- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kiek įstaigų – tiek skirtingų programinių įrangų

Autorius: veidas.lt | 2010 08 18 @ 11:29 | Politika | 5 Comments

Šiuo metu skirtingose Lietuvos valdžios ir viešojo administravimo institucijose dūzgia keliasdešimt tūkstančių kompiuterių. Šimtui darbuotojų jose vidutiniškai tenka jau po 75 kompiuterius. Daugumoje šių institucijų kompiuterinė technika ir programos naujausios ir brangiausios. Kompiuterinė technika valstybės institucijose keičiama kas penkeri metai, per metus tai kainuoja 50–80 mln. Lt.

Skandalinga tai, kad skirtingų valstybės institucijų informacinės technologijos iki šiol nėra suderintos tarpusavyje. Be to, šią techniką jos dažniausiai perka brangiau, nes daro tai pavieniui, o ne visos kartu, nors tai smarkiai sumažintų tiek kompiuterių, tiek programų kainą.

Nors jau senokai veikia Cintrinė perkančioji organizacija (CPO) ir per ją valstybės institucijos viską galėtų įsigyti pigiau, šios organizacijos paslaugomis naudojasi niekingai menkas nuošimtis įstaigų. Per ją atliekama vos 0,19 proc. visų viešųjų pirkimų. Šiandien CPO sistemoje yra užsiregistravusios tik 509 viešojo sektoriaus organizacijos, kurių sandoriai su IT sektoriaus paslaugų teikėjais vyravo nuo kelių tūkstančių iki kelių milijonų litų, o biudžetas dėl to sutaupė apie 5–10 proc. lėšų.

“99 proc. viešojo sektoriaus organizacijų naudojasi “Microsoft” įranga, o pirkdamos per CPO gautų 5–10 proc. nuolaidą, kurios negana pirkdamos savarankiškai”, – apie būdą taupyti biudžeto lėšas aiškina Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos Elektroninių ryšių ir inovacijų skyriaus vedėja Aušra Kumetaitienė.

Niekaip iš mirties taško nejuda ir dar viena problema – informacinių sistemų suvienodinimas. Štai Latvijoje buvo paskelbtas konkursas ir visos ministerijos dabar naudojasi vienoda programine įranga. O pas mus – ne. Kai kuriose mūsų valstybės institucijose net skirtinguose skyriuose naudojamos skirtingos programos. O tai itin brangu ir neefektyvu. “Daug patogiau, kai skirtingi skyriai ar ministerijos kalba ta pačia IT “kalba” – kai nereikia specialios programos, kad atsidarytum kitos ministerijos atsiųstą dokumentą”, – dėsto Ūkio ministerijos IT skyriaus vedėjas Algis Ignas Krasauskas.

Tačiau pinigų, už kuriuos perkami kompiuteriai ir programos, skirstytojams taip neatrodo. Kitąmet kompiuterinei technikai bei programoms ir vėl išleisime 80 mln. Lt, nors galėtume išleisti 40 mln. Lt, be to, kitąmet ir toliau neturėsime bendros IT sistemos, kuri visiems be išimties būtų naudingesnė, greitesnė ir pigesnė.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kiek-istaigu-%e2%80%93-tiek-skirtingu-programiniu-irangu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.