- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kas daro įtaką prezidentei – pilnatis, „valstybininkai“ ar viskas kartu?

Autorius: veidas.lt | 2012 02 21 @ 08:39 | Aktualūs komentarai | 9 Comments

Tikriausiai neišduosiu didelės paslapties sakydamas, kad pastaruosius pusantrų dvejus metus, artėjant pilnačiai, politikai ir aukšti pareigūnai pradeda nerimauti, o žurnalistai – spėlioti: kieno dabar eilė, kuris užsitrauks prezidentės ir jos parankinių nemalonę? Tai, deja, ne kvaili juokai, bet faktas.
Spręskite patys. 2011-ųjų sausio pilnatis: žiniasklaida pradeda akivaizdžiai už ausų pritemptą puolimą prieš ūkio ministrą Dainių Kreivį, prikaišiodama jam lyg praturtėjus mistiniais šimtais milijonų litų, lyg padėjus įmonei, kurioje dalį akcijų (be balso teisės) turi jo motina, laimėti konkursą. Baigiantis kitai pilnaties fazei, vasario 15-ąją, prezidentė Dalia Grybauskaitė viešai pareiškia nepasitikinti D.Kreiviu ir prasideda mėnesį trukusi ministro atsistatydinimo epopėja.
Šių metų sausio pilnatis: vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis nei iš šio, nei iš to ima skleisti užuominas, kad jis nepasitiki FNTT vadovu Vitalijumi Gailiumi, nes šis esą tikrintas melo detektoriumi ir rezultatai buvę nepalankūs. Praeina mėnuo, užuominos virsta kone atvirais kaltinimais ir baigiantis kitai pilnaties fazei, vasario 15-ąją, lig tol tylėjusi prezidentė D.Grybauskaitė pareiškia visišką paramą ministrui R.Palaičiui, tą dieną atleidusiam iš pareigų FNTT vadovą V.Gailių bei jo pavaduotoją V.Giržadą, mat VSD atėmė iš jų teisę dirbti su slapta informacija.
Astronominis atsitiktinumas dienų tikslumu? Visko gali būti. Gali būti netgi taip, kad per pilnatį valstybės vadovė tampa itin dirgli ir nekritiškai vertina įvairią „kompromituojančią informaciją“, kurią jai tiekia tiesioginį priėjimą turintys pareigūnai. Mat visi, stebėję FNTT vadovybės vertimo epopėją (kuri, beje, dar nesibaigė, nes V.Gailius su V.Giržadu ketina kreiptis į teismą), nuolat kėlė sau klausimą: iš kur R.Palaičiui tiek drąsos, tiek valios geležinės atvirai neigti ir ignoruoti premjero Andriaus Kubliaus, stojusio FNTT vadovo pusėn ir pareiškusio, kad jam niekas – nei ministras, nei VSD nepateikė jokios V.Gailių ir V.Giržadą kompromituojančios informacijos, poziciją? Trečiadienį spaudos konferenciją surengę atleisti FNTT vadovai atvirai pareiškė, kad jų vertimo istorijoje R.Palaičiui teko tik mažo sraigtelio vaidmuo.
Darytos prielaidos, esą R.Palaičio užnugaris – tai VSD ir jame apsikasusios „valstybininkų“ grupuotės liekanos, kurių du žymūs atstovai – buvęs VSD direktoriaus pavaduotojas Gintaras Dabašinskas ir VSD deleguotas prezidento patarėjas saugumo klausimais Mindaugas Ladiga – darbuojasi, atitinkamai, Seimo vicepirmininko, Liberalų ir centro sąjungos pirmininko Algio Čapliko ir šios partijos deleguoto ministro R.Palaičio patarėjais. Kiti daro prielaidą, kad R.Palaitis suskubo versti FNTT vadovus po to, kai STT, kadaise taip pat žymus „valstybininkų“ lizdelis, atnaujino tyrimą dėl galimo dokumentų klastojimo, be triukšmo atleidžiant iš darbo girtą siautėjusį R.Palaičio padėjėją.
Tačiau čia yra vienas didelis „bet“: tiek VSD, tiek STT – tiesiogiai prezidentei pavaldžios institucijos, kurių vadovybės valymą D.Grybauskaitė nedelsdama surengė iš karto po išrinkimo. Tiek VSD dabar vadovaujantis Gediminas Grina, tiek STT vadas Žimantas Pacevičius žino: jeigu garsiau kostelėtų be prezidentės žinios bei palaiminimo, nedelsiant skristų į Afganistaną stiprinti Lietuvos atkūrinėjamos Goro provincijos saugumo. Apie kokį nors savarankišką FNTT vadovybės vertimą R.Palaičio rankomis nė kalbos būti negali.
Išvada viena: D.Grybauskaitė visą laiką viską žinojo, kas vyksta, ir laimino FNTT vadų vertimą, nes buvo įtikinta, kad V.Gailius ir V.Giržadas – tai tie du blogiečiai, kurie nutekino „Snoro“ vadovybei ir šio kontroliuojamam „Lietuvos rytui“ informaciją apie rengiamą banko perėmimą, leidusią banko vadovams pabėgti ir išimti iš banko ne vieną šimtą milijonų.
Kad šis reikalas prezidentei jautrus, galima neabejoti, o jos rūstybė išdavikų atžvilgiu bus begalinė. Tad jie, taip pat galima neabejoti, darė ir daro viską, kad nukreiptų nuo savęs D.Grybauskaitės pyktį. O jau kaip VSD veikėjai mokėjo kryptingu ir dozuotu informacijos pateikimu sukurti valstybės vadovams priešingą pasaulio vaizdą, pamatėme skaitydami „valstybininkų“ visiškai suvystyto Valdo Adamkaus dienoraščius.
Atrodo, kad VSD parengto „informacinio maišo“ neišvengė ir D.Grybauskaitė. O juk jai būtų pakakę paskaityti to paties „Lietuvos ryto“ aukštuomenės gyvenimo aprašymus, kad sužinotų, jog pernai liepą Jamaikoje, Lobių paplūdimyje, susirinko rinktinė senų draugų kompanija švęsti dailininko Rimvydo Bartkaus gimtadienio. Iš Lietuvos buvo vos 14, tarp jų – jubiliato brolis Gintautas, žymus advokatas, buvęs R.Pakso Vyriausybės teisingumo ministras, buvęs audito ir konsultacijų bendrovės „Ernst & Young“ (tos pačios, kuri auditavo „Snorą“ ir nieko bloga nerado) partneris; Algirdas Kumža, diplomatas, verslininkas, vienas iš keturių pagrindinių (šalia „Snoro“) „Lietuvos ryto“ bendrovės akcininkų, priskiriamas prie „valstybininkų“ branduolio, ir toks Raimundas Palaitis – lyg tyčia, vidaus reikalų ministras.
Žinoma, tai ne įrodymas, kad būtent R.Palaitis buvo tas, kuris nutekino informaciją apie „Snorą“. Bet jis yra tas, kurio patys artimiausi draugai buvo tiesiogiai suinteresuoti šią informaciją gauti. Ir kuris, galima spėti, turėjo šiokių tokių galimybių tą informaciją gauti. Arba bent jau labai nekęsti tų, kurie žinojo, bet jam nepasakė.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kas-daro-itaka-prezidentei-%e2%80%93-pilnatis-%e2%80%9evalstybininkai%e2%80%9c-ar-viskas-kartu

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.