- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kasos aparatai – žingsnis socialinio teisingumo link

Autorius: veidas.lt | 2011 06 10 @ 10:30 | Aktualūs komentarai | 2 Comments

BFL

Vyriausybė, įvedusi kasos aparatus mėsos prekybininkams, žengia ir kitą žingsnį. Ministras Rimantas Žylius paskelbė, kad dar šiemet turgaus prekiautojai, pardavinėjantys ir ne maisto produktus, privalės įsigyti kasos aparatus. Aišku, toks ministro siekis papiktino Gariūnų verslininkus, kurie sakosi esantys sąžiningi, suprekiauja tik už 100 tūkst. litų ir sumokėti daugiau kaip 1 tūkst. per metus už verslo liudijimą, tikrai neišgali. Vėl girdime tuos pačius motyvus, tik iš kitų lūpų.

Vien Gariūnų turguje šeštadienį apsilanko per 15 tūkst. pirkėjų, o tai trys „Akropoliai“! Dirba 3 tūkst. verslininkų, tačiau kokia turgaus apyvarta ir kokie sumokami mokesčiai nežino nei valstybinės, nei nevalstybinės institucijos. Spėjama, kad nuo 300 mln. iki 1,5 mlrd. litų.

Taigi turgus šiandien yra ta vieta, kur klesti šešėlinė ekonomika ir neapskaityti lieka milijonai. Turgus iškreipia laisvą rinką, todėl dalis žmonių gyvena privilegijuotai – jie nemoka dalies mokesčių, neprisideda prie viešosios gerovės puoselėjimo, o iš to gali kurtis savo gerovę, nesigėdydami pasinaudoti kitų žmonių piliečių solidariai sukurta gerove. Tačiau tai yra vienas iš socialinio neteisingumo šaltinių, nes kita visuomenės dalis prisiima ir privilegijuotosios dalies įsipareigojimus už jų tėvų pensijas, vaikų lavinimą ir sveikatos priežiūrą, indėlį į kultūros institucijų išlaikymą.

Galima tik pasidžiaugti, kad dauguma gyventojų palaikė idėją įvesti kasos aparatus turguje ir tikiuosi, tai patvirtins, kai bus įgyvendinamas antrasis etapas. Visuomenės solidarumas ir supratingumas yra svarbus, kad galėtume kurti socialiai atsakingą Lietuvą. Gyventojų parama atgraso ir politikus užsiimti populizmu bei ieškoti palankumo minioje. Toliau sistemingai šalindami privilegijas, lengvatas ir išimtis galime pasiekti, kad piktnaudžiavimo būtų mažiau ir 2011 m. būtų paskutiniai, kai 15 proc. aktyvių darbo rinkos dalyvių sumoka daugiau nei du trečdalius GPM biudžeto.

Taigi šešėlinė ekonomika turi svarbią savo negatyviąją pusę: ji ne tik griauna rinkos dalyvių konkurencijos lygiateisiškumą, bet ir iškreipia, griauna socialinio solidarumo principu gyvuojančius visuomenės institutus.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kasos-aparatai-%e2%80%93-zingsnis-socialinio-teisingumo-link

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.