- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Kariškių biudžetas – per mažas

Autorius: veidas.lt | 2010 10 22 @ 13:30 | Aktualijos,Politika | No Comments

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė sako, jog kitiems metams planuojamos šalies išlaidos gynybai, kurios sudarytų apie 0,88 proc. BVP, yra per mažos, tačiau dėl vis dar sudėtingos šalies finansinės padėties daugiau lėšų prašyti neketinama.

Penktadienį Krašto apsaugos ministerijai (KAM) skirti asignavimai aptarti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK).

“Krašto apsaugos biudžetas manęs niekados netenkino, manau, ir Lietuvos neturėtų tenkinti. Net ir tada, kai ekonomika augo, jis buvo ženkliai per mažas, tarp NATO valstybių pačioje pabaigoje, skirtingai nuo mūsų kaimynų latvių, estų, lenkų. Lietuva spaudė stabdžius dėl gynybos, o kitos valstybės spaudė akseleratorių”, – žurnalistams po posėdžio sakė R.Juknevičienė.

Tačiau ministrė sakė besidžiaugianti, jog Vyriausybė šalies gynybos reikmėms kitąmet siūlo skirti beveik 20 mln. litų daugiau lėšų nei 2010 metais, nors dėl prognozuojamo BVP augimo procentine išraiška šis dydis ir mažėtų.

“Tam tikras padidinimas yra ir tai rodo tam tikrą stabilizaciją, kad mes nekrentam, o stabilizuojamės, ir yra vilčių, jei bus politinės valios ateityje, pradėti rimtai spręsti krašto gynybos problemas”, – sakė R.Juknevičienė.

Ministrės pateiktais duomenimis, šiemet išlaidų gynybos reikmėms prognozuojamas rodiklis siekia 0,89 proc. BVP, kitais metais, nepaisant beveik 20 mln. padidėjimo, dėl ekonomikos augimo – 0,88 proc. BVP.

Ministrė pastebėjo, jog Lietuvos skiriamos išlaidos gynybai – perpus mažesnės, nei pageidaujama NATO.

“Esmė NATO, kad NATO neturi atskiros kariuomenės, kaip kad daugelis žmonių galvoja – kad yra kažkoks NATO, ir esame mes. Mes esame NATO. Kiek stipri kiekviena valstybė, tiek stiprus NATO. Apie tai buvo kalbėta ir paskutiniame gynybos ministrų susitikime, kur labai aiškiai generalinis sekretorius išreiškė rūpestį dėl Europos požiūrio į gynybą – jei anoje pusėje Atlanto jis rimtas, Europoje visur yra gynybos biudžeto mažėjimas, išskyrus Estiją”, – sakė KAM vadovė.

Lietuva, kaip ir kitos NATO narės, yra įsipareigojusi gynybai siekti skirti 2 proc. nuo BVP, tačiau pagal šį rodiklį jau ne vienerius metus Aljanse yra viena paskutinių. 2010 metais KAM skirti asignavimai iš valstybės biudžeto siekia 850 mln. litų. Pagal Vyriausybės patvirtintą biudžeto projektą, KAM kitąmet skirta 869 mln. litų. Biudžetą dar turės patvirtinti Seimas.

Rugpjūtį KAM buvo išsakiusi pageidavimą, kad gynybai 2011 metais būtų skirtas bent 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) siekiantis finansavimas – apie 980 mln. litų.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/kariskiu-biudzetas-per-mazas

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.