- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Koks žmogus jums vadovauja

Autorius: veidas.lt | 2010 03 23 @ 12:55 | Psichologija | No Comments

Viršininko nepasirinksite: jis arba maloni likimo dovana, arba Dievo bausmė. Pirmuoju atveju belieka džiaugtis, antruoju – teks išeiti kantrybės grūdinimo mokyklą.

Geraširdis

Jei pasakysite, kad šiandien norite išeiti iš darbo anksčiau, jis jus išleis. Pavėluosite dvi valandas – patikės, kad nepramiegojote ir iš tiesų užstrigote eismo spūstyje. Privelsite darbe klaidų – nuramins ir pasiūlys kartu viską pataisyti. Susirgsite – pats paskambins pasiteirauti apie jūsų sveikatą, o ką nors iš kolegų atsiųs aplankyti. Vienodą geraširdiškumą jis skleidžia visiems, todėl aplinkiniai priima jį beveik kaip savo tėvą ar motiną.

Lyčių skirtumai. Moteris, turinti itin stiprų motinystės instinktą, retai užima vadovaujamas pareigas ir savo gerumą skleidžia šeimoje. Todėl geraširdis viršininkas – vyriškas tipas.

Elgesio strategija. Atrodytų, galite savo vadovu tik džiaugtis: supranta, padeda, niekada nepeikia. Tačiau yra vienas trūkumas: šiltnamio sąlygomis karjera nekyla. Geraširdžiai šefai tinka vadovauti tik tyliose ir ramiose vietose, kur nebūna didelių projektų. O jei nėra iššūkių, nėra ir galimybių tobulėti bei kopti karjeros laipteliais. Svajojate tapti profesionale, gerai uždirbti ir užsigrūdinti charakterį konkurencingoje rinkoje? Vadinasi, geraširdis bosas jus tik sužlugdys, kaip ir jo valdomas ramybės uostas.

Nenuspėjamas despotas

Kartais jis panašus į tironą, kartais į geraširdį. Vos spėjo mirtinai išgąsdinti vargšę vadybininkę dėl prastai parengtos ataskaitos, netrukus jau pasakoja jai anekdotą. Jo nuotaikų kaita nenuspėjama kaip orai: niekas nežino, ko iš jo laukti kitą sekundę. Šiandien jis gali jus pagirti už tai, už ką vakar keikė, ir atvirkščiai. Despotas įsitvirtina žemindamas kitus. Jis visada tikisi aplodismentų ir dėmesio centre neleidžia būti niekam, išskyrus save. Jokių konkurentų dešimties kilometrų atstumu.

Lyčių skirtumai. Jei despotas viršininkas – vyras, jis pernelyg moteriškas. O šio tipo vadovė moteris pavaldinių dažnai vadinama isterike.

Elgesio strategija. Išgyventi šalia tokio viršininko galima, jei turite auksinę kantrybę, mokate meilikauti nejausdama dėl to diskomforto ir  galite pasigirti išlavinta intuicija. Pajutote, kad viršininkas šiandien nekaip nusiteikęs – nesirodote jam akyse, kad išvengtumėte nepelnytos pylos. Į jo nuotaikų vingius reaguoti reikia labai subtiliai, jaučiant, iš kurių jo išsišokimų galima pasijuokti, o prieš kuriuos kaltai nudelbti akis. Juk jei nusišypsosite ne laiku, kaipmat galite sulaukti tirados: “Tau linksma? Susirink daiktus ir keliauk į cirką juoktis su klounais, nes čia žmonės dirba, o ne juokiasi!” Ir nors tai tik akimirkos įniršis, jautresnė darbuotoja priims viską asmeniškai ir sunkiai suvaldys emocijas. Todėl jei esate jautri kritikai ir jaučiate, kad kiekviena nenuspėjamo viršininko pastaba jus žeidžia, tokiame darbe ilgai neištversite.

Ponas

Jo apsilankymai darbe reti, tačiau darbuotojai jų visada laukia. Ponas jiems – teisėjas, kuriam skundžiamasi visais kilusiais nesutarimais. Tačiau ponas viršininkas nespėja išklausyti visos skundų lavinos, todėl visada skiria dėmesio tik dviem ar trims pirmiausia suskubusiems. Įsigilinti į tikrąją padėtį jis neturi laiko, todėl griebiasi lengviausio varianto: paskatina ne geriausius, o didžiausius pataikūnus, kritikuoja ne prasčiausius, o tuos, kurie pirmi pasitaikė po ranka. Vėliau pats suvokia, kad savo įsikišimu tik pablogino reikalus, todėl pasišalina, pasilikdamas sau tik malonų vaidmenį: retkarčiais atvažiuoti, paplekšnoti darbuotojams per petį ir išvažiuoti.

Lyčių skirtumai. Paprastai ponais viršininkais tampa vyrai. Moteris, praleidusi geriausius savo gyvenimo metus siekdama karjeros, nerizikuos savo aukštomis pareigomis, leisdama sau nesirodyti darbe.

Elgesio strategija. Jeigu ponas visiškai nesikiša į darbuotojų santykius, darbe greitai įsivyrauja chaosas, o netrukus užverda ir kova dėl valdžios bei pinigų. Konkurencinėje kovoje laimi tik stipriausieji. Jei jaučiate, kad galėtumėte tapti neformalia lydere ir nebijotumėte to siekti nagais ir dantimis, bandykite. Tačiau nepamirškite, kad visos tokios jūsų pastangos gali būti paskųstos viršininkui: “Ji nori užimti jūsų vietą”. O viršininkas tikrai neturės laiko klausytis jūsų pasiteisinimų – jam pakaks to, kaip situaciją jam apibūdino pataikūnai. Todėl gudresnis sprendimas – tapti ta, kuri pirmiausia pasitinka viršininką šiam atvykus ir nušviečia visą padėtį darbovietėje. Įgysite pono pasitikėjimą, o gal net tapsite dešiniąja jo ranka.

Šeimininkė

Ji stipri, talentinga, žino savo ir kitų vertę. Ji mato pavaldinius kiaurai ir nesusideda su vidutinybėmis. Pati tokia profesionali ir talentinga, kad su ja konkuruoti sunku. Turėdami tokią kietą viršininkę, pavaldiniai pluša išsijuosę ir pasiekia pačių geriausių rezultatų. Tačiau pačią šeimininkę vadovavimo našta slegia ir ji labiau už viską norėtų su kuo nors ta valdžia pasidalyti. Ji savo valdžios kalinė: po kietos viršininkės išvaizda slepia gležną sielą, kurią atskleisti bijo, nenorėdama pasirodyti silpna. O pavaldiniai tuo metu svarsto: kodėl ji ir vėl paniurusi, gal nepatenkinta mūsų darbu?

Lyčių skirtumai. Tai griežtai moteriškas viršininko tipas. Vyrai paprastai nejaučia tokio stipraus psichologinio atotrūkio tarp vadovo ir paprasto žmogaus vaidmenų.

Elgesio strategija. Su tokia viršininke sugyvensite be jokių konfliktų, jei tik produktyviai dirbsite ir per daug neafišuosite savo asmeninio gyvenimo detalių. Norėdama įgyti visišką šeimininkės pasitikėjimą, pabandykite su ja pasikalbėti apie ką nors, nesusijusio su darbu, pavyzdžiui, apie kokį nors pomėgį. Ji pajus giminingą jūsų sielą. Tik nemėginkite tuo pasinaudoti, siekdama savanaudiškų tikslų – ji permatys jus kiaurai. Su tokia viršininke kalbėti visada reikia atvirai. O ir gudrauti nėra ko: turite puikią vadovę, iš kurios galite nemažai išmokti ir sukaupti daug profesinės patirties.

Karjeristas

Jis visus tujina – net ir tuos, kuriuos mato pirmą kartą, o su darbuotojais bendrauja susikėlęs kojas ant stalo. Karjeristas stilingai rengiasi, jo išsilavinimas įspūdingas, o stažavosi didžiulėje tarptautinėje kompanijoje. Jis laisvai bendrauja ir daug rūko. Galėtų aprėkti – temperamento jam užtenka. Tačiau kur kas dažniau darbuotojų kvailystes jiems prikiša subtiliai ir nekeldamas balso. Niekada nepamiršta, kad yra pranašesnis už aplinkinius, ir kritikuoja net tuos, kurių palankumas jam naudingas.

Lyčių skirtumai. Karjeristas viršininkas paprastai yra vyras. Tokio tipo moterų vadovių beveik nesutiksite.

Elgesio strategija. Su juo susidraugauti neįmanoma, tačiau likti jo nepastebėtai taip pat nepavyks. Karjeristas turi daugybę planų ir nuolat griebiasi naujų projektų, todėl jums belieka laiku ir vietoje parodyti jam savo profesionalumą. Prireikus jis būtinai jus prisimins, pakviesdamas į savo išrinktųjų būrį. Dirbant kartu su juo galima tobulėti ir kilti karjeros laiptais. Tereikia susikurti tinkamą įvaizdį – tokį, kad netaptumėte tik eiline pasiuntinuke, bėgiojančia pirkti vadovui picos ir cigarečių.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/koks-zmogus-jums-vadovauja

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.