. Nors per savo karjerą ši moteris uždirbo apie 50 mln. dolerių, 2004 m. ji buvo priversta skelbti bankrotą.
Nuo prastai pasirinkto patarėjo nukentėjo NBA legenda Karčemas Abdul-Jabbaras. 1980–1986 m. jo finansinių reikalų tvarkytojas Tomas Collinsas be paties krepšininko žinios paėmė daugiau nei 9 mln. dolerių paskolų. Kai Karčemas sužinojo, kokia finansinė katastrofa pakibo virš jo galvos, jau buvo per vėlu.
Bankrutavusių ar bent su didelėmis finansinėmis problemomis susidūrusių sportininkų sąraše yra ir tokių žvaigždžių, kaip Evanderis Holifieldas, Mike’as Tysonas, Marion Jones, Bjornas Borgas, pavardės. O buvusi JAV beisbolo žvaigždė Lenny Dykstra sugebėjo iššvaistyti savo milijonus į bevertes investicijas ir galiausiai nusigyveno iki tiek, kad buvo priverstas naktis leisti savo automobilyje.

Donatas Puslys

Sėkmingos sporto žvaigždžių investicijos (sportininkas, sporto šaka, verslas)
1. Mike’as Richteris    Ledo ritulys    Aplinkosaugos projektų kompanija „Environmental Capital Partners“
2. Oscaras De La Hoya    Boksas    Kompanijos „Golden Boy Promotions“ ir „Golden Boy Enterprises“
3. Steve’as Nashas    Krepšinis    Sporto klubas „Steve Nash Sports Club“, rinkodaros kompanija „Consigliere“
4. George’as Foremanas    Boksas    Sportininko vardo kepsninės
5. Mario Lemieux    Ledo ritulys    Pitsburgo „Penguins“ klubo savininkas
6. Roger Federeris    Tenisas    Fondo „Roger Federer Foundation“ steigėjas, savo paties vardo prekės ženklo savininkas kartu su kompanija „Nike“
7. Tigeris Woodsas    Golfas    Elitinių golfo aikštynų projektavimo koncernas
8. Michealas Jordanas    Krepšinis    Restoranas „Michael Jordan Stakehouse“, drabužių linija „Air Jordan“, klubas „Charlotte Bobcats“
9. Arnoldas Palmeris    Golfas    300 golfo aikštynų visame pasaulyje įkūrėjas
10. Peggy Fleming    Dailusis čiuožimas    Vyno ūkis „Fleming Jenkins Vineyards & Winery“
11. Ervinas „Magicas“ Johnsonas    Krepšinis    Kompanija „Magic Johnson Enterprises“
12. Rogeris Staubachas    Amerikietiškasis futbolas    Nekilnojamojo turto kompanija „Staubach Co.“ (450 mln. dolerių pajamos)

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kur-investuoja-sporto-pasaulio-zvaigzdes

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.