- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kas šiuo metu Europoje gyvena geriausiai?

Autorius: veidas.lt | 2010 07 23 @ 13:00 | Užsienis | 7 Comments

"Veido" archyvas

Liuksmeburgo gyventojai yra turtingiausi ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje

Liuksemburgas, Norvegija, Danija, Nyderlandai, Austrija ir dar kelios Senojo žemyno šalys išgyvena neįtikėtiną ekonomikos pakilimą, menką nedarbą ir nesuka galvos dėl to, apie ką nuolat kalbama ir rašoma kitose šalyse, kad esą kai kurios Europos valstybės rizikuoja netrukus pasekti Graikijos pėdomis, vis labiau nuvertėja euras, bankrotai ir vėl pasiglemš nemažai Europos bankų ir galiausiai galbūt net visai subyrės Europos Sąjunga, o tai taps išbandymu ne tik ES narėms, bet ir Bendrijai nepriklausančioms Europos šalims.

Šios šalys – tarsi oazės, kuriose gyvenimas tik nepaliaujamai gerėja.

Šiuo metu klestinčiomis ir kartu turtingiausiomis šalimis Europoje (bei visame pasaulyje!) galima laikyti Liuksemburgą, Norvegiją, Daniją, Nyderlandus, Austriją, Šveicariją, kurios pagal daugelį kriterijų smarkiai lenkia kitas Europos valstybes. Be to, prognozuojama, kad šios tendencijos išliks ir kitąmet.

Jeigu kalbėsime apie tai, kiek BVP per metus tenka vienam gyventojui, statistika būtų tokia: penkiolikoje Europos šalių ši suma dabar viršija 20 tūkst. eurų, aštuoniose – 30 tūkst. eurų, o, tarkime, pirmojo penketuko, į kurį patenka jau minėtos turtuolės, gyventojams kasmet tenka po 35–45 tūkst., Liuksemburge – net 76,5 tūkst. eurų. Beje, tai maždaug 270 proc. ES vidurkio ir šiuo požiūriu Liuksemburgas yra net septynis kartus turtingesnis už Rumuniją ir Bulgariją – naujausias ir skurdžiausias ES nares.

“Eurostato” analitikų vertinimu, prie Liuksemburgo sėkmės itin prisideda daug šioje šalyje dirbančių užsieniečių. Be to, nedidelėje valstybėje, turinčioje vos pusę milijono gyventojų, išplėtota plieno, cheminių medžiagų ir gumos pramonė, o ką jau kalbėti apie bankininkystės ir finansinių paslaugų sektorių. Visa tai ir leidžia šios šalies gyventojams jaustis turtingiausiais pasaulyje.

Žvelgiant į kitą parametrą – BVP augimą nesunku pastebėti, kad pernai labiausiai jis kilo Lenkijoje. Ir dabar mūsų kaimynėje jo didėjimas yra vienas didžiausių šalia Slovakijos ir jau minėto Liuksemburgo. Džiūgaujama, kad šiemet BVP kyla ir Airijoje, Švedijoje, Čekijoje, Danijoje – iš viso daugiau nei pusėje ES narių.

Lygiai tas pats pasakytina apie nedarbą. Tiesa, jis vis dar itin didelis tokiose šalyse, kaip Latvija, Ispanija, Estija ar Lietuva, bet net dešimtyje Europos valstybių nedarbo lygis neviršija pavojingos 7,5 proc. ribos. Mažiausias nedarbas, kaip ir galima nuspėti, ir vėl yra laimingojo penketuko šalyse, į kurį, be Austrijos, Nyderlandų, Liuksemburgo ir Danijos, dar patenka Malta.

Įdomu ir tai, kad Europa yra bene vienintelis žemynas pasaulyje, kuriame esama valstybių, tiesa, tik kelių, gyvenančių ne į skolą. Tai ir vėl Liuksemburgas bei mūsų kaimynė Estija. Nedideles skolas, kurių niekaip nepavadinsi našta, turi Čekija, Slovakija ir Slovėnija.

“Šiais visuotinio skolinimosi laikais neįtikėtina, kad kai kurios Europos šalys visai neturi įsiskolinimų, o kai kur jie – minimalūs. Tai labai svarbus saugiklis ir garantija, kad šios ekonomikos bus atsparios bet kokioms krizėms”, – aiškina “Standard & Poor’s” analitikai.

Lemia ir auksas, ir nafta

Įvertinti, kuri Europos šalis šiuo metu geriausiai laikosi ir yra turtingiausia, galima pagal skirtingiausius kriterijus, ir pagal visus juos atskleidžiama dalis tiesos. Tarkime, Tarptautinis valiutos fondas, be kitų kriterijų, valstybių turtingumą vertina pagal tai, kiek jos turi aukso atsargų. Šiuo požiūriu Europoje vienareikšmiškai pirmauja Vokietija, turinti 3,4 tūkst. tonų aukso. Ant kulnų jai lipa Nyderlandai, Prancūzija, Italija ir Šveicarija.

Dar vienas kriterijus – prekyba nafta. Mat tvirtinama, kad naftos atsargos yra dar didesnis saugumo ir gerovės garantas nei aukso atsargos ar skolų neturėjimas. Šiuo požiūriu Europoje pirmauja Norvegija – čia jos nepralenkia niekas, o visame pasaulyje – tik Rusija ir Saudo Arabija.

Iš tiesų ekspertai tvirtina, kad būtent nafta lemia, jog Norvegijoje žmonių gyvenimo lygis yra 30 proc. aukštesnis nei JAV. Ką jau kalbėti apie kitas šalis.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kas-siuo-metu-europoje-gyvena-geriausiai

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.