- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kokie iššūkiai tenka šiandienos lyderiui?

Autorius: veidas.lt | 2014 12 10 @ 08:00 | Visuomenė | No Comments

„Geri vadovai ir neramiais laikais geba judėti pirmyn, apsaugoti darbuotojus bei įmones, nesielgti neapgalvotai“, – Pasaulinėje lyderystės konferencijoje tūkstančiams vadovų sakė kompanijos „General Electric“ valdybos pirmininkas Jeffrey Immeltas.

Kristina Kanišauskaitė-Šaltmerė

Kaip žinome, Lietuva jau ne vienus metus stokoja lyderių daugelyje gyvenimo sričių ir neturi aiškios vizijos, kaip tvarkytis žemės ūkio, švietimo, sveikatos, politikos, žiniasklaidos, kultūros sektoriuose. Gal tik versle lyderių savybėmis pasižyminčius asmenus šiandien skaičiuojame dešimtimis ir šimtais.

Vienas tokių žmonių, 2013 m. „Veido“ Metų vadovu išrinktas „Tele2“ generalinis direktorius Petras Masiulius, iki tol dirbęs Rygoje bendrovės „Colgate-Palmolive“ rinkodaros vadovu Baltijos šalims, konferencijos metu dalijosi mintimis apie dažniausiai lyderių daromas klaidas, dėl kurių žlunga net didžiausios įmonės.

„Susireikšminimas, negebėjimas parodyti nuolankumo ir savo silpnumo – klaidos, dėl kurių nukenčia kompanijoje dirbantys žmonės, galiausiai ir pats vadovas. Asmeniškai aš su savo darbuotojais stengiuosi elgtis taip, kaip norėčiau, kad jie elgtųsi su manimi“, – asmeniniu pavyzdžiu aplinkinius įkvėpė R.Masiulis.

Kalbėdamas apie lyderių stoką Lietuvoje Metų vadovas apgailestavo, kad kai kurie darbdaviai geba tik imti ir reikalauti pridėtinės vertės kūrimo, bet patys, deja, ne kažin ką tepasiūlo. „Neretai vadovai savo darbuotojams sako: gerai dirbi, ir toliau taip dirbk, bet algos kelti nenori, maitindami pažadais apie didesnį užmokestį kitąmet. Tačiau juk kiekvienas jų žino, kad gauna tokią algą, kokios darbdavys mano jį esant vertą. Lyg ir pamirštama, kad jei darbuotojas nesijaus oriai dėl savo algos, toje įmonėje neužsibus“, – permąstyti elgesį su įmonėje dirbančiais žmonėmis vadovus skatina P.Masiulis.

Jo teigimu, tik jausdamasis komfortiškai, tai yra visaverčiu komandos nariu, darbuotojas realizuos save su kaupu. Atlikta apklausa rodo, kad tik 54 proc. įmonės darbuotojų yra įsitraukę į atliekamą darbą visomis išgalėmis, 30 proc. jų džiaugiasi savo veikla, deja, net 19 proc. apklaustųjų savo darbą vertina kaip nemalonią prievolę.

Pasak Pasaulinės lyderystės konferencijos pradininko Billo Hybelso, bendra organizacijos atmosfera priklauso nuo paties aukščiausio įmonės vadovo: „Žmonės įsidarbinę prisijungia prie organizacijų, o išeidami palieka vadovus. Patikėkite, kiekvienas nori žinoti, ar vadovas pastebi ir vertina jo darbą, kitaip tariant, grįžtamasis ryšys svarbesnis, nei manote.“

Taigi, jei nusprendėte būti lyderiu, turite elgtis taip, kaip jam ir dera: motyvuoti žmones, puoselėti juos įkvepiančią aplinką, atskleisti kitų potencialą, ilgainiui keičiantį ne tik jūsų įmonės, bet ir visos tautos veidą.

 

Tikruosius lyderius išgrynina laikas

Vienas įtakingiausių pasaulio lyderių, kompanijos „General Electric“ valdybos pirmininkas Jeffrey Immeltas, kurio vizija apima ne tik 140 metų gyvuojančią įmonę, bet ir visos Amerikos ateitį, teigia, kad jam vadovavimas ir lyderystė niekada nebuvo tikslas pagerinti savo šeimos buhalteriją ar numalšinti garbės poreikį. 72 valandas per savaitę darbui skiriantis J.Immeltas savo darbo dieną vadina įtempta ir sudėtinga, o gyvenimą – paprastu. „Visa širdimi dirbu ir esu atsidavęs vienai kompanijai, gyvenu su viena žmona ir turiu vieną dukterį“, – apie prioritetų aiškumą kalbėjo „General Electric“ lyderis.

2001 m. rugsėjo 7 d. prie tarptautinės kompanijos vairo stojęs, o rugsėjo 11 d. drauge su visa Amerika teroristų atakas pajutęs J.Immeltas juokauja, kad jo, kaip kompanijos vadovo, „medaus mėnuo“ truko vos penkias dienas.

Jo teigimu, apie vadovo gebėjimą būti lyderiu galime spręsti ne tada, kai ekonomika kyla, o būtent tada, kai prasideda krizė. Kiekvienam pradedančiam lyderiui „General Electric“ valdybos pirmininkas linki dar karjeros pradžioje patekti į kritinę situaciją ir save išmėginti. Tai esanti nepamainoma gyvenimo mokykla.

Prisiminęs savo karjeros pradžią J.Immeltas sako, kad šiandienos lyderiai gyvena nepalyginti pavojingesniame pasaulyje nei anksčiau: „Nuo tada, kai prasidėjo finansinė krizė, tereikia trisdešimt minučių, kad rytinės naujienos per televiziją sugadintų nuotaiką: gyvename neramiais laikas ir dar gana ilgai taip gyvensime. Tačiau, nepaisant visko, turime judėti pirmyn. Geri vadovai ir neramiais laikais geba apsaugoti savo žmones bei įmones, nesielgia neapgalvotai ir rasti būdų, kaip įgyvendinti būtinus pokyčius.“

Apie tai, kaip supaprastinti darbą įmonėje (atsisakyti nereikalingų vadybos „priedų“, tai yra rengti mažiau susirinkimų, o daugiau dėmesio skirti klientų poreikiams), konferencijos metu kalbėjęs J.Immeltas atskleidžia, kad nepasimesti tarp šiandienos iššūkių vadovams padeda daugiau nei 50 metų veikiantis „General Electric“ lyderių mokymo universitetas, kuriam kompanija kasmet skiria apie milijardą JAV dolerių.

„2014-ieji visai kitokie nei 2004-ieji ar 1994-ieji – kalbu apie tai, kad būtina nuolat atnaujinti savo vadovavimo įgūdžius“, – teigia J.Immeltas. Taigi vadovavimas reikalauja nuolatinių investicijų į save ir į aplinkinius, jis nėra pastovus, o kintantis laikmetis ieško lyderių, pasižyminčių vis naujais bruožais.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-47-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kokie-issukiai-tenka-siandienos-lyderiui

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.